05 Mart 2009, Perşembe 11:31:17

GERÇEĞİNE EN YAKIN KAZA SİMÜLASYONU

Hollanda Araştırma ve Güvenlik Konseyi tarafından açıklanan ara rapor sonrası, Hollanda devlet televizyonu NOS, THY kazasını yeniden simüle etti.
  • 117 knots da uçak stall olmaz.
  • Uçakta sol ve sağ olmak üzere iki radyo altimeter bulunur.İniş automatic pilot ile olup yükseklik 1950 feet iken sol altimeter arızalanıp yüksekliği( -8 feet) göstermiştir.Atomatic pilot sol altimetreden aldığı uyarı ile motorların gücünü düşürmüş ve dolayısı ile ucak hızla alçalıp stall olmuştur.yükseklik ve hız çok düşük olduğundan pilotların durumu anlaması,motorların tekrar hızlanıp 200 tonluk uçağı ivmelendirip hızlandırması için geçen zaman sonunda stall a giren uçak yükselemeyip yere çarpmıştır. sonuç:Automatic Pilot sistemini bu şekilde düzenleyen imalatçı kanımca birinci derece hatalıdır. İki altimetre arasında bu derece fazla fark olduğunda sistemin işlemi durdurup uçuş ekibini sesli ve ışık ile ikaz etmesi gerekir.
  • Bu bilimsel yorumları yazan tüm arkadaşları yürekten kutluyorum. İşte gerçek havacılar burda iyiki varsınız arkadaşlar. havacılık vatan, millet, sakarya söylemlerini kaldıramayacağı gibi. Mesleki bağnazlığı ve tetikçi ve yardakçılarıda kaldıramaz. havacılık evrensel kuralları olan bir sektördür. mesleğinize sahip çıkın arkadaşlar. Bu mesleğin cefasını çeken herkese sesleniyorum; şu veya bu şekilde bu mesleğin sefasını sürenlere meydanı boş bırakmayın mesleki bilgilerinizi sergilemeğe devem edin. Bildiğiniz ve referansını göstereceğiniz her gerceği haykırın lütfen. Hepinizden iftihar ettim. Bu mesleğe verdiğim tüm emekler sizlere helal olsun. Göreceksiniz biz kazanacağız sonuçta herkes mesleğine dönmek zorunda kalacak. İşte o zaman İstikbal
  • BUNU SORAN ARKADAŞ BU UÇAKTAKİ ALFA FLOR PROTEGTION SENİN BEKLEDİĞİN SONUCU VEREMEZ.YANİ UÇAK STALL OLUNCA GAZ AÇMAZ.BUNU PİLOTLARIN YAPMASI GEREKİR.AMA ÖNEMLİ OLAN 1.5 DK.BOYUNCA BUNU FARKEDEMEMELERİ DEĞİL,MCP PANELE BAĞLANAN SÜRATE DÜŞERKEN UÇAĞIN HIZININ GÖZDEN KAÇIRILMIŞ OLMASI.MİNİMUM APPROACH SÜRATİNİN ALTINDA YAKLAŞILIYOR OLMASI. TALPA AÇIKLAMA YAPARKEM 117 KT.DİYE VERMEDİMİ HIZI?AÇIKLAMAYI YAPANLAR FULL KONFÜGÜRASYONDA UÇAN BİR CİSMİN BU HIZDA STALL OLACAĞINI BİLMİYORLARMI?TABİKİ BİLİNEN BİR ŞEY AMA AMAÇ ZAMAN KAZANMAK.ALTİMETRE HATASINDAN BU MEYDANDA BU ŞARTLARDA UÇAK DÜŞMEZ-DÜŞEMEZ.NE OLDU PEKİ DÜŞTÜ..T.H.Y YÖNETİMİ FAZLA UÇUŞ PARASINI KALDIRIRSA PİLOTLAR PARA İÇİN DEĞİL DE MESLEK AŞKI İÇİN UÇMAYI HATIRLARLAR İSE KAZA OLMAZ..

İşte gerçeğine en yakın kaza simülasyonu:©AirportHaber.com

GERÇEĞİNE EN YAKIN KAZA SİMÜLASYONU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Misafir ~ 9 yıl önce
117 knots da uçak stall olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Uçakta sol ve sağ olmak üzere iki radyo altimeter bulunur.İniş automatic pilot ile olup yükseklik 1950 feet iken sol altimeter arızalanıp yüksekliği( -8 feet) göstermiştir.Atomatic pilot sol altimetreden aldığı uyarı ile motorların gücünü düşürmüş ve dolayısı ile ucak hızla alçalıp stall olmuştur.yükseklik ve hız çok düşük olduğundan pilotların durumu anlaması,motorların tekrar hızlanıp 200 tonluk uçağı ivmelendirip hızlandırması için geçen zaman sonunda stall a giren uçak yükselemeyip yere çarpmıştır. sonuç:Automatic Pilot sistemini bu şekilde düzenleyen imalatçı kanımca birinci derece hatalıdır. İki altimetre arasında bu derece fazla fark olduğunda sistemin işlemi durdurup uçuş ekibini sesli ve ışık ile ikaz etmesi gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bu bilimsel yorumları yazan tüm arkadaşları yürekten kutluyorum. İşte gerçek havacılar burda iyiki varsınız arkadaşlar. havacılık vatan, millet, sakarya söylemlerini kaldıramayacağı gibi. Mesleki bağnazlığı ve tetikçi ve yardakçılarıda kaldıramaz. havacılık evrensel kuralları olan bir sektördür. mesleğinize sahip çıkın arkadaşlar. Bu mesleğin cefasını çeken herkese sesleniyorum; şu veya bu şekilde bu mesleğin sefasını sürenlere meydanı boş bırakmayın mesleki bilgilerinizi sergilemeğe devem edin. Bildiğiniz ve referansını göstereceğiniz her gerceği haykırın lütfen. Hepinizden iftihar ettim. Bu mesleğe verdiğim tüm emekler sizlere helal olsun. Göreceksiniz biz kazanacağız sonuçta herkes mesleğine dönmek zorunda kalacak. İşte o zaman İstikbal

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
BUNU SORAN ARKADAŞ BU UÇAKTAKİ ALFA FLOR PROTEGTION SENİN BEKLEDİĞİN SONUCU VEREMEZ.YANİ UÇAK STALL OLUNCA GAZ AÇMAZ.BUNU PİLOTLARIN YAPMASI GEREKİR.AMA ÖNEMLİ OLAN 1.5 DK.BOYUNCA BUNU FARKEDEMEMELERİ DEĞİL,MCP PANELE BAĞLANAN SÜRATE DÜŞERKEN UÇAĞIN HIZININ GÖZDEN KAÇIRILMIŞ OLMASI.MİNİMUM APPROACH SÜRATİNİN ALTINDA YAKLAŞILIYOR OLMASI. TALPA AÇIKLAMA YAPARKEM 117 KT.DİYE VERMEDİMİ HIZI?AÇIKLAMAYI YAPANLAR FULL KONFÜGÜRASYONDA UÇAN BİR CİSMİN BU HIZDA STALL OLACAĞINI BİLMİYORLARMI?TABİKİ BİLİNEN BİR ŞEY AMA AMAÇ ZAMAN KAZANMAK.ALTİMETRE HATASINDAN BU MEYDANDA BU ŞARTLARDA UÇAK DÜŞMEZ-DÜŞEMEZ.NE OLDU PEKİ DÜŞTÜ..T.H.Y YÖNETİMİ FAZLA UÇUŞ PARASINI KALDIRIRSA PİLOTLAR PARA İÇİN DEĞİL DE MESLEK AŞKI İÇİN UÇMAYI HATIRLARLAR İSE KAZA OLMAZ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000