31 Mart 2014, Pazartesi 14:17:25

FAA’DEN THY’YE TEHDİT!

Türk Hava Yolları’nın İstanbul çıkışlı ABD uçuşlarında dinlenme sürelerinin 24 saat olmasına FAA itiraz etti, THY dinlenme sürelerini uzatmak zorunda kaldı. İşte detaylar...
  • hatta 12 saate dussun mustehak grev zamanı nerdeydıler ama pardon atılay ayıcının bıyıgı vardı cıkamadınız ozur dılerım
  • Müstehaktır, gerekirse dinlenmede koymasınlar diyeceğim ama işte vicdan el vermiyor. Grev zamanı cepler doldu, deli gibi uçuldu, sendikaya sahip çıkılmadı, şimdi kafanıza vura vura vuraa tek tek geri alma zamanı, bravo sendika bravo Thy, ben uçmaya razıyım nasılsa onlar çok uçtu.
  • Arkadsşlar değişiklik yok 23.50 var bende bu ay . Haber pek inandırıcı değil.
  • FAA bu kuralları işkembeden çıkarmıyor. Tek amaç var, kaza-kırım olmasın. Ülkemizde pek sallanmıyor ama sallayanlar var. Tüyler ürpertici gerçekten.

Türk Hava Yolları’nın İstanbul çıkışlı ABD uçuşlarında dinlenme sürelerinin 24 saat olmasına FAA itiraz etti, THY dinlenme sürelerini uzatmak zorunda kaldı.

SHT 6A-50 numaralı Uçucu Ekip Uçuş Görev ve Dinlenme Süreleri ile uygulama esasları talimatı ile Toplu İş Sözleşmesine atıfta bulunularak düzenlenen revizyon 3 olarak bilinen prosedür gereği, THY’deki uçucu ekiplere 2013 yılından bu yana ABD’ye yaptıkları uçuşlardan sonra 24 saatlik dinlenme süresi veriliyordu.

Yeni düzenleme sonrası dinlenme süreleri 36 saatten 24 saate düşürülen ekipler bu uçuşlar sonrası dinlenemeden dönüş seferine verildiklerini savunurken THY kanadı uygulamaya uzun süre devam etti. THY ekiplerinin sessiz tepkisine rağmen bir çözüm bulunamadı ancak bu kez Amerikan Federal Havacılık Dairesi FAA devreye girdi.

THY’nin yaptığı uçuşlardaki dinlenme sürelerinin kısa olmasının uçuş emniyetini riske ettiğini öne süren FAA, THY’den acil düzenleme yapmasını aksi takdirde ABD’ye yapılacak uçuşlarda yaptırım uygulayacağını bildirdi.

ABD uçuşlarının yapılamaması riskeyle karşı karşıya kalan THY, bu uçuşlara özel dinlenme süresi belirledi. Buna göre ekipler ABD uçuşlarında minimum 36 saat dinlenme hakkına yeniden kavuştu. Önceki aydan bu yana 36 saat olarak uygulanan dinlenme süreleri bu ay da yine aynı şekilde programlara yansıdı.

©AirportHaber Özel

FAA’DEN THY’YE TEHDİT!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (46)

mustehak ~ 4 yıl önce
hatta 12 saate dussun mustehak grev zamanı nerdeydıler ama pardon atılay ayıcının bıyıgı vardı cıkamadınız ozur dılerım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Müstehaktır, gerekirse dinlenmede koymasınlar diyeceğim ama işte vicdan el vermiyor. Grev zamanı cepler doldu, deli gibi uçuldu, sendikaya sahip çıkılmadı, şimdi kafanıza vura vura vuraa tek tek geri alma zamanı, bravo sendika bravo Thy, ben uçmaya razıyım nasılsa onlar çok uçtu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Değiliklik yok ~ 4 yıl önce
Arkadsşlar değişiklik yok 23.50 var bende bu ay . Haber pek inandırıcı değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
meka ~ 4 yıl önce
FAA bu kuralları işkembeden çıkarmıyor. Tek amaç var, kaza-kırım olmasın. Ülkemizde pek sallanmıyor ama sallayanlar var. Tüyler ürpertici gerçekten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000