02 Kasım 2014, Pazar 09:12:30

THY MALDİVLERİ UÇUŞA GEÇİRDİ

Balayı cenneti Maldiv Adaları Türk turistlerin de kadrajına girdi. THY’nin Maldivlere direkt uçmaya başlamasıyla 2007’de 2.000 civarında olan Türk turist sayısı 2013 sonunda 10 bine yaklaştı. Maldivler’de Türk bayrağını dalgalandıran bir de Türk adası var.
  • Bi ara Diyarbakır-Maldiv seferleri başlıyordu.Fadıl Jet Airlines ile ne oldu.SHGM mi izin vermedi.
  • THY Seyşeller, Mauritius, Zanzibar ve Madagaskar'a da uçmayı planlıyordu. Acaba ne zaman açılacak bu hatlar, bilgisi olan var mı? Teşekkürler
  • Jet Fadılda A380 ile direk uçuyormuş buraya. Türkiye'ye sığdırılamayan kul haklarını maldivlerde değerlendirebilmek için..
  • O kulübelerde ne yapıyorlar ?

Hint Okyanusu’nda 1200 mercan adasından oluşan Maldivler, Kasım 2012’den itibaren Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşlara başlamasıyla Türk turistlerin de kadrajına girdi. Daha çok balayı için tercih edilen adalara Türkiye’den giden turist sayısı birkaç yıl içinde neredeyse 4’e katlandı. Maldiv Turizm bakanlığının verdiği bilgilere göre ülkeye giden Türk Turist sayısı 2007'de 2500 civarında iken 2013 sonunda 9 binin üzerine çıktı. Bakanlık yetkilileri THY uçuşlarının katalizör olduğunu belirterek, Türkiye’yle birlikte, İstanbul üzerinden gelen Ortadoğu ve Doğu Avrupalı turist sayısının da arttığını söylüyor.  Maldivler mercan takım adaları üzerine kurulu bir İslam Devleti. Ancak 1200 adanın 120’sinde lüks resort oteller bulunuyor. Ve şeriat kuralları bu adalarda geçerli değil. 90’lı yıllarda yabancı yatırımcıyı çekmeye başlayan ülkenin en önemli kaynağı turizm. Maldivlere giren ilk uluslararası yatırımcı Hilton. Hilton’u Sheraton, Shangri La, Conrad, Holiday inn gibi Türk tüketicinin de aşina olduğu otel zincirleri ta kip etmiş. 2011 Kasım ayında ise bir Türk yatırımcının girişimiyle Maldivler’deki ilk Türk yatırımı Ayada Maldives kapılarını açmış.

Kum, çakıl Hindistan'dan

Maldivler’deki Türk adası Ayada, Ankaralı Aydeniz Group’un turizm sektöründeki ilk yatırımı. İnşaat, gıda, tarım, hayvancılık gibi sektörlerde faaliyet gösteren grubun ilk turizm yatırımını Maldivler’e yapmasının öyküsü ise 2001 yılına dayanıyor. Şirketin ikinci kuşak temsilcisi Fırat Aydeniz, balayı için Maldivlere geldiğinde burada bir otel kurmaya karar veriyor. 6-7 yıllık araştırma sürecinden sonra buradaki bir ada 50 yıllığına kiralanıyor. Ayada İdari ve Mali İşler Sorumlusu Diyar Aydeniz’in verdiği bilgilere göre asıl zorlu süreç bundan sonra başlıyor. Çünkü ülkede neredeyse hiç üretim yok. İnşaat için kum, çakıl bile Hindistan’dan gemiyle taşınıyor. 

Balayı için 10 bin dolar

Maldivler'de balayı yapmanın fiyatı sezona, seçeceğiniz otele, odaya, tercih edeceğiniz uçak biletinin statüsüne göre değişiyor. Ancak bir balayı çiftinin Maldivler'de bir haftalık tatil için 10 bin doları gözden çıkarması gerekiyor. THY’nin İstanbul Male uçuşu ise gidiş dönüş 1.000 dolar civarında. 

Doluluk oranı %90'ın üzerinde

Ayada Maldives'teki villaların 50'si okyanus üzerinde, 62'si de deniz kıyısında konumlandırılmış. Diyar Aydeniz doluluk oranının yüzde 90’ın üzerinde olduğunu, misafirlerin çoğunluğunu Çinli turistlerin oluşturduğunu anlatıyor. Türk turistler için Ayada’nın biraz daha ayrıcalıklı bir konumu var. Çünkü sabah kahvaltıda Türk çayı, Beyaz peynir, sucuklu yumurta bulabileceğiniz tek resort konumunda. (Şenay KÖŞDERE / AKŞAM)

THY MALDİVLERİ UÇUŞA GEÇİRDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

THY ~ 4 yıl önce
Bi ara Diyarbakır-Maldiv seferleri başlıyordu.Fadıl Jet Airlines ile ne oldu.SHGM mi izin vermedi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Seyşeller Mauritius ~ 4 yıl önce
THY Seyşeller, Mauritius, Zanzibar ve Madagaskar'a da uçmayı planlıyordu. Acaba ne zaman açılacak bu hatlar, bilgisi olan var mı? Teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Jet Fadılda A380 ile direk uçuyormuş buraya. Türkiye'ye sığdırılamayan kul haklarını maldivlerde değerlendirebilmek için..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nokia ~ 4 yıl önce
O kulübelerde ne yapıyorlar ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bu aklima geldi ~ 4 yıl önce
evinizde çocuklar televizyonun karşısına dizilmiş oturuyorlar, karşınızda reklamlara çıkan çocukların elinde çikolatalar, püskevitler, birbirlerine ikram ediyorlar, birbirleriyle yiyorlar, şakalaşıyorlar. o çocuk aklından geçiriyor: "benim de bir çikolatam olsa, benim de bir püskevitim olsa" diyor,"anne bana niye almıyorsunuz" diyor, "bizde niye yok?!" diyor!
nokia ~ 4 yıl önce
08:06, Yukarıdaki mesajımda ufak bir espiri var sadece. O kadar abartma.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000