11 Ocak 2012, Çarşamba 12:59:11

KOTİL THY'NİN HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Marmara Grubu’nun Taksim Point Otel’de düzenlenen 27. Dönem 1. Grup toplantısında onur konuğu olan Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, 2012 yılında açılacak yeni hatlardan, üçüncü havaalanı yapımına kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.
  • havacılığın hiç de ehli olmayan torpille iş başına gelmiş yöneticiler tarafından yanlış bir şekilde yönetilen thy sonunda batma noktasına geldi. bazı şakşakcılar hala çok başarılıyız diyorlar ya,artık bunlara gülmekten eleştiri de yapamaz oldum.çok komiksiniz gerçekten.başarısızlıkları başarı olarak göstermede çok marifetlisiniz,bu konuda rakipsizsiniz.
  • durmak yok,zarara devam,
  • ORADAYSAN ONLARIN ADAMISIN DEMEKTİR TABİİ Kİ ŞAKŞAKÇILIK YAPACAKSIN..NE VERDİ SANA BEDAVA BİLET Mİ?
  • Oradaydim ve sunumu dinlerken hayran kaldım,bu kadar profesyonel bu kadar gurur verici bir sunum daha hayatımda görmedim.Yanımdaki x kisiler de Sn. temel Kotil'in sunumuna ve kendisine hayran kaldılar hem de hiçbiri AK Partili degildi efendiler.Fazla atıp tutmayın.
Türk Hava Yolları Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil gelecek ay Avrupa Havacılık Birliği’nin verilerinin açıklanmasıyla İngiliz bayrak taşıyıcı British Airways’ı geçtiklerini ve Avrupa 3.sü olmayı beklediklerini ifade etti.

Kotil verdikleri uçak siparişleri, ucuz, kaliteli ve marka bilinirliği olan bir şirket olmadan yolcu çekemeyeceklerini, network büyüklüğünde dünyada 8. olduklarını ve 2012 yılında bunun daha da yukarılara çekmek istediklerini söyledi.

Mal satmak için markaya ihtiyaç duyulduğunu, markasız bu piyasada çok şans olmadığını ifade eden Kotil, “Avrupa’da Almanya’nın 9 noktasına uçuyoruz. Bu sayı önce 11’e daha sonra 12’ye çıkacak” diye konuştu.

Fransa’da 4, İtalya’da 7, İspanya’da 4 şehre uçtuklarını belirten Kotil bu sayıların 2012 senesinde artacağını İspanya’da şehir sayısını 6’ya çıkartacaklarını belirtti.
Kotil sözlerine şöyle devam etti. “Dünyada marka bilinirliğini yaratmak için anlaşmalar sponsorluklar yapıyoruz. Tabi bu marka bilinirliğimize önemli derecede katkı yapıyor ki hatırlarsanız geçtiğimiz sene Skytrax ödüllerinde 100 yolcunun %2’sini taşımamıza rağmen %98 bize markamızdan dolayı oy verdi ve birinci seçti.”

İSTANBUL “MEGA HUB” OLACAK
Avrupa’da düzenlenen Karbon Emisyon vergisi ödememek için birçok uçağın Uzakdoğu’dan Beyrut’a iniş yaptığını daha sonra buradan Avrupa’ya gittiklerini ifade eden Kotil, İstanbul’da büyük bir havaalanı olsa o bölgeden gelen bütün uçakların Beyrut’a değil İstanbul’a ineceğini de ifade etti.
Avrupa’ya gitmek için Ortadoğudan gelen yolcuların oluşturdukları 14 milyar dolar ciro bulunduğunu belirten Kotil, bu paradan en büyük payı alabilmek için İstanbul’un çok önemli bir noktada olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu yüzden İstanbul’un üçüncü havalimanına da ihtiyacı olduğunu belirten Kotil “Mega hub olabilmek için bu ivmeyi yakalamamız gerekir” diye konuştu.

2012 SONUNDA 220 HAT
2012 itibariyle 220 hatta uçacaklarını söyleyen Kotil, dünya birincisi olmak için 60 noktaya daha uçmalarının yeterli olacağını, yüzde 20 büyüme hızına sahip oldukları için her yerde ofis açamayacaklarını da belirtti.

38 milyon yolcu hedefleyen Türk Hava Yolları, Lufthansa’nın 55 milyon yolcu sayısına yetişmek için daha çok çalışmak gerektiğini de söyledi.

Türkiye’nin doğunun batısı, batının doğusunda bir bölge olması nedeniyle Onur, Pegasus ve Atlas Havayolları’nın da bu işten çok karlı çıkacaklarını da kaydeden Kotil, Türk Hava Yolları’nın giderlerine de değindi. Uçak satın almanın giderlere %9 gibi bir oranı varken, ikram hizmetinin bu orandaki payının % 5 olduğunu, geriye kalan %31 akaryakıt ve %21 personel gibi giderlerin bulunduğunu kısaca ikramla yolcu satın aldıklarını ve uçak fiyatı kadar bu ikramlara para harcandığını sözlerine ekledi.

BOLAYIRLI DA ORADAYDI
Bu arada THY eski Genel Müdürü Yusuf Bolayırlı da Marmara Grubu’nun toplantısındaydı. THY Genel Müdürü Temel Kotil ile eski Genel Müdür Yusuf Bolayırlı’nın yıllar sonra ilk kez karşılaşması ilginç bir görüntü oluşturdu. Kotil’in salona girişi sırasında ayağa kalkarak tokalaşan Bolayırlı, Kotil’in konuşmalarını da dikkatle dinledi.

©AirportHaber.com
KOTİL THY'NİN HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (48)

Misafir ~ 6 yıl önce
havacılığın hiç de ehli olmayan torpille iş başına gelmiş yöneticiler tarafından yanlış bir şekilde yönetilen thy sonunda batma noktasına geldi. bazı şakşakcılar hala çok başarılıyız diyorlar ya,artık bunlara gülmekten eleştiri de yapamaz oldum.çok komiksiniz gerçekten.başarısızlıkları başarı olarak göstermede çok marifetlisiniz,bu konuda rakipsizsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
durmak yok,zarara devam,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
ORADAYSAN ONLARIN ADAMISIN DEMEKTİR TABİİ Kİ ŞAKŞAKÇILIK YAPACAKSIN..NE VERDİ SANA BEDAVA BİLET Mİ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Oradaydim ve sunumu dinlerken hayran kaldım,bu kadar profesyonel bu kadar gurur verici bir sunum daha hayatımda görmedim.Yanımdaki x kisiler de Sn. temel Kotil'in sunumuna ve kendisine hayran kaldılar hem de hiçbiri AK Partili degildi efendiler.Fazla atıp tutmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000