02 Ağustos 2012, Perşembe 21:12:51

HAVA İŞ'TEN TİS AÇIKLAMASI

Hava İş, bugün Yüksek Hakem Kurulu'nda imzalanan 23. Toplu İş Sözleşmesi'nin detaylarının bir kısmını internet sitesinde yaptığı açıklama ile üyelerine duyurdu. Açıklama birlik olma
  • ATILAN 305 KİŞİ KENDİ MESAİ ARKADAŞLARINA KİN VE NEFRET KUSUYOR HALBUKİ KİMSE ONLARI ZORLAMADI PROTESTOYU KENDİ İSTEKLERİ İLE YAPTILAR...HAVA-İŞ ZOR ŞARTLARDA İYİ SAVAŞTI ELİNDE HİÇ BİR PAZARLIK KOZU YOK İKEN BU MAAŞ ARTIŞINI THY NİN VERDİĞİNİN ÜZERİNDE ALDI...BURADAN YORUM YAPAN ARKADAŞLAR ÇOK BİLİYORSAYDINIZ EĞER 305 ARKADAŞINIZ EYLEM YAPAR İKEN SİZDE ONLARA KATILIRDINIZ BU SAYEDE KİMSE İŞİNDEN ATILMAZDI...ESAS SÜREÇ ŞİMDİ BAŞLIYOR BİRBİRİNİZİ SUÇLUYACAĞINIZA BİRLİK OLUP MÜCADELE EDİN...BELKİ O ZAMAN GERÇEKTEN HAKLARINA KAVUŞURSUNUZ....305 TANE DELİKANLI ARKADAŞADA MAALESEF ARKADAŞLAR SİZLER ASLANLAR GİBİ HAKKINIZ İÇİN MÜCADELE ETTİNİZ AMA 14.000 TANE KORKAK SİZİ SATTILAR...BU NOKTADAN SONRA ASLA THY DEKİ İŞİNİZEDE GERİ DÖNEMEZSİNİZ MAALESEF...BUNDAN SONRA UTANACAK OLANLAR SİZ 305 CESUR YÜREK DEĞİLSİNİZ , THY YÖNETİMİDEİ DEĞİL , HAVA İŞ DE DEĞİL UTANACAK OLANLAR EYLEM SABAHI SİZİ YALNIZ BIRAKAN MESAİ ARKADAŞLARINIZ KOKPİTTE ASLAN EVDE KEDİ KESİLEN KAPTAN PİLOTLARINIZDIR...
  • SEVGİLİ KARDEŞİM 1.BEN SENDİKACI DEĞİLİM 2. TÜM ŞİRKET ÇALIŞANLARI BU ANLAŞMADAN MEMNUN OLDU 3. BU ŞARTLAR ALTINDA YANİ GREV HAKKI BİLE YASAKLANMIŞKEN HAVA-İŞ İYİ MÜCADELE ETTİ 4-DAHA İYİSİNİ YAPABİLECEK VARSADA BUYURSUN ÇIKSIN YAPSIN , SONUNA KADAR ARKASINDA DURACAĞIZ.İŞTEN ATILAN ARKADAŞLARIMIZIN BAZILARININ YAPTIĞI YORUMLARA BAKIYORUMDA ZATEN İMKANSIZ GİBİ GÖZÜKEN İŞE DÖNÜŞ ŞANŞLARINI İYİCE YOK ETTİLER...BU YAPTIKLARI YORUMLARDAN SONRA ASLA ŞİRKETE GERİ GELEMEZLER GİBİME GELİYO...ŞİMDİ SANA TEK ŞEY SÖYLÜCEM BU BAŞKALARINA YALAKA DEMEDEN KULAĞINA KÜPE OLSUN... sen yanmazsan ben yanmazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa HAKLARI İÇİN MÜCADELE EDEN 305 ARKADAŞADA HELAL OLSUN HEPSİ CESUR YÜREK ONLARIN AMA MAALESEF THY DEN ÇIKARTILAN KİM OLURSA OLSUN GERİ GELEMEZ BUNU SOKAKTAKİ ÇOÇUK BİLE BİLİYOR ARTIK...BU ARKADAŞLARA BİZLER DESTEK OLMALIYIZ AMA ÖNCE BU ARKDAŞLAR ESKİ MESAİ ARKADAŞLARINA SALDIRMAYI DURDURMALILAR...
  • kabın kendi arkadaslarina sahip cıkamadi.yardım etmenının cesitli yollari vardir ..mesela kendi aralarinda para toplayabilirdi..havais zaten kendi adamlarina 1500 lira veriyor..devlet isssizlik maasi bile vermiyor..onurun kırılarak isten atılmıssın..bir yardım kampanyasi duzenlenebilirdi.
  • İNSANDA YÜZ OLUR BİRAZ.2 SENE SONRA YHK TARAFINDAN İMZALANAN SÖZLEŞMEYİ BİLE ATİLAY AYÇİN BAŞARISI DİYE SUNMAK...PES YANİ VALLAHİ PES.BİLLAHİ PES...YHK İŞVEREN HATTTA BİLUMUM SERMAYE SAHİPLERİ BİLE YAPTIKLARINDAN UTANIRKEN..TÜM BU OLANLARI GÖRMEYİP KENDİNE PAY CIKARMAK...NASIL BİR ŞEY YA...BUNLAR İNSANMI DİYE DÜŞÜNESİ GELİYOR İNSANIN BUNLAR NASIL BİR ŞEY KARŞİM..305 KİŞİ NERDE ATILMIŞ.SÖZLEŞME NASIL BİTMİŞ 2 SENE SONRA 2 YILLIK YÜZDE 17.HAKLARIMIZ GERİ GİTMEMİŞ DİYE SEVİNİLİYOR.YAHU ARKADAŞLAR HANGİ VAR OLAN HAKKIMIZ UYGULANIYORKİ GERİ GİTSİN.ADAMLAR SÖZLEŞMEDEKİ MADDELERİ YILLARDIR UYGULAMIYORLAR.SENDİKA VARMI ORTADA.ŞİMDİ HAKLAR GERİ GİTMESE NE OLACAK.BUNU UYGULATACAK BİR SENDİKA YÖNETİMİMİ VAR.ORTADA MEŞRU BİR YÖNETİM YOK.BUNLARDA YÜZ OLSA İSTİFA EDERLER.ETMİYORLARSA BU TOPLUM BUNLARALA YAŞAMAK ZORUNDAMI.2013 DE YENİ SÖZLEŞME BAŞLAYACAK.BUNLAR BU HALİYLE NASIL HAKLARIMIZIZI SAVUNACAKLAR.NEDEN KİMSE DEMİYORKİ KARDEŞİM GENEL KURULA GİDİN GÜVEN TAZELEYİN VEYA BAŞKA BİR YÖNETİM GELSİN.

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) 23. Dönem Toplu İş Sözleşmesi'nin (TİS) bugün Yüksek Hakem Kurulu'nda imzalanmasının ardından, az önce internet sitesi üzerinden açıklama yaptı.

İşte Hava İş'in TİS açıklaması;

Değerli Üyelerimiz;

THY yönetimin isteği ile AKP milletvekillerinin kanun teklifi ile getirilen demokrasi ayıbı grev yasağı yüzünden Yüksek Hakem Kuruluna gönderilmek zorunda kalınan 23. Dönem Toplu İş Sözleşmemiz Yüksek Hakem Kurulunda bugün imzalanmıştır.

Konfederasyonuz Türk-İş adına toplantıya katılan Sayın Naci Ünsal tarafından Genel Başkanımıza bu konuda şifahi bilgi verilmiştir.

Yüksek Hakem Kurulunun imzaladığı toplu iş sözleşme metni ve Kurul Tutanağı henüz taraflara tebliğ edilmediğinden, ayrıntılar sizlere bu resmi tutanak tarafımıza iletildiğinde açıklanacaktır.

Türk-İş yetkililerince  tarafımıza verilen şifahi genel bilgiye göre;

  • Sendikamızın Türk-İş’den de talebi olan 22. toplu iş sözleşmesindeki kazanılmış hakların hiçbir şekilde geriye götürülmemesi  Kurulda kabul edilmiştir.
  • Yine sendikamızın talebi olan reel ücretlerde kayıplara yol açacak ücret artışları olmaması yönünde ki görüşü çerçevesinde sözleşmenin yürürlülük süresi 2 yıl olarak belirlenmiş; İşverenin 1. Yıl %3, 2. Yıl %3, sendikanın ortalama 1. yıl için istediği olan % 17 ücret tekliflerine karşı
  • Ücret zammı olarak 1 yıl için; 1. Altı ay %5, 2. Altı Ay %5 oranında
  • 2 yıl; 3. Altı ay %4, 4. Altı ay için %3 oranında  zam yapılmıştır.

Ayrıca demokrasi ayıbı grev yasağına karşı Hava-İş sendikasının verdiği demokratik mücadelede bu konuda bedel ödeyerek, hala dış hatlarda grev yasağına hayır diyen ve işe geri dönüş mücadelesi veren THY’nin onurlu Direnişçi İşçilerinin işe iadesi ile ilgili olarak Türk-İş Tutanağa muhalefet şerhi koymuştur.

Elbette 3. taraf olan bir kurumca sözleşmenin imzalanması işverenin utanması gereken bir durumdur. Çünkü grev yasağını onlar istediler ve Yüksek Hakem Kurulunu onlar devreye soktular.

Ancak onlar Hava-İş ve THY işçilerinin direniş ve demokrasi mücadelesinin hangi boyutlara geleceğinin hesabını yapamadılar. THY işçilerinin, ulusal ve uluslararası kamuoyuna mal olan ve ülkemiz işçi sınıfı tarihine geçen 66. Günündeki direnişi haklarımıza el uzatmayı yasaklarla sağlamaya çalışan THY Yönetimin önünde onurluca kurulan bir set oldu. Onlar içeride gözdağı tehdit ve baskılarla boyun eğdirilmek istenen, susturulmak istenen işçilerin sesi ve gücü oldular. Bu arkadaşlarımızın mücadelesine ne kadar saygı duysak azdır.

Şimdi bu direnişe daha bir büyük destekle sahip çıkmamız ve güçlendirmemiz gerekiyor. Çünkü yasa tanımaz ve aymaz THY Yönetimin saldırılarına nasıl engel olunacağının yolunu onurla direnen arkadaşlarımız bizlere gösteriyor.

Bu direniş devam edecek ve başarıya ulaşacaktır.

5 ay sonra yeni bir toplu iş sözleşme süreci başlayacak ancak işverenin haklarımıza karşı saldırıları örgütlü davranmaz isek devam edecek, bu nedenle örgütlü mücadelemizi, birlik ve bütünlüğümüzü geliştirmeliyiz.

Saygılarımızla.

HAVA İŞ'TEN TİS AÇIKLAMASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (43)

GERÇEKLER VE KORKAKLAR ... ~ 6 yıl önce
ATILAN 305 KİŞİ KENDİ MESAİ ARKADAŞLARINA KİN VE NEFRET KUSUYOR HALBUKİ KİMSE ONLARI ZORLAMADI PROTESTOYU KENDİ İSTEKLERİ İLE YAPTILAR...HAVA-İŞ ZOR ŞARTLARDA İYİ SAVAŞTI ELİNDE HİÇ BİR PAZARLIK KOZU YOK İKEN BU MAAŞ ARTIŞINI THY NİN VERDİĞİNİN ÜZERİNDE ALDI...BURADAN YORUM YAPAN ARKADAŞLAR ÇOK BİLİYORSAYDINIZ EĞER 305 ARKADAŞINIZ EYLEM YAPAR İKEN SİZDE ONLARA KATILIRDINIZ BU SAYEDE KİMSE İŞİNDEN ATILMAZDI...ESAS SÜREÇ ŞİMDİ BAŞLIYOR BİRBİRİNİZİ SUÇLUYACAĞINIZA BİRLİK OLUP MÜCADELE EDİN...BELKİ O ZAMAN GERÇEKTEN HAKLARINA KAVUŞURSUNUZ....305 TANE DELİKANLI ARKADAŞADA MAALESEF ARKADAŞLAR SİZLER ASLANLAR GİBİ HAKKINIZ İÇİN MÜCADELE ETTİNİZ AMA 14.000 TANE KORKAK SİZİ SATTILAR...BU NOKTADAN SONRA ASLA THY DEKİ İŞİNİZEDE GERİ DÖNEMEZSİNİZ MAALESEF...BUNDAN SONRA UTANACAK OLANLAR SİZ 305 CESUR YÜREK DEĞİLSİNİZ , THY YÖNETİMİDEİ DEĞİL , HAVA İŞ DE DEĞİL UTANACAK OLANLAR EYLEM SABAHI SİZİ YALNIZ BIRAKAN MESAİ ARKADAŞLARINIZ KOKPİTTE ASLAN EVDE KEDİ KESİLEN KAPTAN PİLOTLARINIZDIR...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EŞEKÜKKÜRLER HAVA-İŞ TEŞEKKÜRLER YHK diyen yalakaya RUMUZUNA ~ 6 yıl önce
SEVGİLİ KARDEŞİM 1.BEN SENDİKACI DEĞİLİM 2. TÜM ŞİRKET ÇALIŞANLARI BU ANLAŞMADAN MEMNUN OLDU 3. BU ŞARTLAR ALTINDA YANİ GREV HAKKI BİLE YASAKLANMIŞKEN HAVA-İŞ İYİ MÜCADELE ETTİ 4-DAHA İYİSİNİ YAPABİLECEK VARSADA BUYURSUN ÇIKSIN YAPSIN , SONUNA KADAR ARKASINDA DURACAĞIZ.İŞTEN ATILAN ARKADAŞLARIMIZIN BAZILARININ YAPTIĞI YORUMLARA BAKIYORUMDA ZATEN İMKANSIZ GİBİ GÖZÜKEN İŞE DÖNÜŞ ŞANŞLARINI İYİCE YOK ETTİLER...BU YAPTIKLARI YORUMLARDAN SONRA ASLA ŞİRKETE GERİ GELEMEZLER GİBİME GELİYO...ŞİMDİ SANA TEK ŞEY SÖYLÜCEM BU BAŞKALARINA YALAKA DEMEDEN KULAĞINA KÜPE OLSUN... sen yanmazsan ben yanmazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa HAKLARI İÇİN MÜCADELE EDEN 305 ARKADAŞADA HELAL OLSUN HEPSİ CESUR YÜREK ONLARIN AMA MAALESEF THY DEN ÇIKARTILAN KİM OLURSA OLSUN GERİ GELEMEZ BUNU SOKAKTAKİ ÇOÇUK BİLE BİLİYOR ARTIK...BU ARKADAŞLARA BİZLER DESTEK OLMALIYIZ AMA ÖNCE BU ARKDAŞLAR ESKİ MESAİ ARKADAŞLARINA SALDIRMAYI DURDURMALILAR...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
305 ~ 6 yıl önce
kabın kendi arkadaslarina sahip cıkamadi.yardım etmenının cesitli yollari vardir ..mesela kendi aralarinda para toplayabilirdi..havais zaten kendi adamlarina 1500 lira veriyor..devlet isssizlik maasi bile vermiyor..onurun kırılarak isten atılmıssın..bir yardım kampanyasi duzenlenebilirdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YÜZSÜZLÜK ~ 6 yıl önce
İNSANDA YÜZ OLUR BİRAZ.2 SENE SONRA YHK TARAFINDAN İMZALANAN SÖZLEŞMEYİ BİLE ATİLAY AYÇİN BAŞARISI DİYE SUNMAK...PES YANİ VALLAHİ PES.BİLLAHİ PES...YHK İŞVEREN HATTTA BİLUMUM SERMAYE SAHİPLERİ BİLE YAPTIKLARINDAN UTANIRKEN..TÜM BU OLANLARI GÖRMEYİP KENDİNE PAY CIKARMAK...NASIL BİR ŞEY YA...BUNLAR İNSANMI DİYE DÜŞÜNESİ GELİYOR İNSANIN BUNLAR NASIL BİR ŞEY KARŞİM..305 KİŞİ NERDE ATILMIŞ.SÖZLEŞME NASIL BİTMİŞ 2 SENE SONRA 2 YILLIK YÜZDE 17.HAKLARIMIZ GERİ GİTMEMİŞ DİYE SEVİNİLİYOR.YAHU ARKADAŞLAR HANGİ VAR OLAN HAKKIMIZ UYGULANIYORKİ GERİ GİTSİN.ADAMLAR SÖZLEŞMEDEKİ MADDELERİ YILLARDIR UYGULAMIYORLAR.SENDİKA VARMI ORTADA.ŞİMDİ HAKLAR GERİ GİTMESE NE OLACAK.BUNU UYGULATACAK BİR SENDİKA YÖNETİMİMİ VAR.ORTADA MEŞRU BİR YÖNETİM YOK.BUNLARDA YÜZ OLSA İSTİFA EDERLER.ETMİYORLARSA BU TOPLUM BUNLARALA YAŞAMAK ZORUNDAMI.2013 DE YENİ SÖZLEŞME BAŞLAYACAK.BUNLAR BU HALİYLE NASIL HAKLARIMIZIZI SAVUNACAKLAR.NEDEN KİMSE DEMİYORKİ KARDEŞİM GENEL KURULA GİDİN GÜVEN TAZELEYİN VEYA BAŞKA BİR YÖNETİM GELSİN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000