05 Kasım 2008, Çarşamba 08:16:24

THY müzakereye başlıyor

Türk Hava Yolları, Bosna-Hersek Havayolları'nın yüzde 49 hissesinin satış ihalesinin sonuçlandırılması için müzakerelere davet edileceğini bildirdi..

Türk Hava Yolları, Bosna- Hersek Havayolları'nın yüzde 49 hissesinin satılması için düzenlenen ihalenin sonuçlandırılması amacıyla, Bosna Hersek hükümeti tarafından oluşturulan komisyon tarafından, müzakerelere başlamak üzere davet edileceklerini İMKB'ye bildirdi. THY'den yapılan açıklamada, Bosna Hersek hükümeti adına oluşturulan komisyonun başkanlığına tek yetkili olarak Hajro Mihad'ın atandığı belirtildi.

KREDİYİ ÜSTLENECEK
Bosna-Hersek hükümeti geçen ay Bosna-Hersek Havayolları'nın yüzde 49 hissesinin satılması için açılan ihalede en iyi teklifi THY'nin verdiğini açıklamıştı. Reuters'e bilgi veren bir Bosna-Hersek hükümeti yetkilisi de THY'nin söz konusu teklifinin, "Bosna- Hersek Havayolları'nın 2 adet Boeing uçağının leasing maliyetinin ve hükümetin Bosna-Hersek Havayolları için aldığı kredinin THY tarafından, şirketteki hisselerini artırma karşılığında üstlenilmesi" olduğunu belirtmişti. 1994'de kurulan Air Bosna-B&H Airlines'ta Bosna Hersek hükümetinin yüzde 51 ve devlet şirketi Energoinvest'in yüzde 49 payı bulunuyor. 1997 yılında faaliyete başlayan Bosna Havayolları, 2003 yılında borçları nedeniyle faaliyetine ara vermiş, 2005 yılında yeniden yapılandırılmıştı.

THY müzakereye başlıyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000