12 Eylül 2013, Perşembe 09:53:04

HAMDİ TOPÇU: "GREV KANUNİ BİR HAKTIR"

THY nasıl global bir marka oldu? Yeni uçuş noktaları ve hedefler, uçak filosu yatırımları, ulusal ve küresel rekabette son durum... Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu merak edilenleri yanıtladı...
  • EVET UÇAK BİTİREN BİZLERİ UÇAK SEVDALILARINI YOKETTİNİZ MALİ İŞLERE KARIŞMIŞSINIZ YA TAMAM ORADA DURMAMIZ LAZIM ZATEN BAŞKA DAHA NEYE KARIŞABİLİRDİNİZ Kİ AH ÇAYCI HAMDİ AGA AHH SEN ÇAY DAGITMAYA DEVAM EDEYDIN KESKE
  • SAYIN BAŞBAKAN, GREV YAPANIN İŞDEN ATILMASINI DESTEKLEMESİ DEĞİL SADECE KENDİSİNDEN İŞ İSTEYENEDE İŞ VERMEYEN BİR DEVLETİN BAŞBAKANIDIR.
  • SAYIN BASKAN, 305 KISI ISE GELMEDI DIYORSUNUZ AMA KAPIDA GREVCILERIN HISMINA UGRAYIP UCAGINI KACIRAN VE ISTEN ATILAN ARKADASLARIN HAKKINI TESLIM ETMEDINIZ.AYRICA GREV HAKTIR DIYORSUNUZ,,AMA GREV SAATI BASKANLARI PERSONELIN USTUNE SALIP GREVE GIDENI FISLIYORSUNUZ.VE ISTEN CIKARIYORSUNUZ.....HANGI HAKTAN BAHSETTIGINIZI DOGRUSU ANLAMADIM.......
  • Yagci efendi, dogrucuysan sen once sana yazilana cevap ver sonra salla !! eski yonetime salliyorsun da 2002 den once tek parti iktidari mi vardi ve simdiki gibi el altindan devlet subvanse mi ediyordu da thy bircok noktaya ucmadi? el atindan devlet destegiyle bircok noktadaki zararlarin ustu ortuluyor ve afrikada,uzakdogu da kac hatta zarar ne boyutta biliyor musun salliyorsun iskembeden? asiri sekilde borclanarak,sirketi 20 sene ipotek altina alarak herkes ucak alir !! hicbir zaman tek iktidar olmayan chp ye laf soyleyecegine yagciligini yaptiklarinin yedikleri haklara yandaslarina yer acmak icin yaptiklari torpillere laf soyle de gorelim !! yagciligini yaptiklarin daha dogru duzgun turkce konusamiyor sen de onun gibi misin? isten atmakla tehdit ettikleri isi bilen,tecrubeli eski personel olmasa gorurdum takunya hava yollarini !!! ve de yagciligini yaptigin akepelilere soyle seni daha iyi beslesinler sonra da ustundeki bitleri kasisinlar ondan sonra yagcilik yap yagci,yalaka !!

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, 24 TV ekranlarında yayınlanan moderatörlüğünü Murat Çiçek'in yaptığı Açık Görüş programına konuk oldu.

Grevlerle ilgili son durum

305 kişinin çıkarılmasının grevlerle ilgisi olmadığını söyleyen Hamdi Topçu, "305, kanunsuz bir şekilde işe gelmeyen arkadaşların iş akdinin sona ermesiydi" dedi.

Topçu, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu konuyla ilgili kanuni süreç halen devam etmekte ve şu an için grevle ilgili bir problem yok. Kanunda, 'çalışanlar grev yapabilir' diyor.. Sendika grev yapmaz ama bugün Hava-İş sendikası çok küçük bir grupla bu grevi sürdürme kararlılığını devam ettiriyor. Şu anda THY çalışanlarının % 98'i iş başında. Grev kanuni bir haktır. Bizim çalışanlarımızın şartlarında bir eksiklik varsa sözleşme imzalamak için masada her zaman hazırız ama gelinen son noktada inanılmaz isteklerle masaya geldiler. 305 olmazsa olmaz şartlarıydı. Şimdi ise sendika bu şartından vazgeçmiş görünüyor. Bunun karşılığında Türk Hava Yolları'nın elini kolunu bağlamaya, sıkıştırmaya dönük isteklerde bulundular.

THY'nin çalışma şartları

Sektöre ve Türkiye ölçeğine baktığınız zaman bizim şartlarımız son derece iyi. Uluslararası ölçeğe baktığınız zaman ise bizim dengimizdeki herhangi bir firmadan geri değil. İleri olduğumuz noktalar var, aynı olduğumuz noktalar var.

Grev görüşmelerinde bizim anlaşamadığımız 3. personel konusu ile ilgili sendika başkanına, Avrupa'daki herhangi bir havayolu şirketine ait uçuş programı ve mesai saatlerini alıp birebir uygulamayı teklif ettim. 'Biz bu şartlara gelemeyiz. Biz kendi şartlarımızı oluşturacağız' dediler.

Türk Sivil Havacılığı'nın mevzuatına göre bir uçuş personeli ayda 110 saatten, 3 ayda 300 saatten, yılda ise 1000 saatten fazla uçurulamaz. Türk Hava Yolları olarak biz bunu 80 saate çektik ve fazladan 3 kat mesai ödüyoruz.

"Hava-İş sadece THY'de örgütlü!"

"Biz Türkiye'de ve Uluslararası alanda bir rekabet içindeyiz. Türkiye'ye ve diğer havayolu şirketlerinin çalışanlarının durumuna baktığınız zaman sivil havacılığın bütün sendikal talebini THY karşılıyor. Türkiye'de Türk Hava Yolları'ndan başka hiçbir firmada başka sendika yok çünkü.. Hava-İş sendikası sadece THY'de örgütlü bir sendika.. Başka yere giremiyor ve sokmuyorlar. Şu anda bizim rakip olarak gördüğümüz havayolu şirketleri ile hem uçuş saatleri hem de ücret bakımından fark var."

"Benim başaramadığım bir şey kötüdür.." mantığı

"Görüştüğümüz herkes 'çok büyük iş başardınız' diye tebrik ediyor fakat çok küçük bir azınlık var ki evlerinden özel uçakla alsanız da özel servis koysanız da bu insanları memnun edemezsiniz. Neden? Kendisi yapmadığı için memnun edemezsiniz. Bu bir zihniyet meselesi. Bir memleket meselesi olarak bakmıyorlar buna.. 'Benim başaramadığım bir şey kötüdür..' mantığı..

"Lise yıllarımda bakkallık yaptım"

"Ben gocunan biri değilim. Nereden geldiğimi bilirim. Benim uçakla tanışmam burada oldu. Buraya ilk geldiğimde THY Genel Merkezi'nin Yeşilköy'de olduğunu bile bilmiyordum.

Bir televizyon programında bakkallık yaptığımı söyledim. Gerçekten de lise yıllarımda bakkallık yaptım. 'Bir bakkal THY'nin başına nasıl gelir?' dendi. Sonra mali müşavir oldum, 'Bir mali müşavir parçası THY'yi yönetiyor' dendi. Ben bunlara alınmıyorum. Şimdi baktığınız zaman Türkiye'nin en zengini olan Koç da bakkallıktan geliyor. Onunla ilgili hiç bir eleştiri duydunuz mu? Önemli olan çalıştığı süre içerisinde neyi başarabildiğidir!"

"Tıpkı bir öğrenci gibi ders çalıştım"

"2003'te buraya geldiğimizde yönetim kurulunun tamamı gerçekten de havacılıktan bihaberdi ama içimizde bir aşk vardı. 'Biz bu işi başaracağız' şeklinde bir hırs vardı.

Ben ilk 6 ay mali konular haricinde hiç bir konuda fikir beyan etmedim ve tıpkı bir öğrenci gibi ders çalıştım. Dünyanın tüm havayollarını inceledim. "

"THY, taklit edilen bir şirket oldu"

"Bugün dünyada belki de bakan ve bakanlar tarafından (Başbakan dahil) en fazla ziyaret edilen şirketiz. Neden ziyaret ediyorlar? Tek bir soru için.. 'Nasıl başardınız?'

Türk Hava Yolları artık taklit edilen bir şirket oldu"

HAMDİ TOPÇU: "GREV KANUNİ BİR HAKTIR"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

Laaa ~ 5 yıl önce
EVET UÇAK BİTİREN BİZLERİ UÇAK SEVDALILARINI YOKETTİNİZ MALİ İŞLERE KARIŞMIŞSINIZ YA TAMAM ORADA DURMAMIZ LAZIM ZATEN BAŞKA DAHA NEYE KARIŞABİLİRDİNİZ Kİ AH ÇAYCI HAMDİ AGA AHH SEN ÇAY DAGITMAYA DEVAM EDEYDIN KESKE

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum ~ 5 yıl önce
SAYIN BAŞBAKAN, GREV YAPANIN İŞDEN ATILMASINI DESTEKLEMESİ DEĞİL SADECE KENDİSİNDEN İŞ İSTEYENEDE İŞ VERMEYEN BİR DEVLETİN BAŞBAKANIDIR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GERCEK HAVACILAR ~ 5 yıl önce
SAYIN BASKAN, 305 KISI ISE GELMEDI DIYORSUNUZ AMA KAPIDA GREVCILERIN HISMINA UGRAYIP UCAGINI KACIRAN VE ISTEN ATILAN ARKADASLARIN HAKKINI TESLIM ETMEDINIZ.AYRICA GREV HAKTIR DIYORSUNUZ,,AMA GREV SAATI BASKANLARI PERSONELIN USTUNE SALIP GREVE GIDENI FISLIYORSUNUZ.VE ISTEN CIKARIYORSUNUZ.....HANGI HAKTAN BAHSETTIGINIZI DOGRUSU ANLAMADIM.......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kidemli yagci'ya ! ~ 5 yıl önce
Yagci efendi, dogrucuysan sen once sana yazilana cevap ver sonra salla !! eski yonetime salliyorsun da 2002 den once tek parti iktidari mi vardi ve simdiki gibi el altindan devlet subvanse mi ediyordu da thy bircok noktaya ucmadi? el atindan devlet destegiyle bircok noktadaki zararlarin ustu ortuluyor ve afrikada,uzakdogu da kac hatta zarar ne boyutta biliyor musun salliyorsun iskembeden? asiri sekilde borclanarak,sirketi 20 sene ipotek altina alarak herkes ucak alir !! hicbir zaman tek iktidar olmayan chp ye laf soyleyecegine yagciligini yaptiklarinin yedikleri haklara yandaslarina yer acmak icin yaptiklari torpillere laf soyle de gorelim !! yagciligini yaptiklarin daha dogru duzgun turkce konusamiyor sen de onun gibi misin? isten atmakla tehdit ettikleri isi bilen,tecrubeli eski personel olmasa gorurdum takunya hava yollarini !!! ve de yagciligini yaptigin akepelilere soyle seni daha iyi beslesinler sonra da ustundeki bitleri kasisinlar ondan sonra yagcilik yap yagci,yalaka !!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000