04 Ağustos 2013, Pazar 13:21:10

THY İKİ SENDİKALI OLUYOR

Türk Hava Yolları'nın bağlı kuruluşlarından HABOM'da sendikalaşmayı hayal eden Hava-İş Sendikası, grev, TİS ve seçim gibi konularla uğraşırken arka bahçesindeki potansiyel üyeleri kaybettiler. Habom çalışanları Çelik-İş sendikasını tercih ettiler. İşte detaylar.
  • Maaş için verilen yüzde 60 lık yüzde 70 lik teklifleri Thy tekniğin geleceği için kabul etmediklerini söylediler. Şimdi Thy tekniğin geleceğini nasıl görüyorlar acaba? El birliğiyle yeni bir şirket kurdurdular. Thy teknikte insanlar 1 yıl sonrasında neler olacağını kestiremez oldu. Hem kendilerinin hemde thy tekniğin sonunu getirdiler. Çelik-iş gibi havacılıkla alakası olmayan sendikayı da havacılık sektörüne sokmayı başardınız. Tebrik ediyorum hava-iş yönetimini.
  • HAVA-İŞ tasviye edilmeli sn aycin de bugüne kadar aidatları nerelere harcadığının hesabını vermelidir.
  • Sarı sendika dediğiniz hak iş - çelik iş iskenderun demir işletmesinde (isdemir) 7 bin çalışanıyla grevdedir . Lütfen yanlı haber yapmayın . Habom un bu duruma gelmesindeki tek sebep hava iş dir . Zaten kendileri bile kabul ettiler biz böyle olacağını kestiremedik diye ...
  • istekler bu kadarla kalmalı mı, hayır devam etmeli, bu söylediğim tartışılabilir ama her bölüme ayrı ayrı prim olmalı atelye yapısal revizyon lastik motor, sayamadıklarım alınmasınlar hepsini kastediyorum, bu söylediğim tartışılabilir ama biraz vicdanlı düşünün soğukta dışarda çalışan a ve hat bakımcı arkadaşlarımda kesinlikle primi hakediyor bu haklarda onlar için istenmeli, atelyede klima altında çalışmak kolay, eminim sizlerde uçak üstüne çalışmak isterdiniz ama bizler çalıştıkça zor hava şartlarında hastalanınca sizlerin yerinde olmayı daha çok istiyoruz. ve maruz kaldığımız bu zor şartlarında primlendirilmesini talep ediyoruz. evet dediğim gibi atelyelerde çalışan arkadaşlar buna eleştirel yaklaşırlar bende orda çalışmak istiyorum diyebilirler ama yerlerimizi biz seçmedik, yerleştirildik biz seçsek herkes nedense revizyon istiyo, yapısaldaki adam, sen uçak üstünü istersin o uçak üstünde ama oda revizyonda olsam keşke diyo ne varsa bu revizyonda, benden bu kadar hadi eyvallah

Hava İş Sendikası, THY'nin Sabaiha Gökçen Havalimanı Merkezli teknik şirketi HABOM'u sendikalı yapmak için yaptığı çalışmalar sonuçsuz kalıyor. Hava-İş Sendikası tıpkı THY Teknik'te çalışanlarla HABOM çalışanlarının aynı şartlarda çalışmasını sağlamak için çaba harcıyor ve bu propaganda ile çalışanlarla temas kuruyorlardı.

Ancak HABOM çalışanları Hava-İş Sendikası'nın sarı sendika olarak adlandırdıkları Çelik-İş Sendikası'nı tercih etti. Yaklaşık 900 çalışan Çelik-İş Sendikası'na üye oldu.

Çelik-İş Sendikası bu gelişmeyi kendi web sitesinde de duyurdu. Sendikanın resmi web sitesinde "THY Habom Çalışanları sendikamızı tercih etti" başlığı altında verilen bilgilendirme haberinde şu ifadeler yer verildi.

"Sendikamız T.H.Y. HABOM İşyerinde örgütlenme çalışmalarına başladı. Bir süredir devam eden örgütlenme faaliyetlerimize üye kayıtlarla devam edip en kısa sürede yeterli çoğunluğu sağlayarak yetki müracaatına biran önce başvurmayı hedeflemekteyiz. Sendikamız Bu kapsamda 23.07.2013 tarihinde THY HABOM çalışanları ile birlikte toplantı yapılarak süreç Hakkında bilgi verildi. Toplantıya Genel Sekreterimiz Yunus DEĞİRMENCİ ,Genel Teşkilatlanma Sekreterimiz Muharrem ŞAHİN, İst. 1 nolu Şube başkanımız  Zülfikar TAŞDEMİR ve sendikamız avukatlarından Av. Jan Aras ARSLAN katıldılar. Genel sekreterimiz Yunus DEĞİRMENCİ yaptığı konuşmada sendikamız hakkında bilgi vererek, bu süreci en kısa sürede zaferle sonlandırmak için,  yapılması gerekenler noktasında Çelik İş Sendikası olarak tüm olanaklarını seferber edeceklerini ifade ettiler. Daha sonra soru cevap şeklinde arkadaşlara sürecin işleyişi hakkında bilgi verildi."

Çelik-İş Sendikası'nın kısa bir süre sonra yetki başvurusunda bulunacağı öğrenildi.

Hava-İş Sendikası'nın bu konuda ne yapacağı bilinmezken Çelik-İş Sendikası'nın yetki alması halinde havacılık iş kolunda ikinci bir sendikayı da görmüş olacağız.

©Airporthaber.com

THY İKİ SENDİKALI OLUYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

Aero ~ 5 yıl önce
Maaş için verilen yüzde 60 lık yüzde 70 lik teklifleri Thy tekniğin geleceği için kabul etmediklerini söylediler. Şimdi Thy tekniğin geleceğini nasıl görüyorlar acaba? El birliğiyle yeni bir şirket kurdurdular. Thy teknikte insanlar 1 yıl sonrasında neler olacağını kestiremez oldu. Hem kendilerinin hemde thy tekniğin sonunu getirdiler. Çelik-iş gibi havacılıkla alakası olmayan sendikayı da havacılık sektörüne sokmayı başardınız. Tebrik ediyorum hava-iş yönetimini.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY ~ 5 yıl önce
HAVA-İŞ tasviye edilmeli sn aycin de bugüne kadar aidatları nerelere harcadığının hesabını vermelidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
habom ~ 5 yıl önce
Sarı sendika dediğiniz hak iş - çelik iş iskenderun demir işletmesinde (isdemir) 7 bin çalışanıyla grevdedir . Lütfen yanlı haber yapmayın . Habom un bu duruma gelmesindeki tek sebep hava iş dir . Zaten kendileri bile kabul ettiler biz böyle olacağını kestiremedik diye ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nesevimli ~ 5 yıl önce
TÜRK-İŞ,HAK-İŞ,MEMUR SEN hepsi AKP iktidarının şartsız,koşulsuz desyekçisi sendikalardır.AKPninde halka yönelik politikası da MUHTAÇ et İKTİDARDAKİLERE BAĞIMLI KIL felsefesidir.
lütfenbakın ~ 5 yıl önce
beyler isdemir toplu ıs sozlesmesınde buyuk bır zam oranı kazanmıslar bu sarı sendıka olamaz Hatta ve hatta sendıka dedıgımız olay SARI Olamaz zaten böyle bir durum olsa bu adamların bızım önümüzde işi ne..bence iyi olacak gibi girin hakişin sitesine isdemir için söke söke aldıgı %14-27 zam oranı
köroğlu son ~ 5 yıl önce
istekler bu kadarla kalmalı mı, hayır devam etmeli, bu söylediğim tartışılabilir ama her bölüme ayrı ayrı prim olmalı atelye yapısal revizyon lastik motor, sayamadıklarım alınmasınlar hepsini kastediyorum, bu söylediğim tartışılabilir ama biraz vicdanlı düşünün soğukta dışarda çalışan a ve hat bakımcı arkadaşlarımda kesinlikle primi hakediyor bu haklarda onlar için istenmeli, atelyede klima altında çalışmak kolay, eminim sizlerde uçak üstüne çalışmak isterdiniz ama bizler çalıştıkça zor hava şartlarında hastalanınca sizlerin yerinde olmayı daha çok istiyoruz. ve maruz kaldığımız bu zor şartlarında primlendirilmesini talep ediyoruz. evet dediğim gibi atelyelerde çalışan arkadaşlar buna eleştirel yaklaşırlar bende orda çalışmak istiyorum diyebilirler ama yerlerimizi biz seçmedik, yerleştirildik biz seçsek herkes nedense revizyon istiyo, yapısaldaki adam, sen uçak üstünü istersin o uçak üstünde ama oda revizyonda olsam keşke diyo ne varsa bu revizyonda, benden bu kadar hadi eyvallah

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000