05 Şubat 2013, Salı 08:52:33

"BURSA UÇAĞI İÇİN DALIŞA HAZIRIZ"

Türk Hava Yolları’nın 1975 yılında Marmara Denizi'ne düşen uçağı için Eftalya Dalış Merkezi üyeleri hazır olduklarını açıkladı.
  • bir asker arkadaşım var. arama kurtarmacı. onunla bu tür kazalar ve kurtarılış hikayeleri hakkında uzun süredir sohbet ediyoruz. her sorduğum soruyu bire bir sanki yaşayarak anlatıyor. fakat 1975 marmara kazasına sözü ne zaman getirsem susuyor, susuyor, susuyor. onu tanırım susuyorsa çok şey biliyor demektir. işin daha garibi aldıkları eğitimlerde bu olayla ilgili sus talimatı verildiği o kadar belliki. bununla birlikte fulya terimin uçağın çıkartılması konusunda kıyameti hemde hergün kopartması gerekmez mi. o neden susuyor. viski çiçek nedir ya.
  • Bu kadar uzun yıllardır uçağın 75mt. derinlikten çıkarılmaması oldukça ilginç bir durum. Günümüzde galgıçlar rekor denemesinde tüpsüz 50mt. derinliğe kadar dalabiliyor ki tüple dalış rekoru 318mt'dir. 75mt 'ye dalmak pek sıkıntı yaratacak bir şey değil. Anlaşılan o 'ki mesele uçağı çıkartmak değil ! işin içinde sanki başka bir iş var gibi ? Sanki bilinçli olarak çıkarılmıyor. Uçağın karakutusu bile daha alınmamış olay sanki tamamen yastık altı ediliyor.
  • 241 uretilmis benim saydigima gore 12 olumcul kaza yapmis. ciliz motorlu, tuhaf kanatli dingildek ucak. Bugun ucan F-70 ve F-100'ler farkli.
  • bu resim eski lefkoşa havalimanında çekilmiş.ahh eski günler

 

Türk Hava Yolları’nın İzmir-İstanbul seferini yapan THY 345 sefer sayılı yolcu uçağı 41 yolcusuyla birlikte 30 Ocak 1975’te Yeşilköy açıklarında denize düşmüştü. 75 metre derinliğe gömülen uçağın bazı parçası su yüzeyine çıkarken cesetlere ise halen ulaşılamadı.

Uçağın yolcuları arasında Fatih Terim’in eşi Fulya Terim’in babası Kamuran Aksu ile şarkıcı Seyyal Taner’in hostes kardeşi Serap Özşahin de bulunuyordu. İşadamı Aksu’nun can dostları her yıl olduğu gibi geçtiğimiz pazar günü de Aksu’yu anmak için Avcılar sahilindeydi.

İstanbul’un en tanınmış mekânlarından Çiçek Bar’ın sahibi ve film yapımcısı Arif Keskiner, gazeteci Cengiz Alpman ve eşi Sevinç Alpman ile gazeteci Orhan Vural’ın bir araya geldiği anma etkinliğinde arkadaşları Aksu’ya dair anılarını anlattı. Bir yandan da Aksu’nun çok sevdiği viskiden yudumlanarak, denize, derinlerdeki Aksu’ya ulaşması için çiçekler bırakıldı.

Spor yazarı Cengiz Alpman da, “Kamuran bize bir şaka yaptı. Çok iyi yüzücüydü. Buraya geldiğimde halen yüzerek yanımıza gelecek sanıyorum” değerlendirmesini yaptı.  

"UÇAK İÇİN DALMAK İSTİYORUZ"

Bu arada Marmara Denizi’nin derinliklerinde yatan Bursa uçağının görüntülenmesi için çalışmalar sürüyor.

Eftalya Dalış Merkezi sahibi Hüseyin Güngör, “Bursa uçağının enkazında bekleyen cenazelerin sahipleri her yıl Yeşilköy sahiline geldikçe bizler de üzülüyoruz. Hem bir sır perdesini aralamak hem de yakınlarını kaybedenlere yardım etmek için  dalmak istiyoruz. Çekeceğimiz görüntüler çok önemli bilgiler verebilir” dedi. (Milliyet)

"BURSA UÇAĞI İÇİN DALIŞA HAZIRIZ"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

arama kurtarma ~ 5 yıl önce
bir asker arkadaşım var. arama kurtarmacı. onunla bu tür kazalar ve kurtarılış hikayeleri hakkında uzun süredir sohbet ediyoruz. her sorduğum soruyu bire bir sanki yaşayarak anlatıyor. fakat 1975 marmara kazasına sözü ne zaman getirsem susuyor, susuyor, susuyor. onu tanırım susuyorsa çok şey biliyor demektir. işin daha garibi aldıkları eğitimlerde bu olayla ilgili sus talimatı verildiği o kadar belliki. bununla birlikte fulya terimin uçağın çıkartılması konusunda kıyameti hemde hergün kopartması gerekmez mi. o neden susuyor. viski çiçek nedir ya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
agatra ~ 5 yıl önce
Bu kadar uzun yıllardır uçağın 75mt. derinlikten çıkarılmaması oldukça ilginç bir durum. Günümüzde galgıçlar rekor denemesinde tüpsüz 50mt. derinliğe kadar dalabiliyor ki tüple dalış rekoru 318mt'dir. 75mt 'ye dalmak pek sıkıntı yaratacak bir şey değil. Anlaşılan o 'ki mesele uçağı çıkartmak değil ! işin içinde sanki başka bir iş var gibi ? Sanki bilinçli olarak çıkarılmıyor. Uçağın karakutusu bile daha alınmamış olay sanki tamamen yastık altı ediliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
khal ~ 2 yıl önce
Bu olayla ilgili cenk kayakuşun uçuş 345 adlı romanı var bıraz kurguda var ama yazdığınız yoruma cevap olmasada tatmin olursunuz
F-28 fellowship ~ 5 yıl önce
241 uretilmis benim saydigima gore 12 olumcul kaza yapmis. ciliz motorlu, tuhaf kanatli dingildek ucak. Bugun ucan F-70 ve F-100'ler farkli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hamburg/tolga ~ 5 yıl önce
bu resim eski lefkoşa havalimanında çekilmiş.ahh eski günler

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000