19 Ağustos 2013, Pazartesi 14:47:36

MAKAM ARABALARINI KALDIRACAĞIZ!

Hava İş Sendikası yönetimine talip olan gruplardan Gökkuşağı Hareketi, bugün Atatürk Havalimanı’nda bir basın toplantısı düzenledi.
  • Sayın NET bahadır altanın broşürü söylediğiniz şekilde bastırdığını ispatlarsanız. Bu seçime katılmayacağına söz veriyorum. Ama maalesef çamur at izi kalsın taktiğiniz tutmayacak.
  • Sn. Gökküşağı temsilcileri! Yıllarca atilayın yanında onun yalakalığını yaptınız. Sonra işten atılınca güce hakim olmak için sözde muhalif oldunuz..hatta olamadınız.elinize yüzünüze bulaştırdınız. Şimdi yanınıza bide cemaatci teknisyen almışsınız. Bu karışım bence biraz "prensip fakiri". Özetle olmamış
  • geçende ali gülçiçek ve ekibi tekniğe geldiler adamların hepsinin emekliliği gelmiş sendikaya kapakmı atmaya çalışıyorlar ayrıca benim bildiğim bahadır kaptan ve ekibi daha önce temsilciyken ayçin ağanın yanlışlıklarına karşı çıkıp ayrılmışlar ayrıca ali gülçiçek pek konuşmayı bile beceremiyor bizim hakkımızı savunamaz ama bahadır kaptanın ağzı laf yapıyot ve çok ikna edici biri
  • Geliyor Geliyor Geliyor Bahadir ALTAN geliyoor diye sesler duyulmaya basladi ekip odasında..Hep destek tam destek..

Gökkuşağı Hareketi lideri Bahadır Altan başkanlığında bir basın açıklaması yapan ve soruları yanıtlayan grup, Hava İş yönetimini de sert bir dille eleştirdi.

Kaçırılan THY pilotları nedeniyle son derece üzgün olduklarını ve serbest bırakılana kadar siyah kurdela takacaklarını ifade ederek sözlerine başlayan Bahadır Altan, ‘Kaçırılan pilotlarımız nedeniyle oldukça üzgünüz. Pilotlarımızla ilgili ne yazık ki somut adımlar atılmıyor. Dün bir pilotumuz bir protesto yaptı ve son derece de haklıydı.  Bireysel ve doğru bir tepkiydi.  Bu konuyla ilgili somut adımlar atılmıyor. Bu konu sadece Dışişleri Bakanlığı’nın girişimlşeriyle çözülecek bir konu değil. Bu şekilde devam ederse uzun süre sonuç alınamaz. TALPA başta olmak üzere meslek grupları harekete geçmeli’ dedi.

‘MAKAM ARABALARINI ORTADAN KALDIRACAĞIZ’

Mevcut yönetimin çalışandan kopuk olduğunu ifade eden Altan, ‘Biz 2009’daki seçime de giren bir grubuz. O seçimi tartışmalı bir oy ile kaybettik. Amacımız sadece kişileri değil sendika mantığını da değiştirmek olacak. Mantık değişmezse aynı şeyler yaşanmaya devam edecek. Öncelikle sistemin doğrudan demokrasiyle idare edilmesi gerekli. Bu da işçilerin karar almaya doğrudan katılmasıyla olacak. Yönetim karar alırken, çalışan da o kararın içinde olacak. Tepede 9 kişilik bir yönetim kadrosu olacak. Bu 9 kişinin içinde kaptan, kabin memuru ve teknisyenler de olacak ki, işçiler doğrudan yönetimin içinde olsun.

Hava İş Sendikası demek, sadece THY demek değil. Özel sektörün çalışanları da  büyük sıkıntılar yaşıyor. Biz onları da sendikalı yapmaya söz veriyoruz. Sistemi tamamen değiştireceğiz. Makam arabalarını ortadan kaldıracağız. Çünkü makam arabası kişiyi bambaşka bir insan yapıyor. İşçiden koparıyor. Biz bunu kaldıracağız ki, yönetici personelin yanında olsun.

Ayrıca personele sağlacanak hukuk desteği de ücretsiz olacak. Hava İş Sendikası 29 Mayıs’taki eylemden sonra personele sahiplenmedi. Mahkemede bile ‘işçi kendi hareket etmiştir. Bizimle ilgisi yok dedi’. İşten çıkarılan personel için tazminattan yüzde 10 avukat parası istediler. Böyle birşey olamaz. Bizim dönemimizde hukuk desteği ücretsiz olacak’ şeklinde konuştu.

‘İŞÇİ KÜFÜRBAZ BİR DİL İSTEMİYOR’

Yönetimde bulunanların dilinin de çok önemli olduğunu vurgulayan Altan, ‘İşçi küfür ve hakaret eden yönetici istemiyor.  Bu konu son derece hassas bir konu. İşverenle kavga eden bir yönetim tarzını benimsemeyeceğiz. Bizim dilimiz bu olmayacak’ ded.

HAVA İŞ’İN 2 GÜNLÜK OTEL MASRAFI 300 BİN TL TUTTU!

Hava İş Sendikası’nın gelir-gider konusunda şeffaf olmadığının altını çizen Altan, ‘geçtiğimiz genel kurulda 2 günlük otel masrafını 300 bin lira gösterdiler. Bunu açıklayamıyorlar. Biz bu konuyu mahkemeye de taşıdık. Bizim dönemimizde aylık yönetim kurulu toplantısı işçilerle olacak. Onların seçtiği temsilcilerle olacak. Ne işçiden ne de işverenden hiçbir şey saklamayacağız. Şeffaf olacağız. Şu anki masraflarımız da dostlarımızın katkısı ile oluyor. Topladığımız 50’şer liralarla masraflarımızı karşılıyoruz’ dedi.

Emek Meclisi ile ilgili de konuşan Altan, ‘Geçen seçimde de benzer bir durum oldu. Herkes grubunu kurup seçime katılabilir. Ama bu iş, ben yaparım demekle olmaz. Bazı şeyler vaad etmeniz gerekir. Hava İş başka yollara başvurmazsa bizim oy kaygımız yok’ şeklinde konuştu.

SEÇİME AK PARTİ MODELİ

BDP'nin eşbaşkanlık sistemini kullanarak girdiği bir önceki sendika yarışını kaybeden Gökkuşağı Hareketi, bu kez AKP'nin de kullandığı en fazla üç dönem yönetime seçilebilme sistemini seçim kozu olarak kullanacak. Gökkuşağı Hareketi’nin lideri Bahadır Altan yönetimde kalma süresini sınırlandıracaklarını vurgulayarak, ‘Biz yönetimde kalma süresini 3 dönemle sınırlandırıp, genel kurulu da 3 yılda bir yapacağız. Temsilcileri de işçilerin kendisi seçecek’ dedi.

Uçucu personelin haklarının korunması konusunda yasaların yetmeyeceğini sözlerine ekleyen Altan, bu konuda en önemli hususun örgütlenmek olduğunu ifade etti. Geçmiş dönemde TALPA’nın kararıyla greve benzer bir uygulamayla pilotların iş bıraktığını belirten Altan, ‘böyle bir örgütlenme ile sorunlar çözülür’ dedi.

MAKAM ARABALARINI KALDIRACAĞIZ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (53)

İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
Sayın NET bahadır altanın broşürü söylediğiniz şekilde bastırdığını ispatlarsanız. Bu seçime katılmayacağına söz veriyorum. Ama maalesef çamur at izi kalsın taktiğiniz tutmayacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Sn. Gökküşağı temsilcileri! Yıllarca atilayın yanında onun yalakalığını yaptınız. Sonra işten atılınca güce hakim olmak için sözde muhalif oldunuz..hatta olamadınız.elinize yüzünüze bulaştırdınız. Şimdi yanınıza bide cemaatci teknisyen almışsınız. Bu karışım bence biraz "prensip fakiri". Özetle olmamış

Yanıtla

Kalan karakter 1000
teknisyen ~ 5 yıl önce
geçende ali gülçiçek ve ekibi tekniğe geldiler adamların hepsinin emekliliği gelmiş sendikaya kapakmı atmaya çalışıyorlar ayrıca benim bildiğim bahadır kaptan ve ekibi daha önce temsilciyken ayçin ağanın yanlışlıklarına karşı çıkıp ayrılmışlar ayrıca ali gülçiçek pek konuşmayı bile beceremiyor bizim hakkımızı savunamaz ama bahadır kaptanın ağzı laf yapıyot ve çok ikna edici biri

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Geliyor Geliyor ~ 5 yıl önce
Geliyor Geliyor Geliyor Bahadir ALTAN geliyoor diye sesler duyulmaya basladi ekip odasında..Hep destek tam destek..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000