26 Haziran 2012, Salı 10:52:23

ÇILDIR HAVALİMANI RESMEN THY'NİN

Nisan ayında yapılan Çıldır Havalimanı ihalesini kazanan Türk Hava Yolları az önce imzaları atarak resmen işletmeyi devraldı.
  • Gardesim iyi guzel ide bizim Esenboga havaalani civarindaki arsalarimiza alti sene evvel serh koymakla el attiniz. Devlet ciddiyeti icinde biriniz cikip da ne zaman odeme yapilacagina iliskin aciklama yapmiyor. Biraderinizin, bacinizin veya ana babanizin yeri olsa idi coktan kamulastirma calismalari bitmis idi. Gunahtir binlerce adama bu yaptiginiz, obur tarafi da var bunun, kul hakki yiyonuz. Benden soylemesi. Aramizda ihtiyaci olan insanlar var. malimiza tasarruf edemiyoz. Siz 2 ay maas almayinca bagiriyonuz ama. avni.
  • Türkiyede pilot olupta sağ koltuğa oturmayı bekleyen gençlerimiz varken. Zamanında Amerikada, Yugoslavyada, İstanbulda yandaş çocuklarını çok daha fazla para harcayarak pilot yaptılar. Türkiye'de bir çok uçuş okulu ve üniversite var. Pilot yetiştiriyor. İnsancıklar ceplerinden en az 300000 TL harcayarak pilot oluyor. Emek harcıyor para veriyor. Sınavlara giriyor, başarılı oluyor. Ve THY ye başvuruyor, özel şirketlere başvuruyor. Ama almıyorlar. Adam bedava. Kendi cebinden para harcamış. Ve başarmış. Kolay değil yani 14 sınav geçmiş Almıyorlar. THY Ben yandaşımı alırım diyor Özel şirket 20000 Avro verirsen type raiting veririm diyor. Gidiyor maaş almamak kaydıyla sözleşme yapıp yabancı pilot uçuruyor. Yabancı razı Type raiting olmadan avrupada uçamıyor zaten İşine geliyor Bizim çocuklar açıkta bekliyor. Helede bu uçuş okulu kurulursa Tam yandaş kapısı. Bilmemne müsteşarının oğlu benim vergimle Pilot olacak. Benim garip havacık meraklısı kabiliyetli gencim, dünya para harcamış pilot olmuş hazır kimin umurunda. Ulaştırma bakanıda destekliyor. Destekler tabi Araştırın bakalım Kaç tane akrabasının çocuğu yeğeni vs THY de pilot
  • Resimlere dikkat ettiniz mi, Binali Yıldırım neden acaba Hamdi Topçu'nun yüzüne bile bakmıyor.Hemde tokalaşırken bile. İlginç !!!!!
  • Uçuş Eğitiminde devrim gibi adım atan THY ye hayırlı olsun. Avrupa başta olmak üzere tüm dev havayollarının sahip olduğu yeteneği THY de kendi meydanında uçacağı akademisiyle başardı. THY gerçekten devler ligine şimdi girmiş oldu.

Geçtiğimiz Nisan ayının 9’unda Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen Aydın Çıldır Havalimanı’nın işletilmesine ilişkin ihaleyi kazanan THY, imzaları attı.

Ankara’da Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Konferans Salonu’nda yapılan imza törenine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve THY Uçuş İşletme Başkanı Asaf Bora’nın yanı sıra Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasının ardından görüşlerini aktaran DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, “2002 yılında Jandarma Genel Komutanlığı ‘na devredilen meydan ile ilgili sürekli temas halindeydik. Nihayet 2011 yılında bize devrini sağladık. İhaleye açarak sektöre kazandırmış olduk. Hayırlı uğurlu olsun”” dedi.

Birdal’ın ardından mikrofonu devralan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ise, “Hızla gelişen ve büyüyen Türk Hava Yolları insan ihtiyacını karşılaması anlamında kaynaklar aramak durumuna geçti. Dünyada adından söz ettiren ve taşıdığı yolcu sayısı ile bayrak taşıyıcı kimliğini gururla taşıyan Türk Hava Yolları için Aydın Çıldır Havalimanı önemli bir fırsat. Çünkü burada açacağımız merkez ile ihtiyaçlarımızı karşılama yoluna gideceğiz. Pilotlar yetiştirecek ve insan kaynağı sağlayacağız. Bize desteğini hiçbir zaman esirgemeyen DHMİ ve Bakanlığımıza sonsuz teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Hamdi Topçu’nun ardından görüşlerini aktaran Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Türk Havacılığının gelişmesi ve büyümesinin emsal teşkil ettiğini ve artan yolcu sayısının doğru yolda olunduğunun göstergesi olduğunu işaret etti.

Kapanış konuşmasını yapan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise, havacılığın bir ülke için çok önemli olduğunu ve havacılıktaki serbestleşmenin rakamları artırdığını ifade ederek, “Türk Havacılığı yerinde durmadan ilerliyor. 2002 yılında dünya havacılığından aldığımız pay yüzde 0.7’lerde iken şimdi bu rakam yüzde  1.7’ye çıktı. Yolcu sayısı 38 milyondan 118 milyona çıktı. Trafik 135 binlere çıktı. Havacılıkta yaptığımız yatırımlar 7.6 milyarı geçti. Halihazırda devam eden  yatırımlar ise 4 milyar Türk Lirası civarında. Türk Hava Yolları’na bakıyorsunuz, 180’den fazla noktaya uçuyor” dedi.

Havalimanlarının durumundan da bahseden Bakan Yıldırım, “Sabiha Gökçen Havalimanı ne haldeydi şimdi ne hale geldi. O kadar yatırım yapılmasına rağmen bomboş duruyordu ancak şimdi sınırları zorluyor ve yeni bir piste ihtiyaç var. Atatürk Havalimanı’ndaki trafik artık yetmez hale geldi. Fiziki durumunda bir değişiklik olmadığı için adeta taşıyor. İşte bu örnekler havacılıkta ne hale geldiğimizi gösteriyor. Şu anda bizim 13 ülkede yap-işlet-devret modeli uygulanıyor” şeklinde konuştu.

Yabancı pilot konusuna da değinen Yıldırım, “Pilot yeterliliği hususunda bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Türk Havacılığı’nda pilot eksikliği var. O yüzden yabancı pilotlara ihtiyaç duyulabiliyor.  Türkiye’de birçok pilot var diyenler kaptan pilot açığı konusunu es geçiyorlar. F/O yeterliliğimiz olduğu kadar kaptan pilot eksiğimiz sözkonusu. İşte bu yüzden Aydın Çıldır Havalimanı çok büyük bir fırsat olacak. Havacılığın merkezi olacak. Türk Hava Yolları burada kuracağı merkez ile yılda 300 pilot yetiştirecek. Aydın Çıldır Havalimanı 50 yıllık bir hayaldi ancak artık gerçeğe dönüştü. Asıl amaç insan kaynağı sağlamak olacak. THY, DHMİ ve Jandarman’nın koordineli olarak çalışması neticesinde Çıldır Havalimanı sektöre kazadırıldı. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Konuşmaların yapılmasının ardından imza törenine geçilerek, Bakanlar Binali Yıldırım ve Mehmet Şimşek ile THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, THY Uçuş İşletme Başkanı Asaf Bora, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ve DHMİ Genel Müdür Yardımcısı Funda Ocak’ın imzalarıyla Çıldır Havalimanı resmen THY’nin oldu.

Türk Hava Yolları 2013 yılında faaliyete geçirmeyi planladığı Çıldır Havalimanı’nı yıllık 20 bin avro ve yüzde 7’lik kâr payı ile işletmeye hak kazanmıştı.

ÇILDIR HAVALİMANI RESMEN THY'NİN

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Angarali ~ 6 yıl önce
Gardesim iyi guzel ide bizim Esenboga havaalani civarindaki arsalarimiza alti sene evvel serh koymakla el attiniz. Devlet ciddiyeti icinde biriniz cikip da ne zaman odeme yapilacagina iliskin aciklama yapmiyor. Biraderinizin, bacinizin veya ana babanizin yeri olsa idi coktan kamulastirma calismalari bitmis idi. Gunahtir binlerce adama bu yaptiginiz, obur tarafi da var bunun, kul hakki yiyonuz. Benden soylemesi. Aramizda ihtiyaci olan insanlar var. malimiza tasarruf edemiyoz. Siz 2 ay maas almayinca bagiriyonuz ama. avni.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Wolf ~ 6 yıl önce
Türkiyede pilot olupta sağ koltuğa oturmayı bekleyen gençlerimiz varken. Zamanında Amerikada, Yugoslavyada, İstanbulda yandaş çocuklarını çok daha fazla para harcayarak pilot yaptılar. Türkiye'de bir çok uçuş okulu ve üniversite var. Pilot yetiştiriyor. İnsancıklar ceplerinden en az 300000 TL harcayarak pilot oluyor. Emek harcıyor para veriyor. Sınavlara giriyor, başarılı oluyor. Ve THY ye başvuruyor, özel şirketlere başvuruyor. Ama almıyorlar. Adam bedava. Kendi cebinden para harcamış. Ve başarmış. Kolay değil yani 14 sınav geçmiş Almıyorlar. THY Ben yandaşımı alırım diyor Özel şirket 20000 Avro verirsen type raiting veririm diyor. Gidiyor maaş almamak kaydıyla sözleşme yapıp yabancı pilot uçuruyor. Yabancı razı Type raiting olmadan avrupada uçamıyor zaten İşine geliyor Bizim çocuklar açıkta bekliyor. Helede bu uçuş okulu kurulursa Tam yandaş kapısı. Bilmemne müsteşarının oğlu benim vergimle Pilot olacak. Benim garip havacık meraklısı kabiliyetli gencim, dünya para harcamış pilot olmuş hazır kimin umurunda. Ulaştırma bakanıda destekliyor. Destekler tabi Araştırın bakalım Kaç tane akrabasının çocuğu yeğeni vs THY de pilot

Yanıtla

Kalan karakter 1000
neden ~ 6 yıl önce
Resimlere dikkat ettiniz mi, Binali Yıldırım neden acaba Hamdi Topçu'nun yüzüne bile bakmıyor.Hemde tokalaşırken bile. İlginç !!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY YE HAYIRLI OLSUN ~ 6 yıl önce
Uçuş Eğitiminde devrim gibi adım atan THY ye hayırlı olsun. Avrupa başta olmak üzere tüm dev havayollarının sahip olduğu yeteneği THY de kendi meydanında uçacağı akademisiyle başardı. THY gerçekten devler ligine şimdi girmiş oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000