06 Haziran 2012, Çarşamba 13:39:22

"KURALLARA UYMAYAN UÇAMAZ"

Uluslar arası Pilotlar Derneği (IFALPA) Başkan Yardımcısı Francis Nardy, TALPA Başkanı Gürcan Mantı ile birlikte Danimarkalı pilotların iddiasına ilişkin bir açıklama yaptı…
  • Mantı kaptan hala ne yapmaya çalışıyor anlamak mümkün değil. İngiltere'de piste girmeyip beklemesi gereken THY pilotunun, ATC talimatını anlamayıp piste girp de beklemeye başladığı ve yaklaşmadaki uçağın pass geçtiği olay dahi durumu göstermiyor mu? UK Civil Aviation bu olayın raporunu yayınladı. İsteyenler internette görebilir. Bu toplantıyı THY ile beraber yapacaktık diyor, açıkça Talpa üzerindeki THY vesayetini açıklıyor. Kimi neye inandıracaksın Mantı kaptan? Seni sınava soksak sen de ingilizceden geçemezsin. Hamburg havalanında duty free shop'dan alış veriş yapan THY kaptanlarının yeterli olmayan ingilizcesi nedeniyle, yolculardan yardım aldılar ve o yolcular da bu pilotların uçağıyla yolculuk yaptılar. O dazlak 737 kaptanının evlere şenlik ingilizcesini bilmeyen yok zaten
  • Francis bey ne diyor? Pilotların ingilizcesi yeterli değilse, uçuş emniyeti tehlikeye düşmüşse bize rapor edilmesi gerekirdi. Bize böyle bir rapor gelmedi diyor. Bu tür durumların veya başkalarının IFALPA'ya rapor edilmesi gerektiğini nereden çıkarıyor? Böyle bir gereklilik yok. Ifalpa, havayolu Pilotları Dernekleri Federasyonu, hiç bir resmi gücü, otoritesi yok. Sana rapor etse etse Talpa ederdi. O da çok iyi çalıştığı için, önümüzdeki ayın sonunu bekliyor. Alırsınız raporunuzu Mantı kaptandan. Tabii o da önce Topçu'dan veya Kotil'den olur alacak. Bu da biraz zaman alıyor. O demeci veren Danimarkalı pilotlar işten çıkarılanlar değil, istifa ile ayrılanlar. Aynı gerekçelerle ayrılan Alman pilotlar da var. Francis bey, Alman pilotların raporunu aldı, ama şimdi nedendir bilinmez, THY'na bir yağ çekme olayı var. Olayı sümen altı yapmaya çalışıyorlar. IFALPA başkan yardımcısının ve Talpa başkanının bu açıklamalarından sonra THY bir kaza yaparsa, bu beylerin ikisi de yargılanırlar.
  • 6 yildir ucuyorsun ve ucuslarinin hemen hemen hepsi E/R mi? Guldurme ya..yorum yapmak icin yapanlardan kurtulamadik bir de sahte hostesler cikti basimiza! Hatta dunya acik var,millet kivraniyo;sen surekli er ucuyosun he?vay be! Ustelik amirsindir de sen simdi! Torpilin cok saglam diyecegim ama bukadar sallamaya o bahane ile bile kurtaririn yok
  • TALPA'nın çoğu konuda pasif kaldığı iddiasına bende katılıyorum. Devlet herkes karşı çıksada kanun çıkarıyor ve yapmak istediğini kanuni hale getiriyor. Çalışan ne yapacak? Bütün hakları elinden alınmış, tek silahı olan grev hakkı da elinden alındığına göre kanuni olarak nasıl mücadele edecek? TALPA başkanı buna da bir açıklama getirebilir mi? İngilizce konusuna gelince, herkes kötü demek yanlış olur. Elbette kendini yetiştirenler, iyi durumda olanlar var ama sistem içinde ingilizceleri kötü olanlarda var. Standart dışına biraz çıktığınızda konuşmakta zorlanan, ne demek istedikleri anlaşılmayan, standart terminoloji kullanmayan bir sürü personel var (pilot ve ATC). Kafanızı devekuşu gibi kuma gömerek sorunları çözemezsiniz. Bir sorunun çözümünün birinci aşaması sorunu kabul etmektir. Sonra da düzeltmek, eksikiği gidermek için çözüm ararsınız. Ama biz her konuda hep iyi olduğumuzu düşündüğümüz/söylediğimiz için hiçbir soruna çözüm bulma çabası göster miyoruz.

Danimarka’nın ünlü basın kuruluşlarından Politiken Gazetesi, 13 Danimarkalı pilotun Türk Hava Yolları’nda görev yapan Türk Pilotlar için 12 Aralık 2011 tarihinde “Eğitimleri yetersiz, kurallara uymuyorlar ve İngilizceleri kötü” iddialarını manşetten yer vererek haber olarak yayınlamıştı.

Bunun üzerine birçok görüşmeler yapılmış ve Türk pilotların yabancı dil yeterliliği hakkında çeşitli spekülasyonlar ortaya atılmıştı. Konu ile ilgili olarak TALPA ve THY’den açıklama yapılmış ve iddiaların asılsız olduğu ifadelerine yer verilmişti.
Bugün ise Danimarkalı pilotların iddialarına ilişkin IFALPA Başkan Yardımcısı Francis Nardy TALPA Başkanı Gürcan Mantı ile birlikte bir basın açıklaması yaptı.

Francis Nardy; “Danimarkalı pilot arkadaşların bu açıklamaları son derece talihsiz ve asılsızdır. Böyle bir şey sözkonusu olamaz. Çünkü pilotların İngilizce yeterliliği Uluslar arası kurallarla ve sınavlarla belirlenir. Zaten ICAO’nun belirlediği şartlarda ve uluslararası sınavlarda başarı elde edemeyen pilotlar uçuşa çıkamaz.  Buna göre Danimarka’da yayınlanan haberin bir dayanağı söz konusu bile değil. Hangi amaca hizmet etmek için yapıldığı belirsiz. THY’ye yönelik bu iddialar iftiradır ve insafsızlıktır” dedi.

Danimarkalı pilotların iddialarının saçma sapan olduğunu sözlerine ekleyen Nardy, “THY bu ülkenin bayrağını taşıyan çok önemli bir şirket. Belgesi ve kanıtlanabilir bir yanı olmayan bu iftiranın gerçeği yansıtamayacağını belirtmek isterim. Eğer Türk Hava Yolları’nda görev yapan pilotların İngilizcesi yetersiz ise ve bu uçuş güvenliğine etki ediyorsa bize bu durumu rapor etmeleri gerekirdi. Ancak böyle bir rapor bize getirilmedi. Bu bile THY pilotlarıyla ilgili iftiraların asılsız olduğunu kanıtlar nitelikte. Ben de buraya THY uçağı ile geldim. Benim güvenim sonsuz. Bu konuda TALPA ile aynı fikirdeyiz. Onların izlediği yolun doğru olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

Türk pilotlara yönelik bu iddiaların kanına dokunduğunu belirten TALPA Başkanı Gürcan Mantı ise, “Aslında bu toplantıyı THY’den yetkililerle beraber yapacaktık fakat gündemin yoğun olması nedeniyle katılamadılar. Ancak destek verdiklerini ve onların adına da bu toplantıyı gerçekleştirebileceğimizi söylediler. Ben TALPA Başkanlığı’na sırf bu iddialar nedeniyle aday oldum. Başkan seçildikten sonra da Danimarkalı pilotların derneği ile görüştüm ve açıkçası bizden kaçtılar, cevap veremediler. Onlar da asılsız olduğunun farkında. Daha sonra IFALPA ile temasa geçtim. Karşılıklı yazışmalar yaptık ancak bu açıklama için şimdi fırsat oldu. Kendisi özellikle bu açıklamayı Türkiye’de yapmak istedi” dedi.

“HAK ARAYIŞLARIN HUKUK ÇERÇEVESİNDE OLMASI GEREKİR”

Havacılık kolunda görev yapanların grev yapmasının yasaklanması ve THY’nin 305 kişiyi işten çıkarmasına ilişkin soruları yanıtlayan Nardy, ‘Bu konu Türkiye’nin kendi yerel meselesi. Bir görüş belirtmem doğru olmaz. Bu konuda TALPA'yı destekliyoruz' dedi.

TALPA Başkanı Gürcan Mantı ise; “Biz bu yasanın çıkmasına karşıyız. Grev yasağını kabul etmiyoruz. Ancak üyelerimizin de hukuksal kurallar çerçevesinde hak aramasını istiyoruz. Bizim onlara görüşümüz de bu yönde oldu. Pasif kaldığımız iddialarını kabul etmiyoruz. Yasağa karşıyız ancak hak arayan arkadaşlarımızın da hukuk kurallarını aşmamalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

"KURALLARA UYMAYAN UÇAMAZ"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Yetersiz ingilizce resmi kayıtlarda var ~ 6 yıl önce
Mantı kaptan hala ne yapmaya çalışıyor anlamak mümkün değil. İngiltere'de piste girmeyip beklemesi gereken THY pilotunun, ATC talimatını anlamayıp piste girp de beklemeye başladığı ve yaklaşmadaki uçağın pass geçtiği olay dahi durumu göstermiyor mu? UK Civil Aviation bu olayın raporunu yayınladı. İsteyenler internette görebilir. Bu toplantıyı THY ile beraber yapacaktık diyor, açıkça Talpa üzerindeki THY vesayetini açıklıyor. Kimi neye inandıracaksın Mantı kaptan? Seni sınava soksak sen de ingilizceden geçemezsin. Hamburg havalanında duty free shop'dan alış veriş yapan THY kaptanlarının yeterli olmayan ingilizcesi nedeniyle, yolculardan yardım aldılar ve o yolcular da bu pilotların uçağıyla yolculuk yaptılar. O dazlak 737 kaptanının evlere şenlik ingilizcesini bilmeyen yok zaten

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IFALPA'ya neden rapor edilmesi gerekirmiş? ~ 6 yıl önce
Francis bey ne diyor? Pilotların ingilizcesi yeterli değilse, uçuş emniyeti tehlikeye düşmüşse bize rapor edilmesi gerekirdi. Bize böyle bir rapor gelmedi diyor. Bu tür durumların veya başkalarının IFALPA'ya rapor edilmesi gerektiğini nereden çıkarıyor? Böyle bir gereklilik yok. Ifalpa, havayolu Pilotları Dernekleri Federasyonu, hiç bir resmi gücü, otoritesi yok. Sana rapor etse etse Talpa ederdi. O da çok iyi çalıştığı için, önümüzdeki ayın sonunu bekliyor. Alırsınız raporunuzu Mantı kaptandan. Tabii o da önce Topçu'dan veya Kotil'den olur alacak. Bu da biraz zaman alıyor. O demeci veren Danimarkalı pilotlar işten çıkarılanlar değil, istifa ile ayrılanlar. Aynı gerekçelerle ayrılan Alman pilotlar da var. Francis bey, Alman pilotların raporunu aldı, ama şimdi nedendir bilinmez, THY'na bir yağ çekme olayı var. Olayı sümen altı yapmaya çalışıyorlar. IFALPA başkan yardımcısının ve Talpa başkanının bu açıklamalarından sonra THY bir kaza yaparsa, bu beylerin ikisi de yargılanırlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cabin rumuzlu kisiye ~ 6 yıl önce
6 yildir ucuyorsun ve ucuslarinin hemen hemen hepsi E/R mi? Guldurme ya..yorum yapmak icin yapanlardan kurtulamadik bir de sahte hostesler cikti basimiza! Hatta dunya acik var,millet kivraniyo;sen surekli er ucuyosun he?vay be! Ustelik amirsindir de sen simdi! Torpilin cok saglam diyecegim ama bukadar sallamaya o bahane ile bile kurtaririn yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TALPA ~ 6 yıl önce
TALPA'nın çoğu konuda pasif kaldığı iddiasına bende katılıyorum. Devlet herkes karşı çıksada kanun çıkarıyor ve yapmak istediğini kanuni hale getiriyor. Çalışan ne yapacak? Bütün hakları elinden alınmış, tek silahı olan grev hakkı da elinden alındığına göre kanuni olarak nasıl mücadele edecek? TALPA başkanı buna da bir açıklama getirebilir mi? İngilizce konusuna gelince, herkes kötü demek yanlış olur. Elbette kendini yetiştirenler, iyi durumda olanlar var ama sistem içinde ingilizceleri kötü olanlarda var. Standart dışına biraz çıktığınızda konuşmakta zorlanan, ne demek istedikleri anlaşılmayan, standart terminoloji kullanmayan bir sürü personel var (pilot ve ATC). Kafanızı devekuşu gibi kuma gömerek sorunları çözemezsiniz. Bir sorunun çözümünün birinci aşaması sorunu kabul etmektir. Sonra da düzeltmek, eksikiği gidermek için çözüm ararsınız. Ama biz her konuda hep iyi olduğumuzu düşündüğümüz/söylediğimiz için hiçbir soruna çözüm bulma çabası göster miyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000