17 Ekim 2008, Cuma 17:59:43

HAVA-İŞ THY’Yİ REDDETTİ

Türk Havayolları’nın 22. dönem Toplu İş Sözleşmesi için Hava-İş Sendikası’na alenen gönderdiği davet reddedildi. İşte ayrıntılar
  • arkadaşlar:2009da TİSİ anaz hasarla bitirelim ama hemen arkasındam ATİLAY AYÇİNİN de işini bitirip ;emekliye ayıralım. o bunu çoktan haketti....
  • Ne bu kardesim ya. Artik sozlesme gelecek diye korkar olduk. Sivil Havacilik gibi seckin bir alanda is yapanlarin, kavgayla ve hakaretlerle gundeme gelmesi, hepimizin sayginligina zarar veriyor. Hem tartismaya girilmeyecektir diyeceksin hem de yukarida son cirpinislari, yolun sonu gibi, haddini asan ve kustahca soylemler kullanacaksin. Bu iki cumle arasindaki uyumsuzlugu fark edemeyecek kadar mantik sahibi olmayan sokak kavgacilarinin bizi temsil etmedigini dusunuyorum.
  • Birazcik daha uyumlu, anlasmaci olun.Vallahi ben sıkıldım bu itis kakiskan bir okuyucu olarak.Koskoca bir havayolu resmi yollarla sizi davet etmis.Gidiceksin, konusucaksin.EGer konusmakla halledemiyorsan diceksin masaya oturmuyorum.Direk reddetmekte neyin nesi..Biraz daha anlasmaci, sorunlari konusarak, tartisarak cozme yoluna giden bir zihniyete gecme zamani gelmedimi..?Hep Kavga Hep Kavga nereye kadar..Burada THY Hakli..
  • Bu sendikacılık ne şirin ne çekici bir işmiş. O koltuğa oturan kalkmak bilmiyor. Birisi 40 sene öbürü 30 bizim kiside 20 sene....bence genel kurul felan olmasın boşuna masraf halihazırdaki başkan ölene kadar hatta ebedi başkan ilan edilsin biz de boş tartışmalardan kurtulmuş oluruz...pardon TİS var bu konular konuşulmaz TİS ten sonraya kalsın TİS ten sonra da zaten kimsesin umrunda olmaz bir sonraki TİS de hatırlarız o zaman yine birileri TİS ten sonraya kalsın derler bir 20 sene daha geçer...

Üyelerimize bu konuda aşağıdaki bilgilendirme bülteni yayınlanmıştır.


THY A.O işvereninin bugün saat 16.30 civarlarında göndermiş olduğu e-posta duyurusunda Hava-İş Sendikasını toplu iş sözleşme görüşmelerine davet ettiği duyurulmuştur.


Konuyla ilgili bugün yayınladığımız bülten ile size bu konuyu sizlere duyurmuştuk. Bugün saat 16.00 civarlarında THY işvereni noter aracılığı ile sendikamıza 22. Dönem TİS çağrısı yapmıştır.


Bu çağrının hukuken hiçbir değeri olmadığı açık olmasına rağmen işverenin yaptığı bu işlemin amacı ya sadece hukuki kargaşa çıkarmak ya da bu süreçle ilgili yaptıkları hukuki hatayı kamuoyunun ve çalışanların gözünden kaçırmaktır.Sendikamız Bakanlığa işverence yapılan başvuru neticesinde verilen ve 08.10.2008 tarihinde tarafımıza tebliğ edilen çoğunluk tespit yazısına karşı, 2822 sayılı yasanın 15. Maddesi çerçevesinde zamanı içinde gerekli mercilere itirazda bulunmuştur.


Bu itiraz, işverence yapılmış irademiz dışındaki bu işlem ve işlemdeki ;
THY A.O İşyerlerinin tespit edilmemesine ve üye sayımızın önemli ölçüde eksik tespit edilmesine karşı yapılmıştır.


Bu itiraz TİS görüşmelerinden kaçmak, süreyi uzatmak, vb amaçla kesinlikle yapılmamıştır. Artık her söyledikleri söz ertesi gün “doğru çıkmayan” bu THY yönetimine kimsenin güveni ve saygısı kalmamıştır. Bunlar onların son çırpınışlarıdır.


İlgili kanunun 15. Maddesi çerçevesinde 6 gün içinde bu çoğunluk tespitine yapılan itiraz nedeniyle yasaya göre itiraz sonucu belirlenmeden ve bitmeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca “yetki belgesi mahiyetindeki özel tespit yazısının verilmesi yasal olarak zaten mümkün değilken” toplu iş görüşme çağrısı yapılması 2822 sayılı yasaya aykırıdır.


Bu nedenle Hava-iş sendikası için bu çağrının hukuki hiçbir geçerliliği yoktur. Sendikamız itiraz sürecinin sonuçlanması bekleyerek geçmiş dönemlerdeki gibi gerekli prosedürleri uygulayacaktır. Bu çağrıya hukuk gereği katılım gösterilmeyecek, tam tersi Pazartesi günü noter kanalıyla bu görüşümüz resmen işverene iletilecektir.


Hava-İş sendikası anketlerle işyeri gezileri ile açıklık ve şeffaflık içinde üyeleri ile birlikte kendi iradesi ile TİS hazırlıklarını yürütecek ve üyelerinin taleplerini masaya taşıyacaktır.


Sendikamız bülten savaşı başlatarak bilgi kirliliği yaratmak niyetinde değildir. Bu konu ile ilgili görüşümüz açıktır. Hukuken resmi itirazımızın sonuçlanması beklenecektir. TİS hazırlık çalışmalarımızın sürdürülmesi dışında başkaca bir işlem yapılmayacak, işverenle herhangi bir tartışmaya girilmeyecektir.

 

Saygılarımızla.
Türkiye Sivil Havacılık Sendikası Yönetim Kurulu

HAVA-İŞ THY’Yİ REDDETTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

yurttaş namık; ~ 10 yıl önce
arkadaşlar:2009da TİSİ anaz hasarla bitirelim ama hemen arkasındam ATİLAY AYÇİNİN de işini bitirip ;emekliye ayıralım. o bunu çoktan haketti....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SAKI ~ 10 yıl önce
Ne bu kardesim ya. Artik sozlesme gelecek diye korkar olduk. Sivil Havacilik gibi seckin bir alanda is yapanlarin, kavgayla ve hakaretlerle gundeme gelmesi, hepimizin sayginligina zarar veriyor. Hem tartismaya girilmeyecektir diyeceksin hem de yukarida son cirpinislari, yolun sonu gibi, haddini asan ve kustahca soylemler kullanacaksin. Bu iki cumle arasindaki uyumsuzlugu fark edemeyecek kadar mantik sahibi olmayan sokak kavgacilarinin bizi temsil etmedigini dusunuyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 10 yıl önce
Birazcik daha uyumlu, anlasmaci olun.Vallahi ben sıkıldım bu itis kakiskan bir okuyucu olarak.Koskoca bir havayolu resmi yollarla sizi davet etmis.Gidiceksin, konusucaksin.EGer konusmakla halledemiyorsan diceksin masaya oturmuyorum.Direk reddetmekte neyin nesi..Biraz daha anlasmaci, sorunlari konusarak, tartisarak cozme yoluna giden bir zihniyete gecme zamani gelmedimi..?Hep Kavga Hep Kavga nereye kadar..Burada THY Hakli..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sANDIK ~ 10 yıl önce
Bu sendikacılık ne şirin ne çekici bir işmiş. O koltuğa oturan kalkmak bilmiyor. Birisi 40 sene öbürü 30 bizim kiside 20 sene....bence genel kurul felan olmasın boşuna masraf halihazırdaki başkan ölene kadar hatta ebedi başkan ilan edilsin biz de boş tartışmalardan kurtulmuş oluruz...pardon TİS var bu konular konuşulmaz TİS ten sonraya kalsın TİS ten sonra da zaten kimsesin umrunda olmaz bir sonraki TİS de hatırlarız o zaman yine birileri TİS ten sonraya kalsın derler bir 20 sene daha geçer...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000