02 Ekim 2008, Perşembe 12:58:41

G550 Mart ayında geliyor!

VIP uçak havuzuna alınması için Gulfstream Aerospace Corporation'a sipariş verilen G550 tipi özel jetin 2009 mart ayında teslim alınacağı öğrenildi.
  • Öncelikle bu yazıyı hiçbir site yetkilisi yada editörü okumamış galiba, yazım hatalarıyla dolu. Bu uçaklar TC devletine alınıyor, başbakanın yada cumhurbaşkanının şahsına değil, ayrıca uçakların hakkınıda veriyorlar, adını bile duymadığımız ülkelere gidip ülkemizi tanıtıyorlar. TC devleti 51 milyon $ la fakirleşmez korkmayın.
  • Üç uçak, bir helikopter yetmiyor mu? Hartamayla kaşınıp bol keseden harcıyoruz. Uzak uçuş için uçak almaya ne gerek var ki? Bin oraya uçan havayollarının uçağına git gideceğin yere. Devletin parası deniz..........
  • Sevgili arkadaşım büyük ulus boşa ne kadar çok para harcadığın ile ölçülmez.THY denen şirket senin benim vergilerimle uçak alıp bizi 5 yıl evvel 200 ytl ye iç hat uçururken kzandığı paralarla 100 uçaktan fazla bir filoya ulaşmıştır.Bu koca filodan bir uçağı istenilen anda devlet büyüklerinin emrine sunabilir.ipek320 nin dediği gibide taksi gibi uçak orda beklemek zorunda değil,onları bırakır arada seferlerini yapar gereken zamandada gider onları alır gelir ve devletimizin şanından hiçbirşey eksilmez merak etme.51 milyon dolara kaç hastane kaç okul yapılır bir fikrin varmı flydeck??????? Bu arada devlet denen olguya fazla takılma baki olan halktır,hatırlatmakta fayda görüyorum ki onlar bize hizmet etmek için ordalar biz onlara özel uçak alsınlar diye burda değiliz...
  • Adı sanı partisi ve görüşü ne olursa olsun benim devlet büyüklerim yurtdışına giderken özeljetiyle gitmeli.Tarifeli havayolula değil.Çünki o TC temsil ediyor.TC Büyük bir devlettir.Kurtulun bu homongolos düşüncelerden, kendinizi horlamadan ne kadar büyük ve ulu bir devletin bireyi oldugunuzu farkedin.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Dışişleri Bakanı ve bakanlar tarafından kullanılan VIP uçak havuzunda ANA, ATA ve GAP uçakları ile OBA adlı bir helikopter bulunuyor.

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bir bakanın yurtdışına aynı dönemde çıkması durumunda havuzdaki uçaklar yetersiz kalıyordu. Bu durumda geziler için özel sektörden uçak kiralanmak durumunda kalınıyor. ATA ve GAP'ın menzil açısından kullanım alanlarının sınırlı olmasından dolayı Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla yeni bir uçak alınması için THY'ye talimat verilmişti. Talep üzerine girişimlere başlayan THH, Gulfstream Aerospace Corporationa 12 bin 501 menzilli bir G550 tipi özel jet siparişi vermişti. Özel şetin önümüzdeki mart ayı içerisinde THY tarafından teslim alınacağı belirtildi.

Türkiye'de bazı işadamlarının da özel jeti bulunuyor. VIP havuzundaki uçakların yetersiz kaldığı durumlarda THY bu uçakları kiralanıyor. Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan'ın uçağı da zaman zaman bu amaçla kamu kurumlarınca kiralanıyor. Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkü'ne çıktıktan sonra 3 ay içinde 7 ülkeye yaptığı yurtdışı gezilerinde, VİP hav uzunda uçak olmadığı için kiralık uçakla gerçekleştirmek zorunda kalmıştı. Gül, Dışişleri Bakanlığı döneminde yaptığı birçok yurtdışı gezisine de yine kiralık uçakla gitmişti.

51 milyon dolara alınacak özel jetin Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'a hizmet vermesi bekleniyor. Dünyanın en uzun menzilli iş jeti olan çift motorlu G550'nin, Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından kullanılacak olması nedeniyle üretici firmanın teslimat tarihini 2 yıl öne çektiği belirtildi. Teknik bakımı ve onarımı THY tarafından yapılacak, uçağın kullanım sonrası giderlerini ise hizmeti alan kurum karşılayacak. Erdoğan'ın şu anda kullandığı İtalya'dan satılan alınan Airbus-319 AJC tipi ANA uçağı THY tarafından satın alınmıştı.

G550 tipi jetler havada çok uzun süre kalabilmesi sebebiyle askerî ve özel görev uçuşları için de tercih ediliyor.

Uçağın teknik özellikleri şöyle:

Uçak, Ankara'dan havalandıktan sonra Los Angeles'a kadar hiç yakıt almadan ve yere inmeden uçabiliyor.

Menzili: 12 bin 501 km

Seyir Yüksekliği: 15 bin 545 metre

Maksimum Kalkış Ağırlığı: 41 bin 277 kg

Yolcu Kapasitesi: 14 ila 18 arasında değişiyor

Gövde Uzunluğu: 29.4 metre

Yükseklik: 7.9 metre

Kanat Açıklığı: 28.5 metre

Kabin Uzunluğu: 15.3 metre

Kabin Yüksekliği: 1.88 metre

 

G550 Mart ayında geliyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

GV ~ 10 yıl önce
Öncelikle bu yazıyı hiçbir site yetkilisi yada editörü okumamış galiba, yazım hatalarıyla dolu. Bu uçaklar TC devletine alınıyor, başbakanın yada cumhurbaşkanının şahsına değil, ayrıca uçakların hakkınıda veriyorlar, adını bile duymadığımız ülkelere gidip ülkemizi tanıtıyorlar. TC devleti 51 milyon $ la fakirleşmez korkmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çağdaş ~ 10 yıl önce
Üç uçak, bir helikopter yetmiyor mu? Hartamayla kaşınıp bol keseden harcıyoruz. Uzak uçuş için uçak almaya ne gerek var ki? Bin oraya uçan havayollarının uçağına git gideceğin yere. Devletin parası deniz..........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PETURİAN ~ 10 yıl önce
Sevgili arkadaşım büyük ulus boşa ne kadar çok para harcadığın ile ölçülmez.THY denen şirket senin benim vergilerimle uçak alıp bizi 5 yıl evvel 200 ytl ye iç hat uçururken kzandığı paralarla 100 uçaktan fazla bir filoya ulaşmıştır.Bu koca filodan bir uçağı istenilen anda devlet büyüklerinin emrine sunabilir.ipek320 nin dediği gibide taksi gibi uçak orda beklemek zorunda değil,onları bırakır arada seferlerini yapar gereken zamandada gider onları alır gelir ve devletimizin şanından hiçbirşey eksilmez merak etme.51 milyon dolara kaç hastane kaç okul yapılır bir fikrin varmı flydeck??????? Bu arada devlet denen olguya fazla takılma baki olan halktır,hatırlatmakta fayda görüyorum ki onlar bize hizmet etmek için ordalar biz onlara özel uçak alsınlar diye burda değiliz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
flydeck ~ 10 yıl önce
Adı sanı partisi ve görüşü ne olursa olsun benim devlet büyüklerim yurtdışına giderken özeljetiyle gitmeli.Tarifeli havayolula değil.Çünki o TC temsil ediyor.TC Büyük bir devlettir.Kurtulun bu homongolos düşüncelerden, kendinizi horlamadan ne kadar büyük ve ulu bir devletin bireyi oldugunuzu farkedin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000