04 Ağustos 2013, Pazar 16:32:11

HAVA-İŞ KAYNIYOR! GREVCİLER BASKI YAPMAYA BAŞLADI

Hava-İş Sendikası'nın 15 Mayıs'ta başlattığı grev etkisiz olunca mücadele hukuki platformlar denenerek yapılmaya başlanmıştı. Hem THY hem de sendika mahkemelerde hak ararken son gülen taraf Türk Hava Yolları olmuştu.
  • Greve çıkmadım. Hem sendikaya güvenmedim hem de çoluğumun çocuğumun rızkını yok etmeye hakkım olmadığını düşündüm. Bizi öyle bir alıştırmışlar ki sistemin kölesi olmuşuz. Bir ay çalışmasam batarmışım gerçekten. Arabamı veya evimi satmam gerekirmiş bunu anladım. Greve çıkan arkadaşlarıma hiçbir zaman saygısızlık etmedim onları anlamaya çalıştım. Bir an önce bu grev bitsin arkadaşlarım da işine kavuşsun o kadar çok istiyorum ki. İnşallah dönerler. Sendikaya yıllardır aidat ödedik bu paraları yediler içtiler. Grev zamanı ödemek zorunda oldukları yardımı bile yapmadılar grevcilere. Tıpkı 305 te olduğu gibi sendikanın gazı ile suçsuz yere işten atılan 305 kişiye yardım etme şartı her gün alana gelmeelerini bile istediler. Alana gelmeyene yardım yapmadılar. Neyse greve çıkan çok arkadaşım var ama bir kaç tanesi gerçekten face den o kadar aşşağılık laflar ediyor ki insanın içi acıyor. İnşallah o arkadaşlar da tükürdüğünü yalamak zorunda kalmaz...
  • daha çok beklersınız cenk dekı yuregın adamlıgın onda bırı sızde olsaydı keske o varsa bız burdayız .ama raaht olun hepınızın ustesınden gelır o
  • Kabindeki grevici dünyanın en azılı yalanı : "Bizim için para önemli değil"
  • allahıma şükürler olsun benim kızımda döndü.

Mahkemelerden birbiri ardına gelen sendika aleyhine kararlar, sendika ile THY arasından kalan çalışanları karar verme aşamasına getirdi. Bir yandan iş kaybetme diğer yandan ise sosyal hakların iyileştirilmesi arasında kalan çalışanlar Yargıtay'ın verdiği son karar ile birlikte kendi geleceklerini belirleme aşamasında sendika ile karşı karşıya geldiler.

Cuma günü Yargıtay'dan gelen kararla birlikte köşeye sıkışan sendika sürekli açıklama yaparak yargının bağımsız olmadığını ifade etmeye çalışırken diğer yandan da grev alanında bir forum düzenlemişti. Greve katılan personel ile yapılan forum neticesinde mücadeleye devam kararı verildiği belirtilirken, grevci personel kanadından da farklı bilgiler gelmeye başladı.

Yargıtay'ın verdiği karardan sonra işlerini kaybetme korkusu içinde olan yaklaşık 10 sözü geçen kabin amiri ve purserlardan oluşan bir grubun sendika merkezine giderek "TİS'i imzalayın yoksa grevi bırakırız" baskısı yaptığı iddia edildi.

İsmini açıklamak istemeyen ve 23 yıllık THY kabin personeli "Herkes Pazartesi'ni bekliyor. Sendika TİS'i imzalamazsa çok sayıda personel işe geri dönecek" dedi.

Bilindiği üzere Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu kendi twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada 5 Ağustos günü saat 17.00'ye kadar işine geri dönmek isteyenler son kez süre vermişti.

Hamdi Topçu'nun bu çağrıyı işe geri dönmek üzere müracaat eden personelin isteği üzerine yaptığı ve sürenin son kez uzatıldığı belirtilmişti.

Çok sayıda personelin işe dönmek üzere müracaat ettiği ve kararın Pazartesi THY yönetim kurulunda verileceği kaydedildi.

Bu arada Hava-İş Sendikası yönetiminde de çatlak sesler çıkmaya başladığı da gelen haberler arasında.

Airporthaber.com

HAVA-İŞ KAYNIYOR! GREVCİLER BASKI YAPMAYA BAŞLADI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (64)

Yasas ~ 5 yıl önce
Greve çıkmadım. Hem sendikaya güvenmedim hem de çoluğumun çocuğumun rızkını yok etmeye hakkım olmadığını düşündüm. Bizi öyle bir alıştırmışlar ki sistemin kölesi olmuşuz. Bir ay çalışmasam batarmışım gerçekten. Arabamı veya evimi satmam gerekirmiş bunu anladım. Greve çıkan arkadaşlarıma hiçbir zaman saygısızlık etmedim onları anlamaya çalıştım. Bir an önce bu grev bitsin arkadaşlarım da işine kavuşsun o kadar çok istiyorum ki. İnşallah dönerler. Sendikaya yıllardır aidat ödedik bu paraları yediler içtiler. Grev zamanı ödemek zorunda oldukları yardımı bile yapmadılar grevcilere. Tıpkı 305 te olduğu gibi sendikanın gazı ile suçsuz yere işten atılan 305 kişiye yardım etme şartı her gün alana gelmeelerini bile istediler. Alana gelmeyene yardım yapmadılar. Neyse greve çıkan çok arkadaşım var ama bir kaç tanesi gerçekten face den o kadar aşşağılık laflar ediyor ki insanın içi acıyor. İnşallah o arkadaşlar da tükürdüğünü yalamak zorunda kalmaz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cenk için ~ 5 yıl önce
daha çok beklersınız cenk dekı yuregın adamlıgın onda bırı sızde olsaydı keske o varsa bız burdayız .ama raaht olun hepınızın ustesınden gelır o

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dr.reno ~ 5 yıl önce
Kabindeki grevici dünyanın en azılı yalanı : "Bizim için para önemli değil"

Yanıtla

Kalan karakter 1000
secret ~ 5 yıl önce
allahıma şükürler olsun benim kızımda döndü.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000