30 Ağustos 2017, Çarşamba 10:03:09

THY pilotu Afgan mültecinin hayatını kurtardı

İngiliz basını, Türk Hava Yolları'nda çalışan bir pilotun bir Afgan mültecinin sınır dışı edilmesini son anda engellendiğini yazdı.
  • Eğer deporte/inad yolcu uçağa binmekte zorluk çıkarıyorsa ve uçmayı reddediyorsa mesul kaptanin o yolcuyu uçağa kabul etmeme insiyatifi vardır. Kaptanı tebrik ederim bu hakkını kullanmış.
  • ülkesinde şerefiyle ölsün. şehitlere, şehit olmaya bu kadar önem veren bir milletken nedir bu mülteci aşkı? her mülteci korumada şehitlerimizin kemikleri sızlıyordur.
  • 3 gün sonra başka bir seferle gitti bu adam Londradan. Gereksiz ve bilinçsiz bir haber olmuş
  • (1) Has the authority to disembark any person, or any part of the cargo, which in his opinion, may represent a potential hazard to the safety of the aeroplane or its occupants; (2) Shall not permit a person to be carried in the aeroplane that appears to be under the influence of alcohol or drugs to the extent that the safety of the aeroplane or its occupants is likely to be endangered; (3) Has the right to refuse transportation of inadmissible passengers, deportees or persons in custody if their carriage poses any risk to the safety of the aeroplane or its occupants;

İngiliz basını, Türk Hava Yolları'nda çalışan bir pilotun bir Afgan mültecinin sınır dışı edilmesini son anda engellendiğini yazdı. 22 yaşındaki Afgan Samim Bigzad'ın Afganistan'a sınırdışı edilmesi durumunda 'öldürüleceğini' söylediği ancak İngiliz yetkililerin bu sözleri ciddiye almayarak sınır dışı sürecinden vazgeçmediği belirtildi. THY pilotu ise bu şekilde uçağı kaldıramayacağını açıklayarak uçuşu durdurdu; son noktayı koydu.

Heathwrow Havaalanı'nda yaşanan olay İngiliz basınında geniş yer buldu.

Afgan mültecinin uçakta 'Ülkesine dönmesi durumunda öldürüleceğini' defalarca söylediği ve pilotun "Onu alamayacaksınız. Uçmuyorum. Başka birinin hayati riski var" ifadesini kullandı.

Bigzad'ın İngiltere'ye iki sene önce geldiği ve sığınma başvurusunda bulunduğu, başvurunun ise reddedildiği açıklandı. 

Pilotun 'uçmayı reddetmesinin' ardından Afgan mültecinin uçaktan indirildiği belirtildi. Afgan mülteciye uygulanacak prosedürün ne olacağı ise bilinmiyor. 

THY pilotu Afgan mültecinin hayatını kurtardı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

Net bilgi: ~ 10 ay önce
Eğer deporte/inad yolcu uçağa binmekte zorluk çıkarıyorsa ve uçmayı reddediyorsa mesul kaptanin o yolcuyu uçağa kabul etmeme insiyatifi vardır. Kaptanı tebrik ederim bu hakkını kullanmış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gitsin ~ 10 ay önce
ülkesinde şerefiyle ölsün. şehitlere, şehit olmaya bu kadar önem veren bir milletken nedir bu mülteci aşkı? her mülteci korumada şehitlerimizin kemikleri sızlıyordur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan-1 ~ 10 ay önce
Afferin o kaptanıms
geçmiş olsun ~ 10 ay önce
3 gün sonra başka bir seferle gitti bu adam Londradan. Gereksiz ve bilinçsiz bir haber olmuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
The Commander: ~ 10 ay önce
(1) Has the authority to disembark any person, or any part of the cargo, which in his opinion, may represent a potential hazard to the safety of the aeroplane or its occupants; (2) Shall not permit a person to be carried in the aeroplane that appears to be under the influence of alcohol or drugs to the extent that the safety of the aeroplane or its occupants is likely to be endangered; (3) Has the right to refuse transportation of inadmissible passengers, deportees or persons in custody if their carriage poses any risk to the safety of the aeroplane or its occupants;

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000