20 Ocak 2011, Perşembe 13:06:39

BİZİM HAKKIMIZI KİM KORUYACAK?

Kıbrıs Türk Hava Yolları iflasından sonra Londra'da bulunan ofislerini kapatmış ve orada bulunan personeli ortada bıraktığı iddia edilmişti. Olayların ardından bir araya gelen eski KTHY çalışanları haklarını aramak amacıyla bir basın bülteni yayınlayarak KKTC hükümetini protesto etti.
  • Türkiye halkı Kıbrıslı Türkler hakkında ne yazık ki hiçbir bilgiye sahip olamamiş. Kıbrıslıların Türkiyeliyi değil,,, hırsızlık, katillik, soygun ve namusa sataşmak için Kıbrısı seçip Kıbrısa gelenleri bir kaşık suda boğmak istediğini bu kadar yıldır anlamak istememenize şaşıyoruz. ... ne yazık ki bütün bu suçlular günü birlik kimlik kartı ile Kıbrısa gelen Türkiyelilerden oluşmaktadır.. Tekrar ozetliyelim… Kıbrıslılar 1974 yılında Türkiyeli yandaşlarımızı el üstünde tutarken neler değişmiş ki şimdi de bir kaşık suda boğmak istemektedir? Bu zaman içerisinde neler değişti diye oturup bir duşünün.. Devamlı surette bu ortamlara zehir atmayın unutmayın ki ancak yılanlar zehir atar.
  • yillar once kibrista okurken, evim girnedeydi, okulum lefkosedeydi, birgun okula giderken saolsun kthyde calisan bir pilot beni durdurdu. kendisi ankaraliydi. pilota sormustum, araniz nasil kibrisli yonetimle diye, turkiyeli pilotlari bir kasik suda bogarlar ellerine firsat gecse demisti, hala unutamadim o lafini. kissadan hisse, bu ulkeye yollanan her para haramdir. yorumlara bakiyorum, turk halki gercekten kibrislilar hakkinda epey bilgi sahibi olmus...
  • Haklinin yaninda her zaman onu koruyacak bir yasa vardir, gerek Turk, gerek Ingiliz gerekse Rum yasasi. Oyle goruluyor ki bu arkadaslarin muhatabi KKTC Hukumeti. Dolayli olarak herseyini de TCye sorduguna gore ve televizyonlarda Sn Recep tarafindan rezil edilmekten korkmayan ve utanmayan bir Basbakanlari olduguna gore isleri zor hemen hemene sifir sans gibi
  • Yorumlardan gorunuyor ki her zaman oldugu gibi yine ne oldugunu bilemeyen goremeyen insanlar yorum yapiyor. Ingiltere personeli Sendikaya uye olmadigi gibi hicbir zaman grev yapmamistir da. Ingiliz pasaportlari mevcuttur ve Ingiliz Hukumeti onlara cok iyi bakiyor sakin kiskanmayin. Sizde Ankara anlasmasini kullanip diger TCliler gibi yolunuzu bulun da gelin size de baksin bu Ingilizler.
Kapatılan KTHY'nin yerine kurulan KKHY tartışmaları da beraberinde getirdi. KTHY'nin İngiltere'de bulunan çalışanları hakları teslim edilmediği halde KKHY'nin kurulmasına izin veren KKTC hükümetini protesto etti.

İşte KTHY İngiltere personeli tarafından kaleme alınan o protesto metni;

"Biz aşağıda isimleri bulunan KTHY’nın Londra bürosunun eski çalışanları, KKTC devletinin sahip olduğu kuruluş tarafından bize yapılan ihmalkar ve insanlık dışı davranışı şiddetle ve üzüntüyle protesto ediyoruz.

Aramızda birçoğu kuruluşundan bu yana KTHY Londra bürosunda Milli Hava Yolu ile Kıbrıslı Türkleri Ülkesine ulaştırmak ve Ülkesinin tanıtımının artması için , ailesini, çocuklarını günlerce görmeden, fedakarca çalışan personelin de bulunduğu bizlerin üzüntüsü, bu haksız davranışın kendi ülkemizin Hükümetinden kaynaklanması nedeniyle bir misli daha artmaktadır.

Sayıları 200 bine yakın Kıbrıslı Türkün yaşadığı Britanya’da, vatandaşı olduğumuz KKTC’den hiçbir resmi destek almayarak, yalnız bırakılan bizler, kendimizi adeta bir köşeye atılmış , sahipsiz olarak hissediyoruz. Seferlerinin durdurulduğu günden itibaren ne şirket yöneticilerinden ne de Ulaştırma Bakanlığı’ndan yazılı veya sözlü hiçbir talimat ve bilgi almadık. Biletini almış olup uçamayan, yanlış bilgilendirilmiş, öfkeli ve kızgın haklı yolcu ve müşterilerle karşı karşıya getirilerek bir kaos içerisinde bırakıldık. Hiçbir yardım ve bilgi almadan elimizden gelenin en iyisini yapmaya calıştık. Durumun düzeltilmesi ve mağdurların korunması icin ne KTHY Yönetimi nede KKTC Hükümeti tarafından sağlıklı hiçbir girişim yapılmamıştır. İçimizde bu gerçeğin arkasında neler saklı olduğu şüphesi doğmaktadır.

Yıllarca , dünyanın resmi olarak tanımadığı ülkemize yüzbinlerce vatandaşımızı ve turistimizi Milli Havayolumuz ile taşıdık. Ülkemizin turizm dalında tanınması ve itibarının artması için Britanya’da elimizden geleni yaptık. Ambargolarla kabul edilmediğimiz fuarlara, sonunda girmeyi başardık. En azından , asırlardır Kıbrıs’la tarihi bağları bulunan garantor bir ulke olan Britanya halkına, Kuzey’de bir Türk Devleti olduğunu gösterdik.

Yabancı ülkelerdeki vatandaşlarının KKTC’nin tanıtılmasında faal olmalarını isteyen devletimiz, her fırsatta bu yolda bizlerden destek istemekten çekinmemektedir.. Ancak ana görevi olan “ vatandaşını koruma ve kollama” görevini yapmaktan, kaçınmaktadır.

KTHY, KKTC Devletinindir.. Şirket onların malıdır. Tabi ki istediklerini yapabilirler, kapatabilir, satabilirler.. Hatta birisine hediye de edebilirler. Ancak çalışanların ve diğer hakkı olanların hakkını teslim ettikten sonra..

Ancak, hakkımızı gasp edip, bize ait olan paralarla yeni bir şirket kurmalarının yanlış olduğunu belirterek, İngiltere’de ortada bırakılan 20 personelin durumunu tek tek ele almak kaydıyla..

Devletimiz namus borcu ve sosyal devlet sorumluluğunu yerine getirmeden niye yeni bir havayolu kurma faaliyeti icerisindedir? Yoksa yanıltıcı beyan ve derin iffetsizlikler bu hükümeti yaptıklarının doğru olduğuna mı inandırmıştır?.

Aramızda yeni evlenen, emekliliğine bir yılı kalan, aile kurma planları bulunan, evinin kirası, borcu olan, çocuklarını okutan, başka işi bırakıp vatanına hizmet için KTHY’na geçenler bulunuyor.. Bir an için bile bu elemanlarının ne olacağını düşündüler mi Sayın Devlet Büyüklerimiz ?

30 Sivil Toplum örgütünün 8 Temmuz ve 7 Ağustos tarihlerinde Başbakana KTHYnin durumu ve bir dizi önerilerle beraber gönderdiği yazılara hiçbir cevap alamaması Hükümetin endişelerimize karşı ne kadar ilgisiz ve ihmalkar olduğunu göstermektedir. Sivil toplumumuz bile bu konuyla ilgili ihmal edilmişlerdir. Bizlerin ne şansı olabilirki?.

Hakkımızı kendi devletimiz korumayacak ise kim koruyacak ?

En basitinden bunun yanıtını sayın devlet büyüklerimizden duymak istiyoruz..

İçinde bulunduğumuz güç durumu ve verdiğimiz ve vermeye devam ettiğimiz uğraşların haklarımızı almak için olduğunu ve buna destek istediğimizi

Kamuoyunun dikkatine saygılarımızla sunarız."

İmza: ‘ KTHY İngiltere Çalışanları’

BİZİM HAKKIMIZI KİM KORUYACAK?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Misafir ~ 7 yıl önce
Türkiye halkı Kıbrıslı Türkler hakkında ne yazık ki hiçbir bilgiye sahip olamamiş. Kıbrıslıların Türkiyeliyi değil,,, hırsızlık, katillik, soygun ve namusa sataşmak için Kıbrısı seçip Kıbrısa gelenleri bir kaşık suda boğmak istediğini bu kadar yıldır anlamak istememenize şaşıyoruz. ... ne yazık ki bütün bu suçlular günü birlik kimlik kartı ile Kıbrısa gelen Türkiyelilerden oluşmaktadır.. Tekrar ozetliyelim… Kıbrıslılar 1974 yılında Türkiyeli yandaşlarımızı el üstünde tutarken neler değişmiş ki şimdi de bir kaşık suda boğmak istemektedir? Bu zaman içerisinde neler değişti diye oturup bir duşünün.. Devamlı surette bu ortamlara zehir atmayın unutmayın ki ancak yılanlar zehir atar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
yillar once kibrista okurken, evim girnedeydi, okulum lefkosedeydi, birgun okula giderken saolsun kthyde calisan bir pilot beni durdurdu. kendisi ankaraliydi. pilota sormustum, araniz nasil kibrisli yonetimle diye, turkiyeli pilotlari bir kasik suda bogarlar ellerine firsat gecse demisti, hala unutamadim o lafini. kissadan hisse, bu ulkeye yollanan her para haramdir. yorumlara bakiyorum, turk halki gercekten kibrislilar hakkinda epey bilgi sahibi olmus...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Haklinin yaninda her zaman onu koruyacak bir yasa vardir, gerek Turk, gerek Ingiliz gerekse Rum yasasi. Oyle goruluyor ki bu arkadaslarin muhatabi KKTC Hukumeti. Dolayli olarak herseyini de TCye sorduguna gore ve televizyonlarda Sn Recep tarafindan rezil edilmekten korkmayan ve utanmayan bir Basbakanlari olduguna gore isleri zor hemen hemene sifir sans gibi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Yorumlardan gorunuyor ki her zaman oldugu gibi yine ne oldugunu bilemeyen goremeyen insanlar yorum yapiyor. Ingiltere personeli Sendikaya uye olmadigi gibi hicbir zaman grev yapmamistir da. Ingiliz pasaportlari mevcuttur ve Ingiliz Hukumeti onlara cok iyi bakiyor sakin kiskanmayin. Sizde Ankara anlasmasini kullanip diger TCliler gibi yolunuzu bulun da gelin size de baksin bu Ingilizler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000