25 Nisan 2012, Çarşamba 09:10:19

THY 1.1 MİLYARI GÖZDEN ÇIKARDI!

Türk Hava Yolları’nın (THY), Polonya milli havayolu şirketi LOT’u almak üzere son viraja girdiğini söyleyen Polonya Hazine Bakanlığı Sözcüsü Magdalena Kobos, “Özelleştirme sürecinde THY, LOT ile ilgilenen tek şirket. LOT büyük bir ihtimalle THY’nin olacak. Sonucun mayıs ayında açıklanacağını tahmin
  • LOT Polish 2008 yilinda fuel hedging'den dolayi cok buyuk zarar etmis ancak bu zararini son 4 yilda kapatmis bir sirkettir. 2008;-232 milyon$,2009;-70 milyon$,2010;-52 milyon$,2011;-46 milyon$ zarardan sonra 2012 yilinda +16.6 milyon $ operasyonel kar beklenmektedir.Filosunu da yenilemekte olup ilk Avrupali 787 Dreamliner musterisidir.2 adet 787 kasim 2012'de 3 adet subat 2013'de ve 3 adet de 2014 yilinda filosuna katacak olup diger eski 737 ve ATR leri de yenileri ile degistirecektir.Ayrica Sibirya slot kisitlamasi nedeni ile ucamadigi uzakdogu ucuslarina da 787'ler filosuna katildiktan sonra baslayacaktir.Satin almaddaki risk dunyada ekonomik bir kreiz ile birlikte yakit fiyatlari tavan yaparsa hem THY hem de LOT buyuk zarar edebilir
  • thy zarar edecektir
  • kimler ne komisyon aliyor,cikar ortaya merak etmeyin.devletin mali deniz,yemeyen,yedirmeyen domuz felsefesi
  • sen herhalde thy'nin kasasından sorumlu müdür falansın.nerden biliyorsun acaba thy'nin parasını kalmadığını? komik olmak için mi yazıyorsunuz bu boş yorumları anlamıyorum.aç da önce bilanço oku.kasada senin hayal edemeyeceğin kadar paranın olduğunu görürsün.bilanço yalan düzmece falan diyorsan da ortaya koy belgesini biz de öğrenelim.bu işler lafla olsaydı size de itibar eden çıkardı mutlaka ama maalesef olmuyor.
Polonya'nın milli havayolu şirketi LOT’u almak üzere şubat ayında görüşmelere başlayan Türk Hava Yolları (THY), durum tespiti çalışmasını mart ayında bitirerek sona yaklaştı. Polonya basınında yer alan haberlerde, LOT için son teklif süresinin 14 mayıs olduğu belirtilirken, THY’nin LOT’u almak için 1 milyar 122 milyon lira harcayacağı açıklandı. Özelleştirme sürecinde uygun fiyatlı hava yolu şirketi Eurolot ve LS Airport Services adı altında faaliyet gösteren havaalanı işletmesini de THY’nin alması için son viraja girildiğini söyleyen Polonya Hazine Bakanlığı sözcüsü Magdalena Kobos, “Özelleştirme sürecinde THY, LOT ile ilgilenen tek şirket. LOT büyük bir ihtimalle THY’nin olacak. Her iki şirket şubat ayından bu yana görüşmelerini sürdürüyor. Sonucun mayıs ayında açıklanacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu. Kobos, 2013 yılına kadar THY’nin LOT’u almaması halinde başka bir yatırımcı bulunamayacağını, bu nedenle şirketin önündeki seçenekler arasında, halka arz ya da sermaye artırımının olabileceğini kaydetti.

Pazar payı artıyor
THY’nin satın almak için son aşamaya geldiği LOT’a biçilen 1.1 milyar liralık değerin, şirketin yükselen pazar payı ve filosuna katacağı yeni uçaklar nedeniyle daha da artıracağı bilgisi verildi. Avrupalı bir şirketin son 8 yılda dünya havacılığından çok daha hızlı büyüyen THY’nin modelini örnek alacağını belirterek LOT ile yapılan görüşmelerin ilk sinyalini veren THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, “Bize bir çok ülkeden, havayolundan ortaklık teklifi geldi. Yaptığımız analizler sonrasında Polonyalı LOT Havayolları’nda karar kıldık. Görüşmeler en kısa sürede başlayacak. THY bunu devlet desteği almadan yapacak. Biz tüm uçak alımlarımızı bilançomuzla yaptık. Kendi imkanlarımızla LOT’u alacak gücümüz var” açıklamasını yapmıştı.

Türk usulü
Şubat ayında katıldığı bir televizyon programında THY’nin dünya havacılığı ortalamasından 3-4 kat daha fazla büyüdüğü bilgisini veren Topçu şurları söylemişti: “THY, hem yatırım yaptı, hem de kârlılığını sürdürdü. Bu yakalanan başarı sonrasında 13-14 havayolu şirketinden ‘bizi alın’ diye teklif geldi. Sadece ticari olarak değil, hükümetler arasında yapılan görüşmeler sırasında da bu teklif geldi. Tamamen kazan-kazan yaklaşımıyla kararımızı veriyoruz. Amacımız bu ortaklıklarla hem THY’yi hem de ortak olacağımız havayolunu büyütmek. Avrupa’ya gidip bir havayolu şirketi Türk usulü nasıl yönetilir bunu göstermek istiyoruz. Aralık ayında Polonya’da Ekonomi Bakanı Jasek Rostowski ile konuştum. LOT’u özelleştireceklerini belirten bakan bizim almamızı istedi. Milli bir havayolu şirketini satın almak kolay değil.”

36 uçakla 55 noktaya uçuyor
Polonyalı havayolu şirketi 1929’da kuruldu. Halen filosunda 36 uçak bulunuyor. 55 uçuş noktası arasında Avrupa, Ortadoğu noktalarının yanı sıra Amerika kıtasında Chicago, New York, Toronto gibi
şehirler de yer alıyor. Varşova Havalimanı’nı Doğu Avrupa’nın aktarma noktası haline getirmeyi
hedefleyen LOT, aynı zamanda THY gibi Star Alliance ittifakı üyesi. 2010 yılında 17 milyon dolar zarar eden havayolunun yüzde 68’i devlete ait. Polonya hükümeti geçen yıl bu hisselerin satış kararını almıştı.

Hürriyet

THY 1.1 MİLYARI GÖZDEN ÇIKARDI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

Misafir ~ 6 yıl önce
LOT Polish 2008 yilinda fuel hedging'den dolayi cok buyuk zarar etmis ancak bu zararini son 4 yilda kapatmis bir sirkettir. 2008;-232 milyon$,2009;-70 milyon$,2010;-52 milyon$,2011;-46 milyon$ zarardan sonra 2012 yilinda +16.6 milyon $ operasyonel kar beklenmektedir.Filosunu da yenilemekte olup ilk Avrupali 787 Dreamliner musterisidir.2 adet 787 kasim 2012'de 3 adet subat 2013'de ve 3 adet de 2014 yilinda filosuna katacak olup diger eski 737 ve ATR leri de yenileri ile degistirecektir.Ayrica Sibirya slot kisitlamasi nedeni ile ucamadigi uzakdogu ucuslarina da 787'ler filosuna katildiktan sonra baslayacaktir.Satin almaddaki risk dunyada ekonomik bir kreiz ile birlikte yakit fiyatlari tavan yaparsa hem THY hem de LOT buyuk zarar edebilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
thy zarar edecektir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
kimler ne komisyon aliyor,cikar ortaya merak etmeyin.devletin mali deniz,yemeyen,yedirmeyen domuz felsefesi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
sen herhalde thy'nin kasasından sorumlu müdür falansın.nerden biliyorsun acaba thy'nin parasını kalmadığını? komik olmak için mi yazıyorsunuz bu boş yorumları anlamıyorum.aç da önce bilanço oku.kasada senin hayal edemeyeceğin kadar paranın olduğunu görürsün.bilanço yalan düzmece falan diyorsan da ortaya koy belgesini biz de öğrenelim.bu işler lafla olsaydı size de itibar eden çıkardı mutlaka ama maalesef olmuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000