21 Ocak 2009, Çarşamba 08:04:16

"Sofya'ya uçmak istiyoruz"

Rumelili Yönetici İşadamı ve Sanayiciler Derneği (RUMELİSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, Yenişehir Uluslararası Havaalanı’ndan, Üsküp ve Sofya’ya sefer düzenlenmesi için girişimlerde bulunduklarını açıkladı.
  • tüm balkan ülkelerine sefer artışları olmalı özellikle bulgaristan'a
  • insanlar farkina varmali.thy cok reklam yapiyor amaci ne acaba,yolcu sayisimi az-ozaman neden sofya ucuyor.bakin avusturya kücük bir kent ve 9 ili var sadece viyanaya ucuyor neden almanyanin her sehrinden tarifeli sefer düzenliyor.SUN EXPRESS kadar olamadi her yerden ucuyor yaw.ben mümkün oldukca thy ucuslarindan bilet almayin derim.hem pahali hemde garantisiz.LUFTHANSA almanyadan izmire cift yönde 89 euroya ucuyorsa neden ortagi thy yi seceyim.cok ayip thy cok ayip sadece zenginleri ucur sen,alisiksin nasilolsa.avusturyadaki türkler insan degil sizin icin.salzburg-graz-linz-innsbruck-klagenfurt PEGASUS ve SUN EXPRESS sezondisi herhafta sezonda haftada 4-5 sefer yapiyorsa thy yi beceriksiz düzenbaz saygisiz buluyorum.milli ucak denmez bile
  • Ordu Valisi olmayani yapmaga ugrasiyor.Bursa valisi ise olan Havaalanina THY dan Balkan'lara ucus yaptiramiyor.Bana göre Bursa'li Isadamlarinin yakinmalarinda haklilar.Ayrica ne demisler gidemedigin yer senin degildir.Balkanlarda tarihi bir gecmisimiz var.Ekonomik ve sosyal olarak bunu yasatmamizdan daha dogal birsey olabilirmi?Benim dogum yerim Karadeniz ama cocuklugumu ve ergenligimi Bursa'da yasadim.Halen sosyal iliskilerim devam etmektedir.Hemde dogum yerimden daha fazla.
  • thy hostesleri hava atmaktan baska birsey yapamiyorlar maalesef olmiyacak seyleri tv de haber diye sunduruyorlar

RUMELİSİAD Yönetim Kurulu Başkan Vehbi Varlık, yaptığı yazılı açıklamada yıllardır atıl duran Yenişehir Havaalanı`ndan THY ve özel şirketlerin Trabzon ve Erzurum ve  Diyarbakır seferlerindeki doluluğa dikkati çekti. Bursa nüfusunun ağırlıklı bölümünün Rumeli ve Balkan göçmenleri tarafından oluştuğuna işaret eden Varlık, Üsküp ve Sofya seferlerinin dış hatların gözdesi olacağını öne sürdü. 

Özellikle Kosova’nın bağımsızlığından sonra bu ülke ile ekonomik işbirliğinin önümüzdeki süreçte artarak devam edeceğini belirten RUMELİSİAD Başkanı Varlık, “Rumeli’deki akrabalık bağlarımızın yanı sıra ekonomik ilişkilerin yoğunlaştığı bir dönemdeyiz. Ancak Kosova ve Makedonya’da ile ticaret yapmak isteyen bir işadamı ulaşım konusundaki sıkıntıları aşılamıyor. Elimizin altında Yenişehir Uluslararası Havaalanı gibi bir değer varken, biz komşu ülkelerle iş yapabilmek için İstanbul’un kapısını aşındırıyoruz. Yenişehir Havaalanı’na geride bıraktığımız 14 ay içinde bin 494 uçağın iniş-kalkış yaptığını öğrendik. Üsküp ve Sofya seferleri hayata geçirilirse bu sayının çok artacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Eski Osmanlı toprağı olan Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Bosna, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan, Arnavutluk, Karadağ, Kosova ile ticareti arttırmanın eni iyi yolunun karşılıklı diyalog olduğuna dikkati çeken Varlık, “Balkan ülkeleri bize 200-300 kilometrelik mesafede. İstanbul’dan uçakla Makedonya’ya 1 saat 25 dakikada gidiyoruz. Ancak Bursalı bir işadamının İstanbul üzerinden bu ülkeye gitmesi neredeyse bir gününü alıyor. Bu da bizim en değerli hazinemiz olan zamanımıza mal oluyor” diye konuştu. Rumeli ve Balkan ülkeleriyle ticaret, alım heyetleri, fuar organizasyonları ve dış ticaretin arttırılması konularında her türlü girişime açık olduklarını kaydeden Varlık, söz konusu ülkelerin AB ile olan dış ticarette önemli bir kapı olduğunun da altını çizdi.

Rumeli göçmenlerinin birçoğunun halen Kosova ve Makedonya ile güçlü akrabalık bağlarının devam ettiğine dikkati çeken Vehbi Varlık, Üsküp’e tarifeli uçak seferi konması halinde iki ülke insanı arasındaki bağların daha da güçleneceğine işaret etti.
Vehbi Varlık şunları söyledi:

“Bursa bir göçmen kentidir. Halkımızın doğup büyüdükleri yerlerle bağları sürüyor. Rumeli’nin kültürü ve renkleri Bursa’da yaşıyor. Her yıl karayoluyla yüz binlerce insan karşılıklı gidip geliyor. Hemşeri dernekleri, uzun zamandır uçak seferleri başlatılmasını istiyor. Toplumun her kesimi uçuşlarda gereken yolcu sayısının bulunacağını vurguluyorlar. Rumeli ile hiç ilgisi bulunmayanlar bile buraya yapılacak kültür turlarına katılarak tarihi bir gezintiye çıkabilir”.
Bu konuda Bursa milletvekilleri ve THY Genel Müdürlüğü’ne bir mektup yazarak taleplerini ilettiklerini belirten Varlık, deneme seferlerinin yaz aylarını beklemeden konulması gerektiğine de işaret etti.

"Sofya'ya uçmak istiyoruz"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

göçmen ~ 9 yıl önce
tüm balkan ülkelerine sefer artışları olmalı özellikle bulgaristan'a

Yanıtla

Kalan karakter 1000
salzburg ~ 9 yıl önce
insanlar farkina varmali.thy cok reklam yapiyor amaci ne acaba,yolcu sayisimi az-ozaman neden sofya ucuyor.bakin avusturya kücük bir kent ve 9 ili var sadece viyanaya ucuyor neden almanyanin her sehrinden tarifeli sefer düzenliyor.SUN EXPRESS kadar olamadi her yerden ucuyor yaw.ben mümkün oldukca thy ucuslarindan bilet almayin derim.hem pahali hemde garantisiz.LUFTHANSA almanyadan izmire cift yönde 89 euroya ucuyorsa neden ortagi thy yi seceyim.cok ayip thy cok ayip sadece zenginleri ucur sen,alisiksin nasilolsa.avusturyadaki türkler insan degil sizin icin.salzburg-graz-linz-innsbruck-klagenfurt PEGASUS ve SUN EXPRESS sezondisi herhafta sezonda haftada 4-5 sefer yapiyorsa thy yi beceriksiz düzenbaz saygisiz buluyorum.milli ucak denmez bile

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neredeyiz ~ 9 yıl önce
Ordu Valisi olmayani yapmaga ugrasiyor.Bursa valisi ise olan Havaalanina THY dan Balkan'lara ucus yaptiramiyor.Bana göre Bursa'li Isadamlarinin yakinmalarinda haklilar.Ayrica ne demisler gidemedigin yer senin degildir.Balkanlarda tarihi bir gecmisimiz var.Ekonomik ve sosyal olarak bunu yasatmamizdan daha dogal birsey olabilirmi?Benim dogum yerim Karadeniz ama cocuklugumu ve ergenligimi Bursa'da yasadim.Halen sosyal iliskilerim devam etmektedir.Hemde dogum yerimden daha fazla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
salzburg ~ 9 yıl önce
thy hostesleri hava atmaktan baska birsey yapamiyorlar maalesef olmiyacak seyleri tv de haber diye sunduruyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000