03 Ağustos 2012, Cuma 14:31:37

THY: SHGM NE DİYORSA O!

Türk Hava Yolları’nda uçucu ekiplerin dinlenme süreleri ile ilgili tartışma 23. Dönem toplu iş sözleşmesinin karara bağlanmasıyla farklı bir boyut kazandı. Son talimatla dinlenme süresini 24 saate düşüren THY, “ Bir önceki TİS’te bu konuda kesin düzenleme yok. SHGM’nin son talimatını uygulayacağız” açıklamasını yaptı. Peki şimdi ne olacak?
  • kısmet diye birşey var bilirmisin? herkesin kısmeti başkadır kaderi başkadır. evet thy de torpilliler çoğunlukta ama torpil yapmadan kendi imkanlarıyla burada çalışan da var.
  • sonuç ne arkadaşım. ben mi dedim o adamı işe almayın beni alın diye. ben mi başkasının rızkına mani olup bu işe sahip oldum. boş boş konuşmayın
  • ONEMLI OLAN MAAS DEGIL onemlı olan o maası almak ıcın oraya nasıl ve ne emekle geldıgın. ne yaptında o maası almaya hak kazandın senın gıbı milyonlarca ve hattaa daha fazla kalıtelı mılYOLNLARCA KALIFIYE ELEMAN VARKEN....SENIN BES KULAGINMI VARDI DA ONDANMIYDI VEYA 10 ELIN VARDI HERHALDE ,,,, ONUDA ACIKLADA BARI HERKES BILSIN NIYE MILLETE YEMEK ISMARLADIGINI KIMLERE NELERI VERDINDE O MAASI SANA VERDILER ONU ACIKLAAA O AC OLANLAR SENIN GIBILER YUZUNDEN AC CALISMADIKLARINDAN VEYA CALISAMADIKLARINDAN DEGILLL
  • Hakikaten bazı kötü düşünceler bizleri için için yiyip bitiriyor. Bize ne ya adamların kaç para aldığından , allah korusun her an riskli bir işleri var bunu görmeyiz ama sadece ceplerine giren paraya bakarız. 1980 öncesinde kahvede oturan işsiz insanlarda işyerleri ve sahipleri için atıp tutuyorlardı ve neredeyse bizi fabrikaya niye ortak yapmıyor gibi ipe sapa gelmez düşüncelerle yaşıyorlardı , ne oldu sonra , kimseye yarar sağlamayan bir sürü olay. Beyler başkasının parası ile uğraşmayıp kendi cebimize giren paranın temizliğini sağlayalım yeter, kanımca. Oturduğumuz yerde başkası için ahkam kesmessek daha iyi olur.

 

THY ile Hava İş Sendikası arasında uyuşmazlıkla sonuçlanan  23. Dönem toplu iş sözleşmesi Yüksek Hakem Kurulu (YHK) tarafından dün karara bağlandı. THY’nin teklif ettiği yüzde 3’lük maaş artışlarına rağmen YHK, THY çalışanlarına 2011 yılı için yüzde 5 +5 ve 2012 yılı için de yüzde 4+3 maaş zam oranını belirledi. Toplu İş Sözleşmesi metninin orijinali henüz taraflara ulaşmamış olsa da, Hava İş sendikası şifahi bilgilere dayanarak sözleşmenin idare maddelerinin  bir önceki toplu iş sözleşmesinin aynen geçtiği bilgisini kamuoyuna aktardı.

Bu noktada özellikle uçucu ekiplerinin merakla beklediği konu uçuş dinlenme sürelerine ilişkin düzenlemeydi. Hava İş Sendikası’na göre, 22. Dönem toplu iş sözleşmesinde SHT 6A-50 revizyon 5 yayınlanmadan önceki haliyle TİS karara bağlandığı için SHGM tarafından hazırlanan revizyon 5 geçersizdi ve TİS’teki eski uygulamaya göre hareket edilmesi gerekiyordu.

Ancak THY yönetimi uçucu ekiplerin 8 saati aşan uzun uçuşlarda dinlenme süresini 24 saat olarak uygulamakta kararlı. 22. Dönem toplu İş sözleşmesinde dinlenme saati konusunda kesin bir uygulama bulunmadığını öne süren THY kaynakları, “ Biz SHGM’nin hazırladığı talimatı uygulamaya devam edeceğiz” diyerek geri adım atılmayacağını söylüyor.
Karşılıklı restleşmeden nasıl bir sonuç çıkacağı bilinmezken THY ve Hava İş’in bu konuda önümüzdeki günlerde sık sık karşı karşıya gelmesi bekleniyor.

©AirportHaber

THY: SHGM NE DİYORSA O!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (90)

zorro'ya ~ 6 yıl önce
kısmet diye birşey var bilirmisin? herkesin kısmeti başkadır kaderi başkadır. evet thy de torpilliler çoğunlukta ama torpil yapmadan kendi imkanlarıyla burada çalışan da var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zorro'ya ~ 6 yıl önce
sonuç ne arkadaşım. ben mi dedim o adamı işe almayın beni alın diye. ben mi başkasının rızkına mani olup bu işe sahip oldum. boş boş konuşmayın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ZORRO ~ 6 yıl önce
ONEMLI OLAN MAAS DEGIL onemlı olan o maası almak ıcın oraya nasıl ve ne emekle geldıgın. ne yaptında o maası almaya hak kazandın senın gıbı milyonlarca ve hattaa daha fazla kalıtelı mılYOLNLARCA KALIFIYE ELEMAN VARKEN....SENIN BES KULAGINMI VARDI DA ONDANMIYDI VEYA 10 ELIN VARDI HERHALDE ,,,, ONUDA ACIKLADA BARI HERKES BILSIN NIYE MILLETE YEMEK ISMARLADIGINI KIMLERE NELERI VERDINDE O MAASI SANA VERDILER ONU ACIKLAAA O AC OLANLAR SENIN GIBILER YUZUNDEN AC CALISMADIKLARINDAN VEYA CALISAMADIKLARINDAN DEGILLL

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nasıl insanlarız biz.. ~ 6 yıl önce
Hakikaten bazı kötü düşünceler bizleri için için yiyip bitiriyor. Bize ne ya adamların kaç para aldığından , allah korusun her an riskli bir işleri var bunu görmeyiz ama sadece ceplerine giren paraya bakarız. 1980 öncesinde kahvede oturan işsiz insanlarda işyerleri ve sahipleri için atıp tutuyorlardı ve neredeyse bizi fabrikaya niye ortak yapmıyor gibi ipe sapa gelmez düşüncelerle yaşıyorlardı , ne oldu sonra , kimseye yarar sağlamayan bir sürü olay. Beyler başkasının parası ile uğraşmayıp kendi cebimize giren paranın temizliğini sağlayalım yeter, kanımca. Oturduğumuz yerde başkası için ahkam kesmessek daha iyi olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000