11 Temmuz 2012, Çarşamba 09:02:22

FARNBOROUGH'DA 100 MİLYARLIK PAZARLIK

Londra'da Farnborough Havacılık Fuarı’nda bu yıl opsiyonlarla birlikte en az 100 milyar dolarlık uçak satış anlaşmasının imzalanması bekleniyor. Fuarda gözler THY’nin büyük uçak siparişine çevrildi.
  • teoride filo planlama diye bir şey de vardı ama uçak alımı için siyasi denge planlama daha ön planda. zaten özel bir şirkette bunu yapar...
  • MANTIK 11 Temmuz 2012, Çarşamba 10:04:34 Mantık ise 747-8 neden mi yazın Bodrum Dalamana Ankara ya İzmir e çok rahat uçurabilirler SENİN HAVACILIK ANLAYISIN BU KADAR ZATEN...
  • Pegasus da büyük bir sipariş açıklayacaktı, fuarın sonu mu bekleniyor yoksa ertelendi mi ?
  • 4 tane 748, 4 tane 787 ve 15 tane 330 siparişi verilecek. denge çok önemli herhangi bir üreticiye yaslanıp kurumsal ilişkilerimizi diğeri ile bozamayız özellikle easa bu açıdan çok önemli.

Ekonomil krizle birlikte sıkıntılı günler geçiren havacılık sektörü, Londra’da Farnborough Havacılık Fuarı’ndaki satış anlaşmaları ile nefes almaya başladı. Askeri ve sivil pazardaki imalatçıları bir araya getiren ve 10-15 Temmuz arasında açık kalacak Farnborough’da bu yıl opsiyonlarla birlikte en az 100 milyar dolarlık uçak satış anlaşmasının imzalanması bekleniyor. Yolcu uçağı pazarında Boeing ve Airbus arasında ciddi rekabete sahne olan fuarda gözler Türk Hava Yolları’nın (THY) vereceği büyük uçak siparişine çevrildi.

İhtiyaca göre sipariş

Pazarlıklarını iki tarafla devam ettiren THY’nin kararını önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor. Dört motorlu, koltuk kapasitesi 400-550 arasında değişen büyük uçak için Airbus A380’i, Boeing ise yeni nesil Jumbo Jet’i 747-8’i öneriyor. İhtiyacının, kesin ve kesin siparişe çevrilebilir opsiyonlarla birlikte toplam 10 ila 15 uçak arasında olması öngörülüyor. Uzun menzilli, çift motorlu uçak konusunda da pazarlıklar sürerken ihtiyacın en az 20 uçak olması planlanıyor. Yeni nesil Boeing 787, Airbus A350XWB gibi modellerin yanı sıra THY halen filosunda kullandığı Airbus A330-300 ve Boeing 777-300ER tipi uçak sayısını da artırması gündemde.

Yeni uçuş noktaları

THY önümüzdeki yıllardan itibaren teslim edilecek yeni uzun menzilli uçaklarıyla birlikte Amerika, Uzakdoğu ve Avustralya’da yeni uçuş noktaları açacak. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii TAI, Farnborough’da ürünlerine uluslararası pazarda yeni müşteriler arıyor. Fuar sırasında Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Kemal Yardımcı, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar’in de katıldığı toplantıyla yabancı gazetecilere tanıtılan uçak, ilk uçuşunu Nisan 2013’te yapacak.

TAI eylülde road show’a çıkacak

İnsansız Hava Aracı ANKA ve İtalyan AgustaWestland şirketi ile birlikte geliştirilen T-129 ATAK helikopterinin satışı için de TAI yetkilileri görüşmeler yapıyor. ANKA’ya özellikle Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler’den ilgi gelirken, ATAK helikopteri ile Güney Kore, Ürdün ve Pakistan ilgileniyor.

Halka arz için çalışmaların sürdüğünü belirten TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, “En az yüzde 20 oranında halka arz planlıyoruz. Yurtdışından da TAI’ye ilgi var. Hazırlıklarımızı önemli ölçüde tamamladık. Eylülde road show başlayacak. Pazar şartlarına bağlı olarak 2013 başına kadar halka arzı planlıyoruz” dedi. TAI gelecek yeni sermaye ile tasarımda yatırımlarını artırmayı planlıyor. (Hürriyet)

FARNBOROUGH'DA 100 MİLYARLIK PAZARLIK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

teori ~ 6 yıl önce
teoride filo planlama diye bir şey de vardı ama uçak alımı için siyasi denge planlama daha ön planda. zaten özel bir şirkette bunu yapar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AHKAM KESMEK ~ 6 yıl önce
MANTIK 11 Temmuz 2012, Çarşamba 10:04:34 Mantık ise 747-8 neden mi yazın Bodrum Dalamana Ankara ya İzmir e çok rahat uçurabilirler SENİN HAVACILIK ANLAYISIN BU KADAR ZATEN...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ya Pegasus ? ~ 6 yıl önce
Pegasus da büyük bir sipariş açıklayacaktı, fuarın sonu mu bekleniyor yoksa ertelendi mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YÖNETİM ~ 6 yıl önce
4 tane 748, 4 tane 787 ve 15 tane 330 siparişi verilecek. denge çok önemli herhangi bir üreticiye yaslanıp kurumsal ilişkilerimizi diğeri ile bozamayız özellikle easa bu açıdan çok önemli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000