27 Şubat 2009, Cuma 15:55:02

TALPA: "KULE, KAPTANIMIZI UYARMALIYDI"

Türkiye Havayolları Pilotları Derneği'nden (TALPA) yapılan açıklamada, havaalanındaki kulenin ihmali olabileceğini işaret ederek "kule türbülansa karşı iki uçak arasında mesafeyi açmalıydı" denildi.
  • Arkadaslar thy pilotlari dünyaca taninan ve son derece egtimli insanlardir.Amsterdam kule ucagimizi uyarmamis ve bunun neticesinde düsmüstür.Bu konuyu türkiye cumhuriyeti hükümeti kesinlikle arastirmalidir.
  • Bugünkü haberleride okuduktan sonra gerçektende de insanların öldükleri ile kaldığını düşünüyorum. Günümz ülke ve firma siyasetleri gerçektende çok acımasız. Umarım boeing firması, fransadaki yetkililer ve hollanda hükümeti karakutuda yer alan bilgileri saklama veya değiştirme yoluna gitmez. Keşke mümkün olsa da bu enkazın ve kara kutunun inceleme işlemleri Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yapılabilinseydi.
  • Yahu henüz sonucu açıklanan bir şey yok ? Herkafadan bir ses çıkacağına ortaya gerçeklik payı olsada şuan için boş iddalar atılacağına neden beklenmiyor ??? Bende buna anlam veremiyorum !!
  • Butun hadisenin wake uzerine atilmasi cok yanlis. Dunyanin her yerinde ucaklar bu kadar az mesafe ile takiben iniyorlar. WT etken olabilir ama kesinlikle daha buyuk etkenler var.

TALPA'ya göre uçağın düşmesine büyük olasılıkla Boston-Amsterdam seferini yapan bir Boeing 757 tipi yolcu uçağının yarattığı hava akımı bozulması (Wake Turbulance) sebep oldu.


Türkiye Havayolları Pilotları Derneği (TALPA) yetkilileri şu sorulara cevap aradıklarını belirttiler:

Uçağın önünde başka bir uçak var mıydı?

Kokpit ekibine ne kadar sürede müdahale edildi?

Uçakta yaralananlara müdahale eden kurtarma ekibi yeterli miydi?

Ticari kaygılar nedeniyle THY yönelik karalama kampanyası yürütülüyor olabilir mi?

Schiphol Havalimanı wake türbülansa sebep olacak kapasitede bir uçağın hemen önce indiğini bidiren bir duyuru yapmış mıdır? Malum kule ile yapılan konuşmaya ulaşılamıyor.

Yakıt bitti iddiaları gibi gülünç iddialar gündeme geliyor. Bu uçak yere düştüğü zaman 4100 kilogram yakıt vardı. Yani Bu uçakta Köln'e gidip orada yarım saat çalışabilecek durumda yakıt vardı.

Uçak 1 dakikada 1500 metre düşecek hızza ulaşmış. Motor durmasında bu şekilde bir düşme ihtimali yok.

Önden inen büyük bir uçak varsa bu kazaya sebep olan bizim pilotlarımız mıdır? Bu iddiaları destekleyen elimizde bulgular var.

Başka bir uçak dakika önce piste iniş yapmıştı. Piste iniş yapan uçak bu iddialarla ilgili en tehlikeli olanı... Yani vekt türbülans durumu söz konusu... Bu başka bir uçağın hava akımına kapılma anlamına gelmektedir.

Görgü tanıkları kaptan pilotun yaşadığını ve el salladığını ifade ediyorlar. İnsan sağlığına bu kadar önem veren bir ülke için böyle bir iddia olması üzücü...

İki uçak birbirine yaklaştığında büyük uçağın küçük uçağı uyarması gerekir. Kule ise türbülansa karşı iki uçak arasındaki mesafeyi açmalıydı. En son ana kadar her şey normal görünüyor. Bir tek bilinmeyen nokta var o da önceki inen uçakla ilgili... Bu uçağın bu yükseklikte hızının bu derece düşmesi imkansız bir şey. Bu ancak vekt türbülans durumunda yaşanır. Biz sorularımızın cevabını öğrenmek istiyoruz.

Boston'dan ve Amsterdam'daki Schiphol Havalimanı'na inen Boeing 757 tipi uçak bizim uçağımızdan hemen önce mi inmiştir? Biz bunu merak ediyoruz.

Direk motorların durması ile ilgili iddia neden ortaya atılıyor? O kadar çok kaza sebebi var ki? Niye direk motor arızası ortaya atılıyor? Ben bunda bir art niyet seziyorum. Ben 20 yıldır bu uçaklarda uçuyorum ve her şeyini biliyorum. Simülatörede de hangi durumda ne arıza verir gösteriyorum. Burada motor arızası konusunda hiç bir sebep yok.

TALPA: "KULE, KAPTANIMIZI UYARMALIYDI"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (38)

Misafir ~ 9 yıl önce
Arkadaslar thy pilotlari dünyaca taninan ve son derece egtimli insanlardir.Amsterdam kule ucagimizi uyarmamis ve bunun neticesinde düsmüstür.Bu konuyu türkiye cumhuriyeti hükümeti kesinlikle arastirmalidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bugünkü haberleride okuduktan sonra gerçektende de insanların öldükleri ile kaldığını düşünüyorum. Günümz ülke ve firma siyasetleri gerçektende çok acımasız. Umarım boeing firması, fransadaki yetkililer ve hollanda hükümeti karakutuda yer alan bilgileri saklama veya değiştirme yoluna gitmez. Keşke mümkün olsa da bu enkazın ve kara kutunun inceleme işlemleri Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yapılabilinseydi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Yahu henüz sonucu açıklanan bir şey yok ? Herkafadan bir ses çıkacağına ortaya gerçeklik payı olsada şuan için boş iddalar atılacağına neden beklenmiyor ??? Bende buna anlam veremiyorum !!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Butun hadisenin wake uzerine atilmasi cok yanlis. Dunyanin her yerinde ucaklar bu kadar az mesafe ile takiben iniyorlar. WT etken olabilir ama kesinlikle daha buyuk etkenler var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000