13 Ağustos 2014, Çarşamba 14:57:36

'EBOLA ŞÜPHESİ'NDE SON DURUM NE?

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda dün Ebola şüphesi ile karantinaya alınan Nijeryalı kadının ileri derece sıtma olduğu açıklandı. Ancak iki hastalığın ilk belirtileri aynı. Kesin bilgi için test sonuçları bekleniyor.
  • Sağlık bakanlığı bile konudan bi haberken ebolada neymiş canım şu müdahaleye bakarmısın 3 kuruşluk maske ve eldiven uçuşlar devam hastalıklı insanlar Türkiye'ye sokuluyor uçan personel ve çalışanlar riskin ortasına atılıyor hiçbir tedbir yok hesap verecek olan oda yok yazık
  • thy ucuşları coktan iptal etmeliydi ebola tum dunyaya yayılıyor thy de bu ebolanın merkezınden hastalık taşıyıp duruyor.
  • Hakikaten bir komedi olarak su goruntulerı vızyona koysalar yemın edıyorum kapalı gıse oynar afrıkanın guneyınde bu hastalıktan dolayı yaklasık olarak olenlerın sayısı 1000 ı gecmısken ve kıta olarak buyuk rısk altında gereklı onlemlerı almıslarken bızım ulkemızde boyle bır rahatsız yolcuyla olan temasa bakarmısınız saglık skandalı ebola suphesı bıle korkutmamıs ve dıkkat cekmemıs olacakkı ellerı bakkkalda bıle satılan 5 tlık eldıven ıle kaplı yuzunde artık bedava dagıtılan maskeler ıle sozde suphelılere yaklasılıyor arkadas hıcmı CNN ızlemıyorsunuz bu nasıl bırsey ya Airport Saglık ekıbı bırak sınıfta kalmayı derhal lav edılmelı.
  • Havalimanı'nda çalışan herkes risk altında. Bu uçuşlar çoktan kesilmeliydi. THY kar edecek diye bu kadar risk almak ne kadar doğru?? Bir bulaştımı herkesi mahvedecek bir virusle karşı karşıyayız. Bu hatlara uçuşların AÇILAN iptal edilmesi gerek. Ülkeye resmen hastalık taşıyoruz. Ama kimin umrunda. Birşey olursa " Arkadaşlar biz bir kurumuz maddi çıkarlarımızı düşünmek zorundayız." der çıkarlar işin içinden... Yazık

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda dün ebola şüphesi ile karantinaya alınan Nijeryalı kadın hakkında Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, Nijeryalı kadının ‘ebola’ virüsünü taşıyıp taşımadığı henüz kesin olarak belli değil, yapılacak tetkiklerin ardından belli olacak.

Uzmanlar, sıtma ve ebola arasındaki ilişkiyi Radikal’e anlattı. Prof. Haluk Eraksoy, Ebola ve sıtmanın başlangıçta belirtilerinin ortak olduğunu ifade ederek, klinik testler sonucu net bir şey söylenebileceğini belirtti. Prof. Murat Akova da ebola ve sıtmanın belirtilerinin benzer olduğunu söylüyor.

Dün Nijerya’dan İstanbul’a gelen THY uçağında bulunan Afrikalı kadın yolcu ‘ebola’ paniği yaşatmıştı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, hastaneye kaldırılan kadının ileri derecede sıtma hastalığı bulunduğunu bildirdi. Ancak ‘ebola’ virüsünü taşıyıp taşımadığı henüz kesin olarak belli değil, yapılacak tetkiklerin ardından belli olacak. Bakanlık, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Hastanın uzmanlar tarafından muayene ve tetkikleri devam etmekte olup, sağlık durumuyla ilgili ayrıntılı açıklama durumu takiben yapılacaktır. Söz konusu hastada şu an için Ebola virüsünün bulunduğunu söylemek mümkün olmamakla birlikte, geldiği ülkenin Nijerya olması sebebiyle Sağlık Bakanlığı olarak en küçük bulguyu dahi dikkatle değerlendirmeye almaktayız."

'SITMA VE EBOLA BENZERLİĞİ'

Uzmanlar ise sıtma ve ebolanın ilk belirtilerinin birbirine benzediğini ifade ediyor. İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy, Ebola ve sıtma iki ayrı hastalık olduğunu, ancak başlangıçta belirtilerinin ortak olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Bu ortak belirtilere o hastalığın başka belirtileri de eklenip klinik testler yapıldığında ancak net bir şey söylenebilir. İlk gördüğünüzde o ilk belirtilere ebolamı yoksa sıtma mı diyeceğinize hemen karar veremezsiniz. İlk aşamada kendini ateşle gösteren hastalıkların karıştırılması olağandır. Bazı kan tahlilleri ve mikrobiyolojik testler yapılır ve net bir şekilde anlaşılır. Ebola hastalığında ateş süreklidir ancak sıtmada ateş nöbetler halindedir. Nöbet sona erinceye kadar onun sıtma olup olmadığını bilemezsiniz. Bakarsınız ateşi düşer, buna ebola olamaz diyebilirsiniz. Hekimlerin karar vermesini zorlaştıran da bu benzerliklerdir.”

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Murat Akova da her iki hastalığın belirtilerinin birbirine benzediğini ama tamamen farklı hastalıklar olduğunu ifade ediyor: “Semptomları ve belirtileri birbirine benzer. İkisi de yüksek ateş yapar. Sıtma hastalarında genellikle bu ateş periyodik olarak gelir, sıtmanın ileri seviyesindeki hastalıklarda bu ateş sürekli de olabilir. Ama bu hastalıklarda ebolada görülen kanamalar görülmez. Ebola bir sıtma çeşididir ama ileri seviyesidir dememiz mümkün değil. Tamamen farklı sebepleri olan hastalıklar. Ama klinik bulguları birbirine benzeyebilir. Ebolanın son döneminde çok yaygın kanamalar oluyor ama sıtmada bu kanamalar gözükmez. Bu hasta anladığımız kadarıyla erken döneminde. Test sonuçları çıkana kadar ebola riskinin göz önünde bulundurulması lazım. Kan testinde anlaşılır zaten.” (Radikal)

'EBOLA ŞÜPHESİ'NDE SON DURUM NE?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Sağlık bakanlığı bile konudan bi haberken ebolada neymiş canım şu müdahaleye bakarmısın 3 kuruşluk maske ve eldiven uçuşlar devam hastalıklı insanlar Türkiye'ye sokuluyor uçan personel ve çalışanlar riskin ortasına atılıyor hiçbir tedbir yok hesap verecek olan oda yok yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
thy ucuşları coktan iptal etmeliydi ebola tum dunyaya yayılıyor thy de bu ebolanın merkezınden hastalık taşıyıp duruyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CEVAHIR HAKAN ~ 4 yıl önce
Hakikaten bir komedi olarak su goruntulerı vızyona koysalar yemın edıyorum kapalı gıse oynar afrıkanın guneyınde bu hastalıktan dolayı yaklasık olarak olenlerın sayısı 1000 ı gecmısken ve kıta olarak buyuk rısk altında gereklı onlemlerı almıslarken bızım ulkemızde boyle bır rahatsız yolcuyla olan temasa bakarmısınız saglık skandalı ebola suphesı bıle korkutmamıs ve dıkkat cekmemıs olacakkı ellerı bakkkalda bıle satılan 5 tlık eldıven ıle kaplı yuzunde artık bedava dagıtılan maskeler ıle sozde suphelılere yaklasılıyor arkadas hıcmı CNN ızlemıyorsunuz bu nasıl bırsey ya Airport Saglık ekıbı bırak sınıfta kalmayı derhal lav edılmelı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
herkes risk altında ~ 4 yıl önce
Havalimanı'nda çalışan herkes risk altında. Bu uçuşlar çoktan kesilmeliydi. THY kar edecek diye bu kadar risk almak ne kadar doğru?? Bir bulaştımı herkesi mahvedecek bir virusle karşı karşıyayız. Bu hatlara uçuşların AÇILAN iptal edilmesi gerek. Ülkeye resmen hastalık taşıyoruz. Ama kimin umrunda. Birşey olursa " Arkadaşlar biz bir kurumuz maddi çıkarlarımızı düşünmek zorundayız." der çıkarlar işin içinden... Yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000