13 Ağustos 2010, Cuma 08:50:52

KTHY'NİN SLOT HAKLARI ELİNDEN ALINDI!

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, slot hakları için THY yönetimi ile görüştüğünü, anlaşmaya vardıklarını ancak İngiliz Sivil Havacılık tarafından bu anlaşmanın kabul görmemesinden dolayı hakkın kaybedildiğini söyledi.
  • Batıranlar aşağıda yazılmış. Aynen doğrudur. KTHY nı batıranlar şimdi de Pegasusu batırmaya çalışıyor herhalde ?
  • Zeki Ziya ile başlayan çöküş, ahmet derya ile devam edip sendika tarafından sonlandırıldı. Hadi sorun hesabını sorabiliyorsanız
  • Yazıma cevap veren Sayın Pilot. Savunma yapayım derken fikrimi ispatlamışsın.Sizi havada kapan Havayollarını yazmışsın. Geride kalanlar da KİMSENİN HAVADA KAPMADIKLARI. Yani DARMADAĞIN olmuşsunuz. İşte kına yakın dediğim bu.Tamam mı?
  • Sanırım buradaki AOC Aircraft Operator Certificate olacaktı Ne o oyle ACO Aircraft Cut Operator Certificate falan :)))
Hamza Ersan Saner, ilgili şirketin başvurmasıyla o ülkenin havacılık kuralları içerisinde değerlendirilen slot haklarını geri alabileceklerini düşündüğünü ifade etti. Saner, ‘en büyük sıkıntı KTHY’nin uçuşlarının durması’ dedi

KTHY’nin İngiltere’deki slot haklarının elinden alınmasını değerlendiren Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, 2011 yılında kurulacak olan şirkette bu hakların tekrardan alınması için başvurulabileceğini belirtti. Ada TV’de yayınlana Öğlen Ajansı programına telefonla bağlanan Saner, Cem Kar’ın sorularını yanıtladı. Bakan Saner, slot haklarını alması için THY ile anlaşmaya vardıklarını ancak İngiliz Sivil Havacılık tarafından bu onay görmediği için ve KTHY uçamadığı için hakların kaybedildiğini belirtti.

“HAKLARI THY’YE DEVREDECEKTİK”

KTHY’nin uçuş hakkını kaybetmesi sonrasında Heathrow’a yaz ayı içerisinde gerçekleştirilmesi gereken uçuşların %80’inin tamamlanamadığını belirten Saner, slot haklarının bu nedenle kaymaya uğradığını söyledi. Slot hakları için THY yönetimi ile görüştüğünü belirten Saner, THY ile anlaşmaya vardıklarını ancak İngiliz Sivil Havacılık tarafından bu anlaşmanın kabul görmemesinden dolayı hakkın kaybedildiğini ifade etti. Saner;

“KTHY’nin ACO dediğimiz Air Cut Operation Certificate belgesini kaybetmesinden sonra uçuşlarının durması Heathrow Slotları içinde geçerliydi çünkü slotlar ilgili ülkenin sivil havacılık otoriteleri tarafından verilen iniş izinleridir. Heathrow’da dolayısıyla bu izinlerimizin iptal edilmesinin gündeme gelmesi kaçınılmazdı çünkü, slotların devamlılığı sizin yapmış olduğunuz uçuş sıklıklarına bağlıdır ve Heathrow gibi kalabalık bir yolcuya ve uçak iniş, kalkışlarına imkân tanıyan bir havaalanında da özellikle yaz döneminde yaptığınız uçuş miktarının altı ay içerisinde %80’ini tamamlayamadığınız anda bu slotlarınız doğal olarak kayar.

Biz bunların kaymaması için THY yetkilileri ile görüşmelerde bulunduk. Bizzat ben kendim yönetim kurulu başkanı ve genel müdür ile görüştüm ve kendilerine bu slotları ücretsiz olarak THY’nin üç yıllığına kullanmasını önerdim. Onlarında buna olumlu yaklaşmasına rağmen İngiliz Sivil Havacılık otoriteleri bunun transfer edilemez olduğunu çünkü bizim uçuş haklarımızı kaybettiğimizden ötürü mümkün olamayacağını söyledi. Dolayısıyla bu kaçınılmaz sona ulaşıldı. Buradaki en büyük sıkıntı KTHY’nin uçuşlarının durmasıydı. Artık yapabilecek fazla şey kalmamıştı.

Biz bakanlık ve yönetim kurulu olarak elimizden gelen çalışmayı yaptık ama slot haklarının bir hava parasına satılmasına ya da devredilmesine İngiliz Sivil Havacılık imkân tanımamıştır. Slot hakları ilgili şirketin başvurmasıyla o ülkenin havacılık kuralları içerisinde bir değerlendirme sonucu yapılır ve ben bu hakları geri alabileceğimizi düşünüyorum. Tabii bunları yeni bir müracaat yaparak almak zorunda olacağız. Dolayısıyla biz kendi havayolumuzla uçmayı kararlaştırırsak o zaman müracaat ederek bunları alacağız. Ancak açıklıkla şunu söyleyeyim ihaleye katılan iki firma vardı.

Pegasus ve Atlasjet. Bu iki şirkette Heathrow slotlarının hiç birini istememişti. Yani iki hava yolu şirketi de Heathrow’a uçmayı uygun görmediler. Bunun pahalı olduğunu düşünüyorlardı. O nedenle ben kendi havayolu şirketimizde 2011 yılında Heathrow’a uçmak istersek bunu gerçekleştireceğiz aksi takdirde diğer havayolu şirketlerinin Heathrow’a uçma isteği yoktu. Bu isteklerinin olmadığı elimizde yazılı belge olarak vardır” dedi.

(Star Kıbrıs)
KTHY'NİN SLOT HAKLARI ELİNDEN ALINDI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Misafir ~ 8 yıl önce
Batıranlar aşağıda yazılmış. Aynen doğrudur. KTHY nı batıranlar şimdi de Pegasusu batırmaya çalışıyor herhalde ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Zeki Ziya ile başlayan çöküş, ahmet derya ile devam edip sendika tarafından sonlandırıldı. Hadi sorun hesabını sorabiliyorsanız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Yazıma cevap veren Sayın Pilot. Savunma yapayım derken fikrimi ispatlamışsın.Sizi havada kapan Havayollarını yazmışsın. Geride kalanlar da KİMSENİN HAVADA KAPMADIKLARI. Yani DARMADAĞIN olmuşsunuz. İşte kına yakın dediğim bu.Tamam mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sanırım buradaki AOC Aircraft Operator Certificate olacaktı Ne o oyle ACO Aircraft Cut Operator Certificate falan :)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000