27 Aralık 2012, Perşembe 09:18:24

'BU KONUDA KARARLIYIZ'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, havayollarını 'halkın yolu' yapmaya kararlı olduklarını söyledi.
  • Kahramanmaras havalimanina nezaman el atacaksiniz?pist basinda petrol istasyonu pist sonunda tren yolu pist kisa ahirdan bozma terminal gece ucusu yok surekli iptaller gunde 1 ucak iniyor.1 milyonluk nufusuyla turkiyenin sanayi sehri havaalani icler acisi inanamiyorum hicbir sorunu halletmediler bu ulkede nezaman hak adalet yerini bulacak.erzincanin onceligi marastan ondemi inanilcak gibi degil.
  • Sayin bakanim, turbuprop ucaklarin devletimiz tarafindan alinan konma konaklama, yillik vergi ve benzeri masraflari azaltilarak ic hat ucuslarinda turboprop ucaklarin kullanimi desteklenebilir. Cok buyuk bir cografyadaki ulkemiz engebeli arazi yapisi ile demir ve kara yolu tasimaciliginda daha maliyetli. Hava ulasimi dusuk maliyetli, koltuk sayisi az olan bu ucaklarla daha az yolcu talebi olan meydanlari aktif hale getirecektir. Ornegin antalya-eskisehir, trabzon-adana vb. Hem ulke ekonomisine katki saglayacak hem karayolu yolcu tasimaciliginin sorunlarini ortadan kaldiracaktir. En onemlisi atil meydanlar isler hale gelecektir.
  • aynı hassasiyeti tazminatların adaletli şekilde dağıtılmasında ya da vanda görev yapan ve öldürülen öğretmene de gösterseydiniz ya.bu iş havayollarının zarar etmesini önlemek için yapılmış bir iş.yoksa bu sistem ultra teknoloji gerektiren bir mesele değil.

Sun Express’in İzmir’den Van’a ilk gece uçuşuyla gelen Bakan Yıldırım, iş adamı ve gazetecilerle Van Elite World Hotel’de verilen yemeğe katıldı. Van’da 2002 yılına kadar haftalık uçuş sayısının 17 olduğunu ancak bugün bu sayının 138’e yükseldiğini belirten Bakan Yıldırım, yıllık yolcu sayısının 127 binden bir milyon 60 bine çıktığını söyledi. Van Havalimanı’nın bölgenin merkezi yapacaklarını belirten Bakan Yıldırım, son teknolojiyi kullanarak Van’a gece uçuşlarının imkanlı hale getirildiğini söyledi.

Bakan Yıldırım, İzmir ve Van’ın bu uçuşla birleştiğini dile getirerek, Van’ı 'doğunun Batı’ya açılan kapısı' yapmaya kararlı olduklarını kaydetti ve şöyle konuştu:

“İzmir ve Van bir araya geldi. Buna da Sun Express vesile oldu. Güneşin doğduğu şehir Van. Dolayısıyla güneş havayolları (Sun Express) güneşin doğduğu şehre geldi, aydınlattı. Geceleri de aydınlığa dönüştürdü. Van havayollarının en önemli sorunu gece uçuşlarının sağlıklı yapılamamasıydı. Bu da havaalanının etrafındaki sorunlar nedeniyle cihazlar belirli mesafelerden aşağıda olunca, 'emniyet zaafa uğruyor' diye inişler yapılamıyordu. Ancak bu konuda arkadaşlarımız çok yoğun bir çalışma içine girdi. Tüm son teknolojileri araştırdık ve uydudan destek almak suretiyle yaklaşma yöntemi geliştirdik. Bu da uluslararası dökümanlar da yayınlandı. Bu konuda pilotlarını en önce eğiten şirket Sun Express oldu ve yetkiyi onlara verdik. Van’a en çok sefer yapan da Sun Express. İlkleri, havacılığımızı Van'a getiren Sun Express. 2 Nisan Köprülü Kavşağı ve okulları açtık bugün. Van Havalimanı’nın bölgenin merkezi yapmak için elimizden gelen katkıyı yapacağız. Terminalin şu anki kapasitesini iki katına çıkaracağız. 7 bin metrekareye 7 bin 500 metrekare ekleyeceği. Pistini uzatmak gerekiyorsa uzatacağız, genişletmek gerekiyorsa genişleteceği. Van’ı doğunun Batıya açılan kapısı yapmaya kararlıyız.“

Bakan Yıldırım, Türk Hava Yolları’nın da (THY) dünyada ve Avrupa’da bir marka haline geldiğine dikkat çekti ve Van’a ilk gece uçuşunu gerçekleştiren Sun Express yetkililerine teşekkür etti:

Yıldırıım, “Kim diyor Van Havalimanı çalışmıyor diye? Neredeyse on katı artış olmuş. Boşuna demiyoruz ‘havayolu halkın yolu oldu’ diye. İzmir’den 2,5 milyondan aldık, 12 milyona gidiyor İzmir’de de. Yetmiyor yeni terminal yapıyoruz. Türkiye’nin her tarafında havayolları halkın yoluna geldi. Şu anda 60 milyon vatandaşımız uçuş yapıyor. 60 noktaya yurtdışında sefer vardı, şimdi 192 noktaya sefer var. Küresel bir markamız oldu. THY dünyada 9., Avrupa’da 3.sıraya yükseldi. Sun Express de THY’nin ortağı olduğu bir şirket. Çok titiz çalışıyorlar, vatandaş memnuniyetine büyük önem veriyorlar. Özellikle Van’a karşı bu kadar geniş sorumluluk duygusuyla seferlerine kararlı ve istikrarlı devam etmesini çok önemsiyorum. Sun Express’e teşekkür ediyoruz. Bundan sonra diğer havayolu şirketleri de açtığınız bu yolda ilerlemeye devam edecek” dedi.

Gecede konuşan Van Milletvekili Burhan Karatürk de, hükümetin Van ve bölgeye yaptığı hizmetlerden vatandaşların da büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Vekil Karatürk, “Bugün üç tane okul açılışı yaptık. Bugün de uzun süredir gittiğimi her yerde hemşehrilerimizin bize sorun olarak getirdiği gece uçuşlarının başlamasıyla ilgili bir mutluluk yaşıyoruz. Bölgenin en büyük havaalanını olacak. Bugün sayın bakanımız sabah müjdesini verdi; '1 milyonun üzerinde yolcu var. İnşallah 7 milyona çıkarıyoruz' dedi. Hükümetimiz sadece havaalanı değil, getirdiği yatırımlardan dolayı şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Van Valisi Münir Karalıoğlu da, Van Havaalanı’nın özellikle kış aylarında çok sayıda seferin iptal olduğu ya da uçakların komşu illere inmek zorunda kaldığı bir yer olmaktan çıkmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, “Artık bu sistemle iptaller azalacak, komşu illere inmek zorunda kalan uçaklarımız Van’a daha güvenle inebilecekler” dedi.
Konuşmaların ardından Sun Express Genel Müdür Yardımcısı Hacı Say, Bakan Binali Yıldırım, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal’a uçak maketi hediye etti.

'BU KONUDA KARARLIYIZ'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Marasli ~ 5 yıl önce
Kahramanmaras havalimanina nezaman el atacaksiniz?pist basinda petrol istasyonu pist sonunda tren yolu pist kisa ahirdan bozma terminal gece ucusu yok surekli iptaller gunde 1 ucak iniyor.1 milyonluk nufusuyla turkiyenin sanayi sehri havaalani icler acisi inanamiyorum hicbir sorunu halletmediler bu ulkede nezaman hak adalet yerini bulacak.erzincanin onceligi marastan ondemi inanilcak gibi degil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turboprop ~ 5 yıl önce
Sayin bakanim, turbuprop ucaklarin devletimiz tarafindan alinan konma konaklama, yillik vergi ve benzeri masraflari azaltilarak ic hat ucuslarinda turboprop ucaklarin kullanimi desteklenebilir. Cok buyuk bir cografyadaki ulkemiz engebeli arazi yapisi ile demir ve kara yolu tasimaciliginda daha maliyetli. Hava ulasimi dusuk maliyetli, koltuk sayisi az olan bu ucaklarla daha az yolcu talebi olan meydanlari aktif hale getirecektir. Ornegin antalya-eskisehir, trabzon-adana vb. Hem ulke ekonomisine katki saglayacak hem karayolu yolcu tasimaciliginin sorunlarini ortadan kaldiracaktir. En onemlisi atil meydanlar isler hale gelecektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turbo ~ 5 yıl önce
Sayin Bakan ve Basbakan, lutfen bolgesel tasimaciligini kalkindirin. Hava tasimaciligini 3-5 sehirden ibaret olarak gormediginizi ortaya koyun,
Sayin Turboprop ~ 5 yıl önce
Cok yerinde bir tesbit. Insallah bir bakan, duyan olur...
yolcu ~ 5 yıl önce
aynı hassasiyeti tazminatların adaletli şekilde dağıtılmasında ya da vanda görev yapan ve öldürülen öğretmene de gösterseydiniz ya.bu iş havayollarının zarar etmesini önlemek için yapılmış bir iş.yoksa bu sistem ultra teknoloji gerektiren bir mesele değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000