02 Haziran 2012, Cumartesi 10:08:32

"NE DERSE O OLUYOR"

Vatan Gazetesi yazarlarından Güngör Mengi, köşesinde THY ile Hava-İş ve personeli arasında yaşanan gerilimi değerlendirdi.
  • Faşizimin ayak sesleri bun lar daha başlangıç yakında sesini çıkaran herkes korku içinde yaşamaya alışacak nefes bile alamıyacak duruma geleceksiniz Vah Türkiyem Vah sen daha uyumaya devam et !.....
  • 8 yildir gazetecilik yapiyorum. 12 yildir iletisim sektorunun icerisindeyim. Yillardir bu adamin yazisina gozum ilisir. Bir kere basin emekcileri muhabir kose yazari ucurumunu kaleme aldigini gormedim. Senin basyazar oldugun gazetede halen 1200 liraya calisan muhabirler var be adam. Onlar icin bir yazi yazsan!!!!
  • Sürekli bizi işten atacaklar, ikramiyeyi kesecekler, maaşları düşürecekler paranoyalarıyla daha ortada fol yok yumurta yokken eylem yapıyorsunuz. Hayali, daha olmamış şeylerle sürekli THY yi suçluyorsunuz, mahkum ediyorsunuz. Hayali korku psikolojisiyle kaos çıkarmaya çalışanlara alet oluyorsunuz. THY yide istenmeyen tedbirler almak zorunda bırakıyorsunuz, ama buna siz mecbur bıraktınız unutmayın. Bırakın bunları bir zahmet. Kimse işinizi yaptıktan sonra size dokunamaz merak etmeyin. Henüz olmamış şeylerle şimdiki gününüzü zehir etmeyin işinize bakın.
  • bir daha asla thy ile uçmam asla

Eskiler yaşadığımız türden zıtlıklara ifrat ve tefrit derlerdi.

Bir aşırılıktan öbürüne savrulmak yani...

Koalisyonlar bizde hep kötülenmiştir. Koalisyonun hakkı yenmiştir. Çünkü uzlaşma kültüründen yoksunluğumuzun etkisi gözardı edilmiştir.

On yıldır ezici bir meclis çoğunluğu tarafından yönetiliyoruz.

Şimdi de ihtiraslı ve intikamcı bir çoğunluğun oldu-bittilerine boyun eğmek zorunda kalıyor, itiraz edince de orantısız şiddetle eziliyor ve susturuluyoruz.

Şu anda THY çalışanları topun ağzındadır.

Havacılık iş kolunda grev yasağı getiren kanun teklifinin Meclis’te görüşülmesini personelin iş bırakma eylemi izledi. İşveren de bir anda “ceza veren” oluverdi:

305 çalışana işten kovuldukları tebliğ edildi!

12 Eylül anayasa değişikliği referandumunda “Yetmez ama EVET” diyenler, sıraları geldikçe pişman ediliyorlar.

THY çalışanları grev yapamayacak.

Grevsiz sendikacılık olur mu?

Tek parti iktidarı “kadir-i mutlak”ı oynuyor. O ne derse o oluyor!

Evet, sivil havacılıktaki grev öteki grevlere benzemez; yolcuya şirkete ve ülke turizmine ağır zarar verir, bitirir.

THY son olarak 1990 yılında bu yıkımı yaşadı.

Ama o tarihten bu yana ciddi bir kriz olmadı. Çünkü 1990’ın tecrübesi iki tarafı da terbiye etmiştir.

Bu tecrübeyi sendika da, işveren de ziyan etmemelidir.

Çözüm tek partinin yumruğu değil, diyalogtur.

Cumhurbaşkanı Gül, grevi yasaklayan öfke ürünü ve ceza verme kasıtlı yasayı onaylamamalı dünya örneklerine bakarak yeniden düzenlesinler diye Meclis’e geri göndermelidir.

Çünkü küçük bir zahmet, “ileri demokrasi”lerin böyle durumlarda çaresiz olmadığını ortaya çıkaracaktır.

Grev hakkını gasbetmek yerine hükümete havacılık işkolundaki grevleri, turizmi korumak için ölü mevsime erteleme yetkisi verilebilir ve greve süre kısıtlaması getirilebilir.

İktidar ve onun damgasını taşıyan kurumlar, biber gazı ile ülke yönetmekten vazgeçip diyalog ve uzlaşma arayışına yönelsin biraz.

Demokratikleşmeden uzaklaşma hızı tehlike sınırına dayandı çünkü!

(Güngör Mengi / Vatan)

"NE DERSE O OLUYOR"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Ayak sesleri ~ 6 yıl önce
Faşizimin ayak sesleri bun lar daha başlangıç yakında sesini çıkaran herkes korku içinde yaşamaya alışacak nefes bile alamıyacak duruma geleceksiniz Vah Türkiyem Vah sen daha uyumaya devam et !.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Basin Emekcisi ~ 6 yıl önce
8 yildir gazetecilik yapiyorum. 12 yildir iletisim sektorunun icerisindeyim. Yillardir bu adamin yazisina gozum ilisir. Bir kere basin emekcileri muhabir kose yazari ucurumunu kaleme aldigini gormedim. Senin basyazar oldugun gazetede halen 1200 liraya calisan muhabirler var be adam. Onlar icin bir yazi yazsan!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
korku psikolojisi ~ 6 yıl önce
Sürekli bizi işten atacaklar, ikramiyeyi kesecekler, maaşları düşürecekler paranoyalarıyla daha ortada fol yok yumurta yokken eylem yapıyorsunuz. Hayali, daha olmamış şeylerle sürekli THY yi suçluyorsunuz, mahkum ediyorsunuz. Hayali korku psikolojisiyle kaos çıkarmaya çalışanlara alet oluyorsunuz. THY yide istenmeyen tedbirler almak zorunda bırakıyorsunuz, ama buna siz mecbur bıraktınız unutmayın. Bırakın bunları bir zahmet. Kimse işinizi yaptıktan sonra size dokunamaz merak etmeyin. Henüz olmamış şeylerle şimdiki gününüzü zehir etmeyin işinize bakın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yurdal guven ~ 6 yıl önce
bir daha asla thy ile uçmam asla

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000