11 Nisan 2009, Cumartesi 08:10:55

MNG Teknik istihdam sağlayacak

Yolcu taşımacılığından 2005 yılında uçaklarını satarak çıkan MNG, uçak bakımında ise Türkiye'nin en büyük özel şirketi olmayı hedefliyor.
  • Sen olmuşsunda kimin kime su dökeceğine karar mı verir olmuşsun?ÇÖMEZ
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • nitelik konusunu boşverin yeni mezun bi arkadaşın bi şirkette çalışıp şirkete faydalı bi yale gelmesi en az 2 yıl alır.bu arada 10-20.000 usd lik bir eğitim maliyeti olur.yetkili hale gelmeside 5 yılı bulur mevzu bu.siz boşverin cahil lions mions yazıp burda ahkam kesenlere.durum bundan ibaret.sizde bekar halinizle idare edip bi havayoluna girer başlarsınız başlayınca da ufkunuz açılır daha sağlıklı düşünürsünüz.hayırlısı...
  • sevgili genç meslektaşlarım malesef okuldan mezun olmak sizi nitelikli yapmıyor belki sadece elaman oluyorsunuz size görev veren şirket sizden 2 yıl süre içinde fayda dahi beklemiyor sadece yatırım olarak işe alıyor ama malesef tecrübe ve eğitimleri kapanda sonuçta haklı olarak mro değil airline tercih ediyor bahsedilen sorun bu

Mevcut kapasitesini 12 kat arttırarak 45 uçağa çıkaracak yatırıma start veren MNG Teknik, 110 milyon dolar tutarındaki yatırım bittiğinde 2 bin kişiye de iş imkanı sağlayacak.

Türkiye'de uçak bakımı konusunda THY Teknik ve Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki My Teknik faaliyet gösteriyor. 250 milyon dolarlık pazarda MNG, 2002'den itibaren uzmanlaşmayı hedefledi. Havacılık sektörüne MNG Havayolları'yla giren ve bir ara 13 uçağa ulaşan MNG 2005'te sektörün liberalleşmesinin getirdiği rekabete girmek yerine bu alandan çıkmayı tercih etti. Uçakları iyi bir getiriyle satan MNG, kargo ve uçak bakımında yatırımlara yöneldi.
 
2009'u atılım yılı olarak belirledik
İnşaat, taahhüt ve turizm alanında ağırlıklı olarak faaliyet gösteren MNG Grubu'nda 1995'den beri çalışan ve birkaç ay önce MNG Teknik'in başına getirilen Genel Müdür Hakkı Öztekin, grubun havacılık alanında kargo, yolcu taşıma, yer hizmetleri ve teknik gibi alanlarda faaliyet gösterirken 2005'te liberalleşme sonucu yolcu taşımacılığında aşırı rekabet oluşunca bu alandan çıktığını söyledi.
Havacılığın kargo ve teknik alanına ağırlık verdiklerini söyleyen Öztekin, 2009'u ise atılım senesi olarak belirlediklerini açıkladı. MNG Teknik AŞ'nin kurulduğu 2002 senesinden beri faaliyet gösterdiği hangarın ihtiyaca yetmez hale geldiğini ve bu kapasiteyi aşmak istediklerini anlatan Öztekin, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri tarafından yapılan "uçak bakım hangarı yer tahsisi ve inşaası" ihalesini kazandıklarını söyledi.

Yeni yatırımın 64 bin metrekarelik 4 etaptan oluşan bir yatırım olacağını dile getiren Öztekin, bu yatırımla kapasitenin 12 kat artacağını belirtti. Bugün 65-70 uçağın bakımının yapıldığını dile getiren Öztekin, yaklaşık 10 yılda bitecek olan yatırımın 110 milyon dolara ulaşacağını kaydetti. Yatırmın sonunda bugün 650 olan çalışan sayısının 2000'e çıkacağını da anlatan Öztekin, Avrupa ve Ortadoğu'nun sayılı bakım şirketlerinden biri olacaklarını belirtti.

İlk etabın 16 bin metrekare olduğunu da sözlerine ekleyen Öztekin, temelin önümüzdeki günlerde atılacağını söyleyerek şu bilgileri verdi: "Uçak bakım sektörü önemli bir sektör oluşturuyor. 250 milyon dolarlık bir Pazar. Uçakların yaşına bağlı olarak sürekli bakımının yapılması gerekiyor. Önce sadece THY vardı. Filosu büyüdükçe yurtdışındaki bakımlar için ciddi masraf yapılması gerekiyordu. Bu alanda hizmet ihracatı imkanı da var. Bizim ciromuzun yarısını yabancı havayolları oluşturuyor. Alitalia, DHL, Slovakya havayoları gibi 40'a yakın yerli ve yabancı şirketle çalışıyoruz."

Uçak bakımının nitelikli elemana büyük ihtiyaç gösterdiğini ve Türkiye'de sektörün en önemli sorununun bu olduğunu dile getiren Öztekin, "Bu sektör uluslar arası normlara sahip. Ciddi denetlemeler yapılan bir sektör. Nitelikli eleman bu nedenle çok önemli. Türkiye'de ise bu konuda büyük sıkıntı yaşanıyor. Yüzde 15 işsizliğin olduğu bir ülkede eleman bulunamıyor. Nitelikli personel yetiştirilmesi ile bu sorun çözülür" dedi.

MNG Teknik istihdam sağlayacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Misafir ~ 9 yıl önce
Sen olmuşsunda kimin kime su dökeceğine karar mı verir olmuşsun?ÇÖMEZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
nitelik konusunu boşverin yeni mezun bi arkadaşın bi şirkette çalışıp şirkete faydalı bi yale gelmesi en az 2 yıl alır.bu arada 10-20.000 usd lik bir eğitim maliyeti olur.yetkili hale gelmeside 5 yılı bulur mevzu bu.siz boşverin cahil lions mions yazıp burda ahkam kesenlere.durum bundan ibaret.sizde bekar halinizle idare edip bi havayoluna girer başlarsınız başlayınca da ufkunuz açılır daha sağlıklı düşünürsünüz.hayırlısı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
sevgili genç meslektaşlarım malesef okuldan mezun olmak sizi nitelikli yapmıyor belki sadece elaman oluyorsunuz size görev veren şirket sizden 2 yıl süre içinde fayda dahi beklemiyor sadece yatırım olarak işe alıyor ama malesef tecrübe ve eğitimleri kapanda sonuçta haklı olarak mro değil airline tercih ediyor bahsedilen sorun bu

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000