15 Mayıs 2009, Cuma 18:59:30

THY ilk üç ayda 155 milyon TL kâr etti

Türk Hava Yolları’nın 2009 yılı ilk üç aya ait konsolide mali tabloları İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na gönderilerek açıklandı...
  • THY'nin kar etmesi kadar normal bir şey yok. fiyatları emirates,british airways'ten dahaa pahalı. Yani vkendi vatandaşını göz görer göre kazıklıyor tabiki bu kadar kar edecek. Bu ülkede tüyü bitmemiş yetimin hakkıyla kurulmuş bir şirket ama kendi vatandaşını resmen kazıklıyor.
  • 51 (*) BİLGİSAYAR TEKNİK DANIŞ. 30.926.370,68 B.MÜK.İST. yukaridaki ornekteki gibi 51.sirada olup ismi aciklanmaiyan sirketin faaliyet alani belirtilmistir google diye bir sey var biraz zahmet edersen sende bulursun
  • İlk 100'deki bazı şirketlerin isminin açıklanmadığından haberi yok galiba bazı arkadaşların...
  • vergi sıralamasında neden yok demişsin çok basit hemen açıklayalım... thy devlet adına bazı alımlar yapar ve bu alımlar vergisinden düşülür... örnek olarak da başbakanın uçağını thy alıp devlete teslim etmesi gibi... yeterli olmadıysa açıklama daha da açabiliriz..

THY, yılın ilk üç ayında 155 milyon TL kâr ettiğini duyurdu...

THY'den konuya ilişkin şu açıklama yapıldı:

Mali tablolara göre Türk Hava Yolları’nın net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artışla 155 Milyon TL olarak gerçekleşti. Akaryakıt fiyatlarında yaşanan düşüş akaryakıt giderini yüzde 16’lık düşürerek, toplam giderlerdeki payını yüzde 32’den yüzde 22’ye düşürdü. İlk üç aylık mali sonuçlara göre faaliyet kar marjı yüzde 4.5, net kar marjı ise yüzde 12 olarak gerçekleşti.

Satış gelirleri ise yüzde 17 artışla 1 milyar 279 Milyon TL oldu. Tarifeli hizmet gelirlerinin yüzde 78’i dış hatlardan, yüzde 22’si ise iç hatlardan elde edildi. 


Gelirlere paralel olarak trafik sonuçlarındaki büyüme trendi devam etmiştir. Yolcu sayısı bir önceki yıla göre yüzde 8 artışla 4 milyon 907 bine, taşınan kargo-posta yüzde 7 artışla 48 bin tona ulaştı. Arzedilen Koltuk Km (AKK)’deki yüzde 15 artışa karşılık Ücretli Yolcu Km (ÜYK)’de yüzde 9 artış meydana geldi.  Kapasite artışının yoğun olması yolcu yükleme oranına baskı yapmasından dolayı  doluluk oranı 3.7 düşüş ile  yüzde 66.1 oldu.

Akaryakıt fiyatlarındaki düşüş havacılık sektöründe olumlu sinyal vermiş olmakla birlikte, global olarak yaşanan olumsuzluklar bir çok havayolunda olumsuz etkilendiği bir ortamda, Türk Hava Yolları önceden almış olduğu mali tedbirler ve doğru kararlarla ilk üç ayı  pozitif sonuç ile kapatabilmiş,  yılın diğer dönemlerinde de pozitif sonucu  devam ettirmek için gerek stratejik gerekse operasyonel planlarını titizlikle sürdürmektedir.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

THY ilk üç ayda 155 milyon TL kâr etti

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 9 yıl önce
THY'nin kar etmesi kadar normal bir şey yok. fiyatları emirates,british airways'ten dahaa pahalı. Yani vkendi vatandaşını göz görer göre kazıklıyor tabiki bu kadar kar edecek. Bu ülkede tüyü bitmemiş yetimin hakkıyla kurulmuş bir şirket ama kendi vatandaşını resmen kazıklıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
51 (*) BİLGİSAYAR TEKNİK DANIŞ. 30.926.370,68 B.MÜK.İST. yukaridaki ornekteki gibi 51.sirada olup ismi aciklanmaiyan sirketin faaliyet alani belirtilmistir google diye bir sey var biraz zahmet edersen sende bulursun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
İlk 100'deki bazı şirketlerin isminin açıklanmadığından haberi yok galiba bazı arkadaşların...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
vergi sıralamasında neden yok demişsin çok basit hemen açıklayalım... thy devlet adına bazı alımlar yapar ve bu alımlar vergisinden düşülür... örnek olarak da başbakanın uçağını thy alıp devlete teslim etmesi gibi... yeterli olmadıysa açıklama daha da açabiliriz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000