18 Mart 2013, Pazartesi 16:03:59

THY ÇALIŞANLARI SOKAKTA TACİZ EDİLİYOR

Hava-İş Sendika yaptığı duyuruyla Türk Hava Yolları Yönetimi'ni uyardı. Sendika, "THY A.O Yönetimini Uyarıyoruz, İnsanın Biyolojik Saatini Zorlayan, İş Kazalarına Davetiye Çıkaran, Düzensiz Vardiya Sistemlerinden Vazgeçin!" dedi. İşte ayrıntılar...
  • ya şu artık sözde sabah,gece vardiyasını kaldırın ya Allah aşkına dayanamıyorum birde nöbet oluyor haftada 6 gün gece 4'te kalk işe git işe gitmek sorun değil akıl beyin sağlığımı kaybedicem ondan korkuyorum çöktüm yeminediyorum yani bu vardiya sistemini düzenleyen varlık Kullar'dan hiçmi Korkmadı bizi bırak Allah'dandamı korkmadı bea bilader işi bırakıcam ben kaybetmem siz kaybedersiniz..
  • tgs ve thy yönetimi böyle ugraşmasın hava limanına askeriye usulu bir koguş sistemi kurun peersonel orda yatıp kalksın haftada bir gün carşı izni verin olsun bitsin hem servis parasındanda kurtulursunuz cuma günleride hamdin önünden geçit töreni yapalım on numara olur dimi yönetim mını ha yönetimi
  • Bayan olmak zor heryerde cakal var taciz edenlerin elleri kopsun serfsizler
  • modern köleliği getirdiler ülkeye tepeden inme yöneticilerin umrundamı onlar yukarlara şirin başarılı gözükmek derdinde çalışanlar umurlarında değil hakkımızı helel etmiyoruz...

"THY A.O’da 1 Mart 2013 tarihi itibarı ile uygulamaya konulan vardiya başlangıç saatlerinin 1 saat geri alınması çalışması öncesi sendikamız, aldığı duyum sonucu işverene uyarı niteliğinde bir yazı yazmış, bu sistemin bilime aykırı olduğunu, çok önemli sorunlar doğuracağını beyan etmiş ve sistem uygulamasından vazgeçilmesini talep etmişti. Tüm uyarımıza rağmen bu yanlış uygulama işverence inatla hayata geçirilmiştir.

Ayrıca THY A.O’da yapılan bu değişiklik, devam sistemi THY A.O’nun sistemine bağlı THY Teknik A.Ş’de uygulandığından ne yazık ki buradaki üyelerimizi de etkilemektedir. Hatta THY A.O’nun yer hizmetlerini yürüten TGS firması THY A.O servislerini kullanıldığından bu şirketin de çalışma düzeni değişmektedir.

Dolayısı ile THY A.O’nun bu bizce yanlış uygulaması özellikle uçak bakım ve yer hizmetleri gibi operasyonel işlerde hem iş kazasına davetiye çıkarmakta, hem de uçuş emniyetini riske atmaktadır.

Sendikamıza ulaşan duyumlara göre, bir çok bayan personelimiz tacize uğramış (sabah 04.00’dan itibaren servis beklemek sebebi ile), aileler şikayetçi olmuştur. Sabah vardiyasına gelen postada kazaların, mesainin başladığı ilk bir saatte yaşanmış olması elbette tesadüf değildir. 3 Mart günü oluşan ve HABOM teknisyenimiz Şentürk Çavuş’u iş kazasında kaybettiğimiz olay bunun ilk sinyali idi. Sonrası Teknik A.Ş’de bir teknisyenimiz parmağını pervaneye kaptırmış, işaret parmağı ilk boğumundan kopmuştur,

Bir kişi Teknik’den, 3 ü TGS den 4 erkek çalışan farklı semtlerde, devriye gezen polisi işe gittiklerine inandıramadıkları için polis merkezlerine alınmıştır. Yer işletme de çalışan bir THY personeli bayanın eşinin yanında  tacize uğradığı, çıkan kavga sonunda eşinin de darp edildiği belirtiyor.

THY A.O’da vardiya düzenleri, işe giriş çıkış saatlerinin belirlenmesi, ara dinlenmeler ile dinlenme süreleri ve çalışma süreleri konusunda yürürlükte bulunan toplu sözleşmemiz ile esnek çalışmayı engelleyen, insanca bir çalışma düzeni ve sosyal hayatı dikkate alan yasaların üzerinde kazanılm ış çok önemli haklar bulunmaktadır.

Örneğin toplu iş sözleşmemize göre çalışmalar arası sürenin 15 saat olması nedeniyle günlük en fazla 8 saatlik fiili çalışma yapılabilmektedir. Bilindiği gibi İş Yasasına göre 11 saatlik dinlenme sonrası işe gelinebilmektedir.

Çalışma saatleri 6 gün çalışan işyerlerine günlere eşit dağıtılmak zorunda olduğundan esnek haftalık çalışma süresi de söz konusu olmamaktadır.
Yine toplu iş sözleşmemize göre vardiya saatleri ve postalar, aybaşında yayınlanmak, çalışma düzeni ay ve içinde değiştirilmemek zorundadır.

Yemek paydosu saatleri de yayınlanan vardiya cetvellerinde yayınlanmak ve uygulanmak zorundadır.

İşte sendikamızın örgütlü olduğu işyerlerinde işverenler her dönem bu kazanımları ortadan kaldırmak için hep karşı teklif getirmelerine rağmen bu önemli haklarımız koruna gelmektedir.

Dünyada haftalık çalışma süresi 40 saatin üstünde çok az ülke bulunmakta, Avrupa’da ise artık 36 saatlik haftalık çalışma süresi temel ölçüt haline gelmektedir. Çalışma sürelerinin kısaltılmasının verimsizlik olarak sunulması ülkemizde işverenlerce yürütülen en mesnetsiz kampanyadır. Birçok ülke çalışma saatleri düşülerek istihdam artışını ve verimlilik geliştirebilmektedir.

Ülkemizde ise esnek çalışma düzeni vahşi bir zorunlu çalışma düzeni olarak uygulandığından yılda binlerce işçi iş cinayetlerine kurban gitmekte, sağlık sorunları nedeniyle iş sürelerinde büyük kayıplar yaşanmakta ve sağlık harcamaları bu nedenle önemli ölçüde artmaktadır. Son yayınlanan verilen ülkemizde OECD ortalamasının 100 saat üstünde yıllık çalışma süresi olduğu belirlendi, tabii ki kayıtdışı istihdam hariç…

İşveren özellikle vardiya saatleri ve çalışma düzenleri ile tamamen maliyet hesapları nedeniyle oynamaktadır. İşçilerin sağlığı, iş kazasına davetiye çıkarılması, sosyal yaşamın çekilmez hale gelmesi, aileye çocuklara zaman ayırma, onların umurunda değildir.

Şimdi bütün bu yaşanan olumsuzluklar sonucu biliyoruz ki bu uygulamadan bir süre sonra vazgeçilecek ve yine personel aleyhine bir çözüm için kafa yorulacak. Yıllardır normalci personeli ve vardiyalı personeli haftada nasıl olurda 45 saat full çalıştırırız mantığı bu şirkette hiç eksik olmamıştır.

Uzun süreli gece çalışmasının ve vardiya sisteminin insanda nasıl sağlık sorunları ve yıpranmaya neden olduğunu tatmamış, masa başından bu işleri planlayanlara diyoruz ki bilime bir kez olsun kulak verin. Zorlamalarla maliyeti değil verimliliği düşürürsünüz de haberiniz bile olmaz.

Sendikamız başta belirttiğimiz resmi yazımıza 1 ay içinde yanıt verilmediği takdirde  bu konuda oluşan ihlal ve yasadışı işlemleri tüm Anadolu illeri dahil yapılan tespitleri de ekleyerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ilgili makamına bildirerek teftiş isteyecektir."

HAVA-İŞ SENDİKASI

THY ÇALIŞANLARI SOKAKTA TACİZ EDİLİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (42)

Geri dönün ~ 5 yıl önce
ya şu artık sözde sabah,gece vardiyasını kaldırın ya Allah aşkına dayanamıyorum birde nöbet oluyor haftada 6 gün gece 4'te kalk işe git işe gitmek sorun değil akıl beyin sağlığımı kaybedicem ondan korkuyorum çöktüm yeminediyorum yani bu vardiya sistemini düzenleyen varlık Kullar'dan hiçmi Korkmadı bizi bırak Allah'dandamı korkmadı bea bilader işi bırakıcam ben kaybetmem siz kaybedersiniz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
anti torpil ~ 5 yıl önce
tgs ve thy yönetimi böyle ugraşmasın hava limanına askeriye usulu bir koguş sistemi kurun peersonel orda yatıp kalksın haftada bir gün carşı izni verin olsun bitsin hem servis parasındanda kurtulursunuz cuma günleride hamdin önünden geçit töreni yapalım on numara olur dimi yönetim mını ha yönetimi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bayan ~ 5 yıl önce
Bayan olmak zor heryerde cakal var taciz edenlerin elleri kopsun serfsizler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
adalet ~ 5 yıl önce
modern köleliği getirdiler ülkeye tepeden inme yöneticilerin umrundamı onlar yukarlara şirin başarılı gözükmek derdinde çalışanlar umurlarında değil hakkımızı helel etmiyoruz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000