20 Eylül 2008, Cumartesi 07:19:22

"Kanada'ya artık uçun!"

Sabah Gazetesi yazarlarından Mahmut Övür'den THY'ye çağrı var...
  • tk nin istanbul toronto ucuslarını sadece turkiye cumhuriyeti vatandaslari kullanacak demek gercekten hayalcilik.unutulmaması gerekirki canadada yogun ortadogu ve asya nüfusu var.Ve bu insanların geneli müslüman ve geldiklerinden istanbul üzerinden ucmak istiyorlar.Nedeni basit ülkemiz onlar icin cok sey ifade ediyor,kolay vize imkanı ve sundugu nimetlerle.bu konunun fizibiliteleri uzmanlarca yapılmıstır,buradaki muhabbeti siyasi bi gerilim ortamına sokmak sacmalıktan baska birşey degil.
  • THY kanda sivil havacilik yetkilileri ile gecen sene istisare etmis, ancak bazi eksikliklerin tamamlanmasi icin THY' na uyarida bulunulmus. Ancak bugune kadar THY' ndan henuz bie feedback ulasmamis kanadali makamlara. Biligilerinize sunulur.
  • Turkiye ile Canada arasinda iliskilerin bozuk olmasi ermeni meselesi yuzundendi ve o donem gecti. Baksaniza Sn Cumhurbaskani Gul Ermenistana gitti, simdi bu gercek ortadayken Turkiye ile Canada arasinda iliskilerin kotu oldugunu soylemek cok yanlis. artik daha iyi olacak.
  • Kanada'da yasayan biri olarak THY'nin ucmasi elbette en cok bizi memnun eder. Gene de sayin yazar abartmis, resmi rakamlara gore (Statistics Canada) Kanada'da ki toplam Turk sayisi 40 bin civarindadir. Bir de Kanada cok buyuk bir ulkedir, Turklerin yogun yasadigi sehirlerde bile nufus 20 bini gecmez. hal boyleyken bir a340 ya da a330 asla dolamaz. hos THY Fetullah amcanin okul actigi her yere zararina ucuyor. ama gene de yazik olur. acilsa bile bir BA, ya da Lufthansa'dan daha ucuz olmaz, 1 seneye kalmaz kapanir. Hele de resmi iliskiler bu katar kotuyken hic sans vermiyorum acikcasi.

Neredeyse iki yıldır arada bir de olsa THY'nin neden Kanada'ya direkt uçuş yapmadığını yazıyorum. Ama henüz bir sonuç almış değilim. Bakalım kaç yıl sürecek. Sabırla Kanada'da yaşayan yaklaşık 100 bin yurttaşımız için yazmaya devam edeceğim.

En son bu yılın başlarında Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, olumlu bir haber vermiş, iki ülke arasında "Çifte Vergilendirme Antlaşması"nın imzalanması için hazırlıklara başlanacağını bildirmişti.

Aradan aylar geçmesine rağmen yeni bir gelişme olmadı.Önceki gün bir iftar yemeğinde THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin'le karşılaştık. Tereddütsüz ilk sorum Kanada meselesi oldu. Sorumu sorarken güncel bir gelişmeyi de hatırlattım. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tarihi bir adım atarak Ermenistan'a gittiği bir süreçte, Türkiye'nin Ermeni Soykırımı gerekçesiyle Kanada ile ticari ve turistik ilişkilerini en alt seviyede tutması doğru muydu?

Karlıtekin, işin siyasi yanını bir yana bırakarak direkt konuya cevap verdi: "Önümüzdeki ayın ilk haftasında Maliye Bakanı Sayın Unakıtan'la Kanada'ya gidiyoruz. Büyük olasılıkla çifte vergilendirme anlaşması imzalanacak. Sonra belki kısa bir hazırlık yaşacağız ve ardından direkt Toronto'ya uçuşlarımız başlayacak."

Umarım, Karlıtekin'in bu açıklaması bir yıl önce söylediği, "1 Nisan 2008'de Toronto'ya uçacağız" açıklamasına benzemez.

İzlemeye devam edeceğiz.

"Kanada'ya artık uçun!"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Rumuz ~ 10 yıl önce
tk nin istanbul toronto ucuslarını sadece turkiye cumhuriyeti vatandaslari kullanacak demek gercekten hayalcilik.unutulmaması gerekirki canadada yogun ortadogu ve asya nüfusu var.Ve bu insanların geneli müslüman ve geldiklerinden istanbul üzerinden ucmak istiyorlar.Nedeni basit ülkemiz onlar icin cok sey ifade ediyor,kolay vize imkanı ve sundugu nimetlerle.bu konunun fizibiliteleri uzmanlarca yapılmıstır,buradaki muhabbeti siyasi bi gerilim ortamına sokmak sacmalıktan baska birşey degil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 10 yıl önce
THY kanda sivil havacilik yetkilileri ile gecen sene istisare etmis, ancak bazi eksikliklerin tamamlanmasi icin THY' na uyarida bulunulmus. Ancak bugune kadar THY' ndan henuz bie feedback ulasmamis kanadali makamlara. Biligilerinize sunulur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
resmi iliskiler ~ 10 yıl önce
Turkiye ile Canada arasinda iliskilerin bozuk olmasi ermeni meselesi yuzundendi ve o donem gecti. Baksaniza Sn Cumhurbaskani Gul Ermenistana gitti, simdi bu gercek ortadayken Turkiye ile Canada arasinda iliskilerin kotu oldugunu soylemek cok yanlis. artik daha iyi olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 10 yıl önce
Kanada'da yasayan biri olarak THY'nin ucmasi elbette en cok bizi memnun eder. Gene de sayin yazar abartmis, resmi rakamlara gore (Statistics Canada) Kanada'da ki toplam Turk sayisi 40 bin civarindadir. Bir de Kanada cok buyuk bir ulkedir, Turklerin yogun yasadigi sehirlerde bile nufus 20 bini gecmez. hal boyleyken bir a340 ya da a330 asla dolamaz. hos THY Fetullah amcanin okul actigi her yere zararina ucuyor. ama gene de yazik olur. acilsa bile bir BA, ya da Lufthansa'dan daha ucuz olmaz, 1 seneye kalmaz kapanir. Hele de resmi iliskiler bu katar kotuyken hic sans vermiyorum acikcasi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000