12 Ocak 2016, Salı 11:15:17

SHGM'den 'amatör havacılık' yönetmeliği

Amatör havacılık faaliyetlerine ve bu faaliyetlerde kullanılacak hava araçlarına yönelik usul ve esaslar belirlendi.
  • Al sana genel havacılık forumu, nasıl beğendiniz mi genel havacılar? Bu sitelerde atıp tutarken ağız dolusu laflarla ortalığı velveleye verirken rahat rahat uçuyordunuz, bizi kontrol edin, bizi duyun, bize hizmet verin diyorsunuz ilk adımı atılmış hayırlı olsun. Şimdi lisnaslarınızı ruhsatlarınızı alın bakalım, paranız , gücünüz, zamanınız yeterse tabi. Olan amatör ruhla bu işi yapan kendi yağıyla kavrulanlara oldu. Üç beş godomanın istediği oldu yine. Üç beş godoman rahat rahat büyük havaalanlarını kullanmak istiyor diye bütün amatör havacı arkadaşları ateşin içine attınız. Yazık günah.
  • Türkiye'deki sistem hep "ne yapamayacağınızla" ilgilidir.Oysa bunu zaten bilmeyen bir adam kalkıp o lisansı almaz.O havacılık ruhu ile bu işlere atılmaz.Daha Türkiye AIP'sinde bile tanımı olmayan ve gittikçe büyüdüğünü bile bile göz ardı edilen bir Amatör/sportif Havacılığın böyle basit ve geçiştirme şeklinde tanımlanabilecek "Emirlere" ihtiyacı yok.Amatör/Sportif Havacılığın önündeki "Gereksiz" engellerin kaldırılmasına ihtiyacı var.Adı üstünde "Amatör" onlar; kendi başlarına bir yerlere geldiler ve gelmeye de devam edecekler.Kural ve disiplinleri olmasa uçamazlar zaten, onlara kural ve disiplin öğretmeye kalkmasın kimse!Sağlık kısmına bakıyorsunuz, adamlar sanki astronot istiyor?mevzuata gelince ala,masa başında konuşurken uçurtma muamelesi?olmamış...
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • DHMİ GENEL MÜDÜRÜ SAYIN SERDAR HÜSEYİN YILDIRIMIN PROGRAMI KAPSAMINDA AMATÖR HAVACILIK İÇİN ADIM ATILMAYA BAŞLANDI...

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün, "Amatör Havacılık Faaliyetleri Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Amatör havacılık faaliyetlerine, bu faaliyetlerde kullanılacak hava araçlarına, faaliyetleri yürüten gerçek ve tüzel kişilere ilişkin usul ve esasları belirlemeyi amaçlayan yönetmeliğe göre, amatör havacılık faaliyetlerinde bulunmak isteyen pilotların, uçuş yapacakları hava aracı kategorisinde Genel Müdürlük tarafından düzenlenmiş pilot lisansına ve geçerli yetkilere sahip olması gerekecek.

Gerçek veya tüzel kişinin hiçbir mali ve ticari kazanç olmaksızın ve herhangi bir işletme ruhsatı zorunluluğu aranmaksızın yürüttüğü havacılık faaliyeti türünü kapsayan amatör havacılık faaliyetlerinde, amatör yapım hava araçlarıyla azami kalkış ağırlığı 2 bin kilogram ve altında olan ve kompleks olmayan hava araçları kullanılabilecek.

Amatör hava aracı sahibi, hava araçlarının emniyetli uçuş şartlarının sağlanmasından sorumlu olacak. Amatör havacılık faaliyeti gerçekleştirecek hava aracı sahibi olan veya olmaya niyetlenen gerçek veya tüzel kişinin, hava araçlarının sadece amatör havacılık faaliyetlerinde kullanılacağını yazılı beyan ederek, gerekli belgelerle Genel Müdürlüğe başvurması gerekecek.

İŞTE SHGM'NİN YAYIMLADIĞI YÖNETMELİK... TIKLAYINIZ...

SHGM'den 'amatör havacılık' yönetmeliği

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Genel havacılık ~ 2 yıl önce
Al sana genel havacılık forumu, nasıl beğendiniz mi genel havacılar? Bu sitelerde atıp tutarken ağız dolusu laflarla ortalığı velveleye verirken rahat rahat uçuyordunuz, bizi kontrol edin, bizi duyun, bize hizmet verin diyorsunuz ilk adımı atılmış hayırlı olsun. Şimdi lisnaslarınızı ruhsatlarınızı alın bakalım, paranız , gücünüz, zamanınız yeterse tabi. Olan amatör ruhla bu işi yapan kendi yağıyla kavrulanlara oldu. Üç beş godomanın istediği oldu yine. Üç beş godoman rahat rahat büyük havaalanlarını kullanmak istiyor diye bütün amatör havacı arkadaşları ateşin içine attınız. Yazık günah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ultrlight pilot ~ 2 yıl önce
Türkiye'deki sistem hep "ne yapamayacağınızla" ilgilidir.Oysa bunu zaten bilmeyen bir adam kalkıp o lisansı almaz.O havacılık ruhu ile bu işlere atılmaz.Daha Türkiye AIP'sinde bile tanımı olmayan ve gittikçe büyüdüğünü bile bile göz ardı edilen bir Amatör/sportif Havacılığın böyle basit ve geçiştirme şeklinde tanımlanabilecek "Emirlere" ihtiyacı yok.Amatör/Sportif Havacılığın önündeki "Gereksiz" engellerin kaldırılmasına ihtiyacı var.Adı üstünde "Amatör" onlar; kendi başlarına bir yerlere geldiler ve gelmeye de devam edecekler.Kural ve disiplinleri olmasa uçamazlar zaten, onlara kural ve disiplin öğretmeye kalkmasın kimse!Sağlık kısmına bakıyorsunuz, adamlar sanki astronot istiyor?mevzuata gelince ala,masa başında konuşurken uçurtma muamelesi?olmamış...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
denetim miş#$ ~ 2 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DHMİ ~ 2 yıl önce
DHMİ GENEL MÜDÜRÜ SAYIN SERDAR HÜSEYİN YILDIRIMIN PROGRAMI KAPSAMINDA AMATÖR HAVACILIK İÇİN ADIM ATILMAYA BAŞLANDI...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
??? ~ 2 yıl önce
O yönetmelik son 3 senedir üzerinde çalışılan bir konudur. Sayın Genel Müdür Bey ile hiç bir ilgisi bulunmamaktadır !!!

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000