11 Kasım 2008, Salı 12:52:44

Kotil: "Call Center bizim ana işimiz değil"

THY Genel Müdürü Temel Kotil, Bosna Hersek Havayolları ve Call Center ile ilgili açıklamalarda bulundu...
  • Soyadları Kotil ve Erdoğan olan iki çalışanın başka birimlere atanmasından sonra Call Center ile ilgili kararın açıklandığını yazmış bir yorumcu. Bu bir gerçek mi Sayın Kotil? Eğer değilse yalanlayın. Gerçekse utanmadan nasıl bakabileceksiniz yüzlerine ; işlerini soyadları Kotil ve Erdoğan olmadığı için kaybedecek olanların. İş becerisi olana verilmeli soyadı tutana değil.
  • Arkadaşlar; kanunlar müsait, firmalar ana işi olmayan her hizmeti (araç bakım-onarım, bilgi işlem, bina bakım-onarımı gibi...) dışarıdan alabilir. Temel Kotil'in söylediği doğrudur. Bugün başka şirketlerin de hepsi asli işi olmayan hizmetleri taşerona yaptırır. Onlar yaptıracakta THY'nin başı kelmi kalacak?...
  • sayın Temel Kotil bu seferde çalışanların kurban bayramını mı berbat edeceksin herşeyi niçin açık açık konuşmuyorsunuz çalışanların akibeti belli herşey konuşulup karara bağlanmış insanların her gününü zehir etmektense bir seferde ''bizim kararımız işten çıkarmak veyahut biz çalışanlarımıza sahip çıktık onların işi garanti'' deyin herkes rahat bir soluk alsın heralde sınavlara boşu boşuna girmedi insanlar hadi yazılıya aldınız demek ki bunları alacaksın ki sözlüyede aldın yeter artık insanlar azap çekiyor anlamıyor musunuz yazık ya yazık önümüz kış yok aralık ayında çıkış verilecek yok işe devam edilecek yok hepsi genel müdürlük birimlerine çekilecek neyse ne yeter artık
  • Kotil Bey herkesi salak zannediyor. Ne demek ya "Call Center bizim işimiz değil." Kardeşim siz Coca-Cola'ya, BMC'ye, Pegasus'a Call Center hizmeti vermiyordunuz ki zaten. Siz kendi ürününüzün satışı ve satış sonrası hizmetler için, yani "MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ" için Call Center kurmuştunuz ve bu Call Center kalitesiyle ödül almış bir birimdi. Haa derseniz ki Call Center biriminin maliyeti şirkete yük oluyor, bunu daha ucuza mal etmek için taşerona veriyoruz, tamamen ticari bir karar olduğu için kendinizce mantıklı bir sebebinizin olduğu düşünülür. Ama ödül almış bir birimi, "Bu iş bizim işimiz değil" diyerek kapatmaya çalışmak milleti aptal yerine koymak demektir. Bu da THY'nin başındaki yönetimin kitle iletişimi konusunda ne kadar eğitimsiz ve beceriksiz olduğunu gözler önüne sermektedir. THY Call Center olayını da aynı AnadoluJet dayatması gibi eline yüzüne bulaştırmıştır.

Bosna Hersek Havayolları’nın alınmasıyla ilgili Hürriyet Gazetesi’ne ropörtaj veren Kotil, “Bosna çok küçük bir pazar. Bu havayolunun da iki uçağı var. Satın alma gerçekleşirse biz de iki uçak ekleyeceğiz ve dört uçak olacak. Bu rakam o bölge için iyi bir filo. Şu anda gündemimizde başka bir alım yok ama fırsat olursa bakarız” dedi.

Balkan pazarıyla neden ilgilendiklerini de açıklayan Kotil, şunları söyledi: “Balkanlar'daki konumu iyi ve ilerideki büyüme potansiyeli yüksek. Bizim onu yeniden yapılandırarak marka haline getirme durumumuz var. Çok küçük bir havayolu ama premium yolcuya döndürülebilecek bir yüzü var. Bu da katma değer olarak şirkete geri dönecek.”

“4,5 milyar dolar ciro hedefliyoruz”
THY'nin 2.3 milyar yolcu büyüklüğüne sahip dünya pazarının yüzde 1'ini taşıdığını belirten Kotil, THY’nin diğer havayolları arasında büyüklük olarak 25'inci sırada bulunduğunu kaydetti. Bu sene 23 milyon yolcu ve 4.5 milyar dolar ciro hedeflediklerini açıklayan Kotil, yıl sonu itibariyle uçak sayısını 124’e çıkaracaklarını söyledi.

Ekonomik krizin ekonomiye etkilerini de değerlendiren Kotil, “Dışarıda zaten piyasa konsolide oluyor. İki şirket biraraya gelerek daha küçük bir şirket oluşturuyor. 1+1=2 değil, 1.5 oluyor. Kapasite azalttığı için karlılığı yakalıyor. Şu andaki diğer büyük bütün başarısız havayollarının tek kurtuluşu bu. Birleşmek... Birleşip daha da küçülmek... Önümüzdeki dönemde bunun gibi çok daha fazla örnek görebileceğiz” şeklinde konuştu. 

“Call Center bizim ana işimiz değil”
THY’nin Call Center bölümünü kapatmalarının gerekçesini THY’nin ana işi olmamasıyla açıklayan  Kotil, ana işleri olan uçuşa yöneleceklerini, diğer konularda dışarıdan hizmet alma felsefesini benimsediklerini dile getirdi.

Kotil: "Call Center bizim ana işimiz değil"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Çağdaş ~ 10 yıl önce
Soyadları Kotil ve Erdoğan olan iki çalışanın başka birimlere atanmasından sonra Call Center ile ilgili kararın açıklandığını yazmış bir yorumcu. Bu bir gerçek mi Sayın Kotil? Eğer değilse yalanlayın. Gerçekse utanmadan nasıl bakabileceksiniz yüzlerine ; işlerini soyadları Kotil ve Erdoğan olmadığı için kaybedecek olanların. İş becerisi olana verilmeli soyadı tutana değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 10 yıl önce
Arkadaşlar; kanunlar müsait, firmalar ana işi olmayan her hizmeti (araç bakım-onarım, bilgi işlem, bina bakım-onarımı gibi...) dışarıdan alabilir. Temel Kotil'in söylediği doğrudur. Bugün başka şirketlerin de hepsi asli işi olmayan hizmetleri taşerona yaptırır. Onlar yaptıracakta THY'nin başı kelmi kalacak?...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
call center ~ 10 yıl önce
sayın Temel Kotil bu seferde çalışanların kurban bayramını mı berbat edeceksin herşeyi niçin açık açık konuşmuyorsunuz çalışanların akibeti belli herşey konuşulup karara bağlanmış insanların her gününü zehir etmektense bir seferde ''bizim kararımız işten çıkarmak veyahut biz çalışanlarımıza sahip çıktık onların işi garanti'' deyin herkes rahat bir soluk alsın heralde sınavlara boşu boşuna girmedi insanlar hadi yazılıya aldınız demek ki bunları alacaksın ki sözlüyede aldın yeter artık insanlar azap çekiyor anlamıyor musunuz yazık ya yazık önümüz kış yok aralık ayında çıkış verilecek yok işe devam edilecek yok hepsi genel müdürlük birimlerine çekilecek neyse ne yeter artık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OpsOcc ~ 10 yıl önce
Kotil Bey herkesi salak zannediyor. Ne demek ya "Call Center bizim işimiz değil." Kardeşim siz Coca-Cola'ya, BMC'ye, Pegasus'a Call Center hizmeti vermiyordunuz ki zaten. Siz kendi ürününüzün satışı ve satış sonrası hizmetler için, yani "MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ" için Call Center kurmuştunuz ve bu Call Center kalitesiyle ödül almış bir birimdi. Haa derseniz ki Call Center biriminin maliyeti şirkete yük oluyor, bunu daha ucuza mal etmek için taşerona veriyoruz, tamamen ticari bir karar olduğu için kendinizce mantıklı bir sebebinizin olduğu düşünülür. Ama ödül almış bir birimi, "Bu iş bizim işimiz değil" diyerek kapatmaya çalışmak milleti aptal yerine koymak demektir. Bu da THY'nin başındaki yönetimin kitle iletişimi konusunda ne kadar eğitimsiz ve beceriksiz olduğunu gözler önüne sermektedir. THY Call Center olayını da aynı AnadoluJet dayatması gibi eline yüzüne bulaştırmıştır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000