28 Temmuz 2012, Cumartesi 09:53:14

ONUR AIR GİTTİ GİDİYOR...

Onur Air’in hisselerinin satışı için teklifler toplanıyor...
  • Zatn bir bucuk sonra cikacagim isten, bari son bir bucuk yil zamli maas alirim
  • daha nekadar devam edeceksin baş çavuşların bo...yemeye be kendini bilmez kabilyetsiz hangi sinden bir zarar gördünüz .
  • değişiklik diyorum çünkü gerçekten tekniğin değişikliğe ihtiyacı var bir işe yaramaz akrabalarıyla ve köylüleriyle doldurduğun tekniğin senin gibi vurdumduymaz yöneticilere ihtiyacı olmadığını düşünüyorum yıllardır verdiğin sözleri yerine getirmedin satılırsa şirket inşallah ilk önce sen olursun koltuğundan da küskünlerin ve ayrılıpta geri gelemeyenlerin yüzü güler. bu arada bu şirketi hiç bir türk yatırımcının alamayacağı aşikar kesin bir arap patronunuz olur artık hayırlı olsun şimdiden. (eski bir onurlu )
  • Haber başlığının bir başka tercümesi koşun yetişen alıyor. Aman geç kalmayalım. Hatta o kadar çok talip var ki acele etmeyen alamıyor. Bir de bankaya parayı yatırıyorsun ama sonra takdir kurulundan onaylanırsan senin oluyor. Öyle işine gelirse herkes can atıyor sen de koş sen de allll. Yok muuu. Ya koskoca Onur Air bu duruma mı düştü. Bu satış kampanyasını akıl eden de Deprem yardımını akıl eden kişi mi yoksa. Yok böyle komedi haber.

Onur Air’in çoğunluk hissesinin satışı için şu an teklifler toplanıyor. Türkiye’nin ilk özel şirketlerinden biri olan ve bu yıl 20’nci yaşını kutlayan Onur Air’e Lübnanlı bir işadamının ciddi şekilde talip olduğu söyleniyor. Katarlıların da şirketle ilgilendikleri konuşuluyor.

Son yıllarda finanstan gayrimenkule, perakendeden otomotive, sağlıktan hazır giyime birçok sektörde çok sayıda şirket ya yabancılara satıldı ya da yabancı ortak aldı. Yabancıların yatırım radarına bir başka sektör daha eklendi: Havacılık. Yabancılar fazla sayıda şirketin olmadığı Onur Air’in çoğunluk hissesini almak için kıyasıya yarış içinde. Onur Air, geçtiğimiz yıllarda da satışa çıkarılmış hatta Pegasus ile son aşamaya kadar gelmişti. Bu yıl 20’nci kuruluş yıldönümünü kutlayan Onur Air’e Dubaili Al Mana Group da talip olmuştu.

34 uçaklık filoya ve 8.015 koltuk kapasitesine sahip Onur Air’e son olarak Lübnan asıllı İngiliz vatandaşı bir işadamının talip olduğu söyleniyor. Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, şu anda Onur Air’de her türlü hisse satışı için teklifler bir yatırım bankası tarafından toplanıyor. Onur Air’de yapılacak hisse satışı şirketin çoğunluğu şeklinde olacak.

Lübnanlı işadamının dışında Onur Air’e Katarlı bir şirketin de ilgi gösterdiği konuşulanlar arasında.

Onur Air’in yabancılara satılması halinde sektörde de bir ilk yaşanacak. THY, Pegasus ve Atlasjet’in karşısına yabancı bir rakip gelmiş olacak.

Şu anda dış hatlarda 20 ülkede 80 noktaya uçan Onur Air, iç hatlarda ise 12 noktaya sefer düzenliyor.

Kararı patron verecek

Yatırım bankasının teklifleri toplamasının ardından son kararı Onur Air’in patronu Cankut Bağana verecek.

2011 yılında 7.2 milyon TL ile Türkiye’nin en fazla vergi veren 16’ncı kişisi olan Cankut Bağana, şirketin hem yönetim kurulu başkanı hem de yöneticisi. Bağana, yılın ilk günlerinde genel müdürlük görevini uzun yıllar bu görevde olan Şahabettin Bolukçu’dan devralmıştı.

Krizde irtifa kaybetti ama yeniden yükseldi

1992 yılında kurulan Onur Havayolları ilk uçuşunu 14 Mayıs 1992’de KKTC Ercan Havalimanı’na gerçekleştirdi. 1994 yılında Ten Tour ile işbirliği yaparak yolcu kapasitesini artıran Onur Air, Nisan 1995’de A-320 tipi beşinci ve altıncı uçağını, Temmuz 1995 tarihinde ise yedinci uçağını filosuna dahil etti. Aynı yıl içinde 2 adet A-320 tipi uçağı sub-charter olarak filosuna katan Onur Air, 1995 tarihinde 9 uçak ve 1.566 koltuk kapasitesine ulaştı ve kurulduğunda 150 olan personel sayısını 512’ye çıkardı. 1997’ye gelindiğinde 16 uçak ve 3.503 koltuk kapasitesine ulaşan Onur Air’in çalışan sayısı 912’ye çıktı. Ancak 1998 yılındaki ekonomik kriz Onur Air’in küçülme strateji uygulamasına neden oldu. Şirket uçak sayısını 1998’de 13’e, 1999’da 9’a indirdi.

2000’de gaza bastı

Onur Air, 2000 yılından itibaren özellikle hac döneminde verdiği hizmetlerle yeniden büyümeye geçti ve uçak sayısını 2000’de 11’e, 2002’de 14’e, takip eden yıllarda ise sırasıyla; 20, 24 ve 28’e çıkarttı. Onur Air şu an 34 uçaktan oluşan filosuyla hizmet veriyor. (Vatan)

ONUR AIR GİTTİ GİDİYOR...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

Umarım satılır ~ 6 yıl önce
Zatn bir bucuk sonra cikacagim isten, bari son bir bucuk yil zamli maas alirim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kabiliyet siz ~ 6 yıl önce
daha nekadar devam edeceksin baş çavuşların bo...yemeye be kendini bilmez kabilyetsiz hangi sinden bir zarar gördünüz .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
değişiklik olacaksa neden olmasın ~ 6 yıl önce
değişiklik diyorum çünkü gerçekten tekniğin değişikliğe ihtiyacı var bir işe yaramaz akrabalarıyla ve köylüleriyle doldurduğun tekniğin senin gibi vurdumduymaz yöneticilere ihtiyacı olmadığını düşünüyorum yıllardır verdiğin sözleri yerine getirmedin satılırsa şirket inşallah ilk önce sen olursun koltuğundan da küskünlerin ve ayrılıpta geri gelemeyenlerin yüzü güler. bu arada bu şirketi hiç bir türk yatırımcının alamayacağı aşikar kesin bir arap patronunuz olur artık hayırlı olsun şimdiden. (eski bir onurlu )

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BEN DE İSTİYORUM BEN DE ~ 6 yıl önce
Haber başlığının bir başka tercümesi koşun yetişen alıyor. Aman geç kalmayalım. Hatta o kadar çok talip var ki acele etmeyen alamıyor. Bir de bankaya parayı yatırıyorsun ama sonra takdir kurulundan onaylanırsan senin oluyor. Öyle işine gelirse herkes can atıyor sen de koş sen de allll. Yok muuu. Ya koskoca Onur Air bu duruma mı düştü. Bu satış kampanyasını akıl eden de Deprem yardımını akıl eden kişi mi yoksa. Yok böyle komedi haber.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000