16 Mayıs 2012, Çarşamba 16:46:42

LOT OPERASYONU AÇIKLANDI

Bakan Çağlayan, THY ile LOT arasında görüşmelerin devam ettiğini belirterek, "THY'nin LOT'un %50'sini alması şeklinde bir operasyon olacak" dedi.
  • THY, 40 milyonluk Polonya'nın başkenti Varşova dışında herhangi bir şehre uçmuyor. Bu da THY'nin Polonya pazarı ile ne kadar alakasız olduğunun ispatıdır.
  • LOT'UN yarısı 325 milyon USD eder diyorsunuz(yaklaşık 585 milyon TL eder).ama basından daha önce duyduğumuza göre biizmkiler yarısı için 1.1 milyar yani 2 milyar TL den fazla para ödencek yani ederinin 4 katın dan fazla para verilecek.bunun neresi karlı ? bu kadar fazla para neden teklif ediyoruz.akıllıca bir yatırım değil ve bu ortaklığın sonucu air bosna gibi başarısızlık ve zararla sonuçlanma ihtimali çok yüksek.dünyada şu anda havacılık şirketleri zor durumda ve THY nin mali durumu da çok kuvvetli değil..
  • Bir şirketi satın almanın amacı o şirket üzerinde mutlak kontrol sağlamaktır. Dünyanın parasını yatırıp sadece yarısını alacaksınız ama diğer yarısına sahip ortağınızın (belki de kötü kararlarla şirketi satın alınmaya mahkum kılan ortak) evet demediği kararları alamayıp uygulayamayacaksınız. En azından % 51 olmalı.
  • LOT'un degeri 650 milyon $,yarisi 325 milyon $ yapar,milyar $ degil.Ayrica LOT bir yil icerisinde 5 adet B 787'leri teslim alacak.LOT neden zararda bilmeden konusuyorsunuz.Bu sene 50 milyon$ kar bekleniyor.2008 yilinda yaptigi 450 milyon $ zarari her yil azalta azalta gecen yil 60 milyon $'a dusurdu.Yani aslinda ucak filosunun cok eski olmasina ragmen son 4 yildir kar eden bir sirket

 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk Hava Yolları (THY) ile Polonya Hava Yolları LOT arasında görüşmelerin devam ettiğini belirterek, ''THY'nin LOT'un yüzde 50'sini satın alması şeklinde bir operasyon olacak, ama teknik çalışmalar devam ediyor. Umarım Bu süreç uzamaz'' dedi.

Polonyalılarla ortak traktör fabrikası
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Polonya'nın başkenti Varşova'da, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Waldemar Pawlak ile görüştü.

Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin 600 yıl öncesine kadar gittiğini vurgulayan Çağlayan, Türkiye ile Polonya arasındaki dış ticaret hacimlerine de değindi.

Çağlayan, 2001 yılında iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 409 milyon dolar olduğunu, ancak bu rakamın 2011 yılında 13 kat artarak 5,3 milyar dolara çıktığına dikkati çekerek, ''İki ülke, toplam 776 milyar dolar dış ticaret hacmine, 1,3 trilyon dolar da milli gelire sahip. İki ülkenin dış ticaret ve milli gelirlerine bakıldığında dış ticaret hacmini değil 5,3 milyar dolar, 15,3, 25,3 milyar dolara çıkarmamız gerekiyor'' diye konuştu.

Polonya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Waldemar Pawlak da Türkiye'yi çok önemli bir ortak olarak gördüklerini belirterek, ''Firmalarımız arasında önemli işbirlikleri var. THY ile Polonya Havayollarının işbirliğini buna örnek olarak gösterebiliriz. Aynı zamanda traktör fabrikası kurma konusunda Türk ve Polonyalı iki firma arasında bir işbirliği kurma amacımız var. Tüm bunlara bakınca ilişkilerimizin ileriye doğru gittiğini söyleyebilirim'' dedi.

LOT OPERASYONU AÇIKLANDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

PG10 ~ 6 yıl önce
THY, 40 milyonluk Polonya'nın başkenti Varşova dışında herhangi bir şehre uçmuyor. Bu da THY'nin Polonya pazarı ile ne kadar alakasız olduğunun ispatıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AVIATOR'A CVP ~ 6 yıl önce
LOT'UN yarısı 325 milyon USD eder diyorsunuz(yaklaşık 585 milyon TL eder).ama basından daha önce duyduğumuza göre biizmkiler yarısı için 1.1 milyar yani 2 milyar TL den fazla para ödencek yani ederinin 4 katın dan fazla para verilecek.bunun neresi karlı ? bu kadar fazla para neden teklif ediyoruz.akıllıca bir yatırım değil ve bu ortaklığın sonucu air bosna gibi başarısızlık ve zararla sonuçlanma ihtimali çok yüksek.dünyada şu anda havacılık şirketleri zor durumda ve THY nin mali durumu da çok kuvvetli değil..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
%50 hangi akla hizmet ? ~ 6 yıl önce
Bir şirketi satın almanın amacı o şirket üzerinde mutlak kontrol sağlamaktır. Dünyanın parasını yatırıp sadece yarısını alacaksınız ama diğer yarısına sahip ortağınızın (belki de kötü kararlarla şirketi satın alınmaya mahkum kılan ortak) evet demediği kararları alamayıp uygulayamayacaksınız. En azından % 51 olmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aviator ~ 6 yıl önce
LOT'un degeri 650 milyon $,yarisi 325 milyon $ yapar,milyar $ degil.Ayrica LOT bir yil icerisinde 5 adet B 787'leri teslim alacak.LOT neden zararda bilmeden konusuyorsunuz.Bu sene 50 milyon$ kar bekleniyor.2008 yilinda yaptigi 450 milyon $ zarari her yil azalta azalta gecen yil 60 milyon $'a dusurdu.Yani aslinda ucak filosunun cok eski olmasina ragmen son 4 yildir kar eden bir sirket

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000