09 Haziran 2012, Cumartesi 16:14:06

ŞAKİRPAŞA HAVALİMANI'NDA THY TEPKİSİ

Adana Şakirpaşa Havaalanı’nda eylem yapan Türk Hava Yolları (THY) işçileri, havacılık iş kolunda ‘grev yasağı’ getirilmesine yönelik kararı protesto etti, THY’de işten çıkartılan 305 işçinin işlerine geri iade edilmesini istedi.
  • Ali Bilir kardeşim haklısın sen o gün bir mağduriyet yaşamışsın ve hesap sorulsun diyorsun, iyi de eğer takip ettiysen geçtiğimiz haftalarda THY'nin yüzlerce uçuşu çeşitli nedenlerle iptal edildi hepsi gerekli tedbirlerin alınmayışı bu olayda da personelin istekleri için gerekli tedbirleri almayan yöneticiler suçludur o zaman onların da sizin, personeli yaptığınız gibi yöneticilerin suçlanmalarını ve cezalandırılmalarını istemeniz lazım
  • Ben eylem gunu ucagini kaciram bir yolcuyum. Dugunumuz vardi ve gidemedim. Bunun hesabini kim verecek. Yasadisi sekilde eylem yapip ucagi yerden kaldirtmayan kabin personeli tabiki isten atilmaniz uzuntu verici ama o gun yolculara yazartiginiz zulumunde bir bedeli olmali.
  • Burada işten atılan çoluğuyla çocuğuyla şu mübarek aylarda işsiz aşsız kalan insanların durumlarına sevinen,onların işsiz kalmalarından mutluluk duyan insanlar; İnşallah allahım size daha beterini yaşatır çoluk çocuk 5 parasız kalırsınız ortada da o zaman anlarsınız!Haram olsun diyen zat'a söylüyorum sen kimsenin alın terini kimseye haram edemezsin allahmısın?Benimde sana bi şekilde hakkım geçtiyse haram olsun sana başka ne denir ki?
  • Ulan nerde bu 6000 tl birileri paramizi caliyor dmekki

Şakirpaşa Havaalanı girişinde bir araya gelerek, burada üzerinde; ‘Grev Haktır Yasaklanamaz. Atılan İşçiler Geri Alınsın’ ifadesinin yer aldığı pankart açan işçiler, sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Yolculuk için havaalanına gelen vatandaşların da destek verdiği ve kendilerini; ‘Sendikal Güçbirliği Platformu’ olarak adlandıran grup, havaalanı içinde yer alan THY Bilet Satış Noktası’na doğru yürüyüşe geçti. ‘Grev Haktır Yasaklanamaz’, ‘Yaşasın İşçilerin Birliği’ şeklinde sloganlar atan işçilere, basın iş kolunda çalışanlar da destek verdi.

Burada konuşan TÜMTİS Sendikası Adana Şube Başkanı Halil Çekin, Hava-İş Sendikası ile THY arasında ’23. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ görüşmelerinin sürdüğü ve arabulucu aşamasına gelindiği esnada yapılan bir yasa değişikliği ile birlikte havacılık iş koluna ‘grev yasağı’ getirildiğini hatırlattı. Çekin, konuyla ilgili hazırlanan yasa teklifinin de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine alınmasını protesto eden Hava-İş Sendikası üyesi 305 işçinin, SMS ve e-posta yoluyla hukuka aykırı bir şekilde işten çıkartıldığını söyledi.

THY’nin, ‘toplu iş sözleşmesi’ni 17 aydan bu yana imzalanmadığı gibi çalışanlarını da mağdur ettiğini savunan Çekin, sözleşmeleri feshedilerek işten çıkartılan işçilerin, yeniden işe alınması talebinin de reddedildiğini dile getirdi. Çekin, “Bizler, havacılık iş kolunda grev yasağı getirilmesini ve meşru-demokratik protesto hakkını kullanan işçilerin işten çıkartılmasını, sendikal haklara yöneltilmiş ağır bir saldırı ve kamu gücünü kullanan hükümetin, toplu sözleşmelere işverenden yana açık bir müdahalesi olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Hükümete çağrıda bulunarak, ‘grev yasağı’ kararından vazgeçmesini ve atılan işçilerin tekrar işbaşı yapmalarını isteyen Çekin, aksi takdirde mücadeleyi Türkiye’nin dört bir yanına yayacakları uyarısında bulundu. Halil Çekin, uluslararası federasyonlar aracılığı ile hükümetin bu tutumunu dünyanın her tarafında her platformda teşhir edeceklerini belirtti. Konuşmaların ardından bir süre daha slogan atan işçiler, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

ŞAKİRPAŞA HAVALİMANI'NDA THY TEPKİSİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

airman69 ~ 6 yıl önce
Ali Bilir kardeşim haklısın sen o gün bir mağduriyet yaşamışsın ve hesap sorulsun diyorsun, iyi de eğer takip ettiysen geçtiğimiz haftalarda THY'nin yüzlerce uçuşu çeşitli nedenlerle iptal edildi hepsi gerekli tedbirlerin alınmayışı bu olayda da personelin istekleri için gerekli tedbirleri almayan yöneticiler suçludur o zaman onların da sizin, personeli yaptığınız gibi yöneticilerin suçlanmalarını ve cezalandırılmalarını istemeniz lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali Bilir ~ 6 yıl önce
Ben eylem gunu ucagini kaciram bir yolcuyum. Dugunumuz vardi ve gidemedim. Bunun hesabini kim verecek. Yasadisi sekilde eylem yapip ucagi yerden kaldirtmayan kabin personeli tabiki isten atilmaniz uzuntu verici ama o gun yolculara yazartiginiz zulumunde bir bedeli olmali.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
işçi ~ 6 yıl önce
Burada işten atılan çoluğuyla çocuğuyla şu mübarek aylarda işsiz aşsız kalan insanların durumlarına sevinen,onların işsiz kalmalarından mutluluk duyan insanlar; İnşallah allahım size daha beterini yaşatır çoluk çocuk 5 parasız kalırsınız ortada da o zaman anlarsınız!Haram olsun diyen zat'a söylüyorum sen kimsenin alın terini kimseye haram edemezsin allahmısın?Benimde sana bi şekilde hakkım geçtiyse haram olsun sana başka ne denir ki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km ~ 6 yıl önce
Ulan nerde bu 6000 tl birileri paramizi caliyor dmekki

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000