26 Şubat 2011, Cumartesi 11:50:48

AMSTERDAM KAZASINDAN DAKİKALAR SONRA...

Hollanda'da düşen THY uçağından sağ kurtulan hostes Perihan Özden, kazadan 10 dakika sonra çekilen ve yeni ortaya çıkan görüntülerde "ambulans nerede" diye yardım istiyor, henüz öldüğünü bilmediği arkadaşına "Murat Murat" diye sesleniyor.
  • Kaza raporu mahkemenin sonunda mı (!) açıklanacak?.. Neyi anlayacağım mahkemenin sonunda? Bilirkişi misin sen yoksa bilmez kişi mi?
  • Kazadan 10 dk sonra cekilen resimler ,insanlar 45 dk boyunca tarlada ambulans diye bagirip durdular ,kazanin oldugu tarla havalimaninin hemen arkasi ve kimse yok etrafda yaralilari tarlanin sahibi ciftci traktoruyle tasidi ve olay yerine ilk gelen resmi birim polis onlarda 1 saat boyunca ucaga kimseyi yaklastirmadilar gerisini artik siz dusunun yazik .
  • Bir uçucu olarak cerrah arkadaşın yorumunu çok yerinde buldum.
  • Boeinglerde iniş takımları kokpit altındadır herhangi bir yere çarpma anında ölümlü kazalar pilotlar için kaçınılmazdır. Airbus lardada iniş takımları ön giriş kapının altında olup yere çarpma anında ölümlü kazalar olmaz. Bu sebeple AIRBUS bakımları yapıldığı takdirde çok güvenlidir. AIRBUS A320 ve Boeing 737 lerin ön iniş takımlarına netten bakarak durumu karşılaştırabilirsiniz.

Gazete HaberTürk'ten Güngör Karakuş'un haberine göre; Hollanda'da 25 Şubat'da meydana gelen ve 9 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasının 2. yıldönümünde ilk kez ortaya çıkan görüntüler yaşanan dehşeti gözler önüne seriyor. Uçağın düşmesinden 10 dakika sonra çekilen görüntülerde yaralılar uçağın çevresinde çığlıklar içinde yardım beklerken, yolcuların uçağın enkazından çıkmak için harcadıkları çaba görülüyor. Kazadan yaralı kurtulan hostes Perihan Özden, çığlık atarak "ambulans nerede?" diye bağırırken, kazada öldüğünü bilmediği arkadaşlarına seslenerek, yardım istiyor. Kazada hayatını kaybeden ikinci pilot Murat Sezer son anlarında 'neden beni kurtarmıyorsunuz' diyerek hostes Perihan Özden'den yardım istiyor. Özden ise, olayın şokuyla yine kazada hayatını kaybeden kabin arkadaşı Ulvi Murat Eskin'e seslenerek yardım istiyor.

Öte yandan, kazanın yıldönümünde Chicago'daki Eyalet Mahkemesi, uçak kazasında ölenlerin yakınları ve yaralı kurtulanların 'Boeing' aleyhine açtıkları milyon dolarlık tazminat davasını Mayıs ayının sonuna erteledi. Bu karararma Mahkeme, dolaylı olarak kazada yüzde 80 kusurlu bulunan Boeing firmasının davacılarla anlaşma yoluna gitmesi için süre tanıdı. Kazada yaralı kurtulan yolcular ise davanın bir an önce sonuçlanmasını bekliyor.

Hollanda'nın Amsterdam kentindeki Schiphol Havaalanı'na 25 Şubat 2009 tarihinde iniş yaparken düşen THY'nin Tekirdağ isimli Boeing 737 - 800 tipi uçağının, kazadan 10 dakika sonra çekilmiş görüntüleri ilk kez ortaya çıktı. 9 yolcunun hayatını kaybettiği kazada acil kapısında oturan ve uçağın düşmesinin ardından kapıyı açarak dışarı çıkan İranlı yolcu tarafından çekilen ve kazanın 2. yıldönümünde ortaya çıkan görüntüler, yaşanan dehşeti gözler önüne seriyor.

YOLCULARIN ÇIĞLIKLARI DUYULUYOR

Görüntülerde uçağın düşmesinden 10 dakika sonra yolcular çığlıklar atarak uçaktan çıkmak için çaba sarf ediyor. Kazada yara almadan kurtulan yolcular tarafından dışarı çıkartılan yaralı yolcuların uçak enkazının çevresinde yardım bekliyorlar. Enkazın bulunduğu yerden çocukların da çıkartıldığı gözlenirken, enkazda sıkışan yaralı yolcuların da yardım sesleri duyuluyor. Yolculardan bazılarının yakınlarını uçak enkazında aradıkları gözlenirken, bazı yolcuların ise 'uçak patlayacak uzaklaşın' dedikleri görüntülerde yer alıyor.

ÖLDÜĞÜNÜ BİLMEDİĞİ ARKADAŞINDAN YARDIM İSTİYOR

Kazada kolu kırılan hostes Perihan Özden, kazadan hemen sonra ikinci pilot Murat Sezer'in yanına gidiyor. Murat Sezer'in ölmeden önce 'kurtarın beni, yardım edin' sözleri üzerine hostes Perihan Özden, çığlıklar atarak 'ambulans yok mu' diye bağırıyor. Yine görüntülerde kolu kırık halde kabin memuru arkadaşlarına seslenen hostes Perihan Özden, uçağın kanat kısmına gelerek, öldüğünü bilmediği kabin memuru arkadaşı Ulvi Murat Eskin, 'Murat Murat' diye sesleniyor. Gözyaşı içinde çığlıklarla yardım isteyen hostes Perihan Özden, uçak enkazının önünde acıya daha fazla dayanamayarak yere yığılıyor.

BOEING ANLAŞMA YOLUNA GİTMELERİ İÇİN DAVAYI MAYIS AYINA ERTELEDİ

Öte yandan kazazedeler ABD Chicago eyaletinde 'Boeing' firması aleyhine açtıkları tazminat davasının bir an önce sonuçlanmasını bekliyor. Kazada yüzde 80 oranında suçlu bulunan 'Boeing' firması hakkında, kazada ölen 9 yolcunun yakınları dahil toplam 135 kişi tazminat davası açtı. Chicago Eyalet Mahkemesi'den geçtiğimiz günlerde görülen milyon dolarlık davayı Mayıs ayının sonuna erteledi. Bu karar ile mahkemenin dolaylı yolla Boeing firmasının yolcularla anlaşma yoluna gitmesi için Mayıs sonuna kadar süre tanımış oldu. Eğer bu süre içinde herhangi bir anlaşma olmazsa dava devam edecek.

AMSTERDAM KAZASINDAN DAKİKALAR SONRA...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Misafir ~ 7 yıl önce
Kaza raporu mahkemenin sonunda mı (!) açıklanacak?.. Neyi anlayacağım mahkemenin sonunda? Bilirkişi misin sen yoksa bilmez kişi mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Kazadan 10 dk sonra cekilen resimler ,insanlar 45 dk boyunca tarlada ambulans diye bagirip durdular ,kazanin oldugu tarla havalimaninin hemen arkasi ve kimse yok etrafda yaralilari tarlanin sahibi ciftci traktoruyle tasidi ve olay yerine ilk gelen resmi birim polis onlarda 1 saat boyunca ucaga kimseyi yaklastirmadilar gerisini artik siz dusunun yazik .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Bir uçucu olarak cerrah arkadaşın yorumunu çok yerinde buldum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Boeinglerde iniş takımları kokpit altındadır herhangi bir yere çarpma anında ölümlü kazalar pilotlar için kaçınılmazdır. Airbus lardada iniş takımları ön giriş kapının altında olup yere çarpma anında ölümlü kazalar olmaz. Bu sebeple AIRBUS bakımları yapıldığı takdirde çok güvenlidir. AIRBUS A320 ve Boeing 737 lerin ön iniş takımlarına netten bakarak durumu karşılaştırabilirsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000