07 Haziran 2014, Cumartesi 15:36:41

3. HAVALİMANI İÇİN TARİHİ GÜN

İstanbul'a inşa edilecek 3. Havalimanı için tarihi temel atma töreni bugün yapılıyor. Temel atma törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.
  • fotoraftaki iş makinalarıyla yapacaklarsa 2037 den öne bıtmez bu meydan :)
  • millete kufur eden ,vergi borcu affedilen buna karsilik kendine 65 milyon dolara ozel ucak alan rizeli insaatci nasil da heyecanli gorunuyor! huzura ciktiginda da oyle heyecanli olacaktir eminim !
  • ya arkadas bi hayirli olsun milletimize bile diyemiyosunuz. bu nasil bi hazimsizlik
  • tamam çok iyi çok güzel 3.havalimanı açılıyor ama o resimdeki insanların kaç tanesi bir kere bile uçağa bindi. hepsi goygoycu şakşakcı.

İstanbul’un 3. havalimanının temeli bugün başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, SHGM Genel Müdürü Bilal Ekşi, THY Genel Müdürü Temel Kotil'in katılacağı törenle atılacak. Limak-Cengiz-Mapa-Kolin-Kalyon ortaklığı tarafından inşa edilecek havalimanı, Arnavutköy’de ‘Kulakçayır’ adı verilen mevkide kurulacak. 

Dünyanın en büyük havalimanı projelerinden biri olması beklenen 3. Havalimanı için düzenlenecek temel atma töreninin 16:00'da başlaması bekleniyor.

Bugün temeli atılacak Yap-İşlet-Devret modeliyle ihalesi gerçekleştirilen üçüncü havalimanı tamamlandığında yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.

İnşaatında kullanılacak demir çelik miktarının 350 bin tona, alüminyum malzemenin 10 bin tona, camın ise 415 bin metrekareye ulaşması beklenen proje, 4 etapta tamamlanacak.

500 UÇAKLIK PARK ALANI OLACAK

Yeni havalimanı tamamlandığında 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, her türlü uçak tipinin operasyonuna uygun müstakil 6 pist, 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6,5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, devlet konuk evi, yaklaşık 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi, ibadethaneler, kongre merkezi, güç santralleri, arıtma ve çöp bertaraf tesisleri gibi yardımcı tesislerden oluşacak.

Yapım maliyetinin 10 milyar 247 milyon euro olması öngörülen havalimanının 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor.

İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanı ihalesinde 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi, 22 milyar 152 milyon avro artı KDV ile Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu vermişti.3. HAVALİMANI İÇİN TARİHİ GÜN

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

389 ~ 4 yıl önce
fotoraftaki iş makinalarıyla yapacaklarsa 2037 den öne bıtmez bu meydan :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
!!! ~ 4 yıl önce
millete kufur eden ,vergi borcu affedilen buna karsilik kendine 65 milyon dolara ozel ucak alan rizeli insaatci nasil da heyecanli gorunuyor! huzura ciktiginda da oyle heyecanli olacaktir eminim !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fitne ~ 4 yıl önce
ya arkadas bi hayirli olsun milletimize bile diyemiyosunuz. bu nasil bi hazimsizlik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hazimsiz'a ! ~ 4 yıl önce
ihaleyi alan adam millete kufur etti bunun icinde sen de varsin sen de buna bir tepki versene hazimsiz kardes !
Km ~ 4 yıl önce
tamam çok iyi çok güzel 3.havalimanı açılıyor ama o resimdeki insanların kaç tanesi bir kere bile uçağa bindi. hepsi goygoycu şakşakcı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000