16 Ocak 2013, Çarşamba 15:54:16

PİLOT ÇILDIRDI: UÇAKLA GÖZ GÖZE GELDİK

Türk Hava Yolları’nın Milan-İstanbul seferini yapan uçağı havada bir başka uçakla tehlikeli şekilde yakınlaşınca pilot çıldırdı. Kule ile pilot arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.
  • Kaptanımız haklı! ATC'nin trafik uyarısı vermesi gerekiyordu. "Burada benim işim bu zaten” demiş ya kontrolör beyfendi, ya işini bilmiyor yada bildiğini zannediyor! Ama önce egosunu tatmin etmesi lazım, hava trafiği sonra. Neyse ki sonuç kırımsız. Teşekkür ederim ...
  • Kaptanın zevzekliği
  • kaptanın ismi verilsin , mutlaka içerden vatan haini insanlar bilgi sızdırmıstır. Başlık atılsın isimle
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Türk Hava Yolları’na ait TK1874 sefer sayılı Airbus 321 tipi uçağın kaptan pilotu ile Atatürk Havalimanı kule arasında ilginç bir diyalog yaşandı.

Bugün saat 14.50 sıralarında Atatürk Havalimanı’na iniş için yaklaşan TC-JRC kuyruk tescilli uçağın pilotu, yaklaşma öncesi araya bir başka uçak girince çılgına döndü.

Aletli yaklaşma sistemi ILS’ten çıkan pilot, kuleye, “ Bize bilgi vermediniz. Trafik sonradan girdi önümüze. 800 feet yukarıdan girdi” dedi.

Kule ise, “ Sola 180 başa dönün. Uzatmayalım lütfen. 3 mille yaklaşma yaptırdıktan sonra önünüze istediğim kadar trafik alabilirim” diyerek cevap verdi.

DİĞER UÇAKLA GÖZ GÖZE

Olayın ciddiyetini anlatmak isteyen pilot ise tehlikeli yakınlaşmayı şu sözlerle anlattı:

“ Ben kendim düşürmeye başladım sürati. Tayyare yandan girdi. Göz temasımız vardı ve bir süre paralel gittik. Bin feet yukarımızda ne yapacağımıza karar bile veremedik. Mecburi kendimiz sürati düşürdük” diye konuşunca kontrolör,  “Sürat düşürülmesi gerektiğinde ben ikaz ederim. Burada benim işim bu zaten” diyerek pilota çıkıştı.

Sonrasında THY uçağı sorunsuz inişini gerçekleştirdi.

PİLOT ÇILDIRDI: UÇAKLA GÖZ GÖZE GELDİK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (96)

BurakOZ ~ 4 yıl önce
Kaptanımız haklı! ATC'nin trafik uyarısı vermesi gerekiyordu. "Burada benim işim bu zaten” demiş ya kontrolör beyfendi, ya işini bilmiyor yada bildiğini zannediyor! Ama önce egosunu tatmin etmesi lazım, hava trafiği sonra. Neyse ki sonuç kırımsız. Teşekkür ederim ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atc haklı ~ 5 yıl önce
Kaptanın zevzekliği

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kaptan ~ 5 yıl önce
kaptanın ismi verilsin , mutlaka içerden vatan haini insanlar bilgi sızdırmıstır. Başlık atılsın isimle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
UKALA ~ 5 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000