17 Nisan 2012, Salı 13:19:57

THK ÜNİVERSİTESİ ÜCRETSİZ Mİ OLACAK?

Türk Hava Kurumu(THK)Üniversitesi, yükseköğretimde tüm vakıf üniversitesi sistemini değiştirecek bir sistemin öncüsü olmak için ilk adımı attı
  • aferim sana çok iyi yapmışsın ...sen üye olmaya devam et...buraya üye olupta bu arpalıktan kimlerin nemalandığını hala öğrenemediysen gözlüklerini çıkartta bak sana tavsiyem...
  • Sözümde ısrar ediyorum. 87 yıllık kurumun 37 yıllık üyesiyim. Sadece, 1965 senesinde küçük bir uçakla küçük bir tur attırıldım, 1976 da paraşütle atladım. Yaşadığım bu hazzı, keyfi, kazandığım özgüveni tüm gençler de yaşayabilsin diye 37 yıldır üyeliğim devam ediyor. "1500 TL'ye benzinle fırçala ekibi" varsa imkansızlıklar nedeniyle vardır. Arpada gözümüz olmadığı için kimin arpalığı olduğunu da bilmiyorum. Arpada gözü olanlar açıklarsa bizler de bilgi sahibi oluruz. Bir partinin propaganda aracı yapmaya çalışanları, derileri kurum yerine vakıflara verenleri biliyorum. Ben istersen onları yazayım, sen de arpacıları açıkla kardeşim benim.
  • bravo!bir ülkede havacılık nasıl baltalanır amacınıza ulaştınız.THSF da yavaştan sıkıştırmaya başladı sizi.her taraftan patlıyorsunuz.hala içi boş kelimelerle savunmaya çalışıyorsunuz.aynı çabayı havacılığın gelişimi için harcasanız şu an dost-düşman herkesin saygısını kazanırdınız!
  • THK'a sahıp cıkıldıgını soyluyorsun oyle degılmı ?NEden ıcındekı ınsanlar magdur pozısyonda kac kısı var mutlu mesut ayrılan oradan neden ?Sızın gıbı vızyonsuz ınsanların basarısızlıgından sıvıle adapte olamayısından gelecegı gorememenızden artı kaptan cocuklarına oncelık tanıyıp dıger cocukları hor gordugunuzden verdıgınız sozlerı tutamadıgınızdan egıtım mudurunuz farklı baskanınız farklı hocanız farklı nasıl bır yanar donerlık bu anlasılır gıbı degıl kalkmıs bır de dıyorsun THK'a sahıp cıkar nerede ?PEkı sen bılıyormusun ne skandallar var o kurumun ıcerısınde ?tabıkı cevap veremezsın cunku neden sak sakcı takımındansın gerceklerın uzerını kapatın aman....!yerın kulagı var derlerdı ya duyuldu artık olmus ınsana bıle suc yukleyen var yuh.
Türkiye'nin havacılık ve uzay alanında ilk ihtisas üniversitesi olma özelliği taşıyan Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi, yükseköğretimde tüm vakıf üniversitesi sistemini değiştirecek bir sistemin öncüsü olmak için ilk adımı attı. THK Üniversitesi, bazı bölümlerde indirime gitti.

Mütevelli Heyet Başkanlığı toplanarak karar aldı, 60 öğrencinin alınacağı İşletme Fakültesi bu yıl tamamen ücretsiz oldu. 850 bin TL vatandaşın cebinde kaldı. Mühendislik Fakültesi ücretleri 19 bin TL'den yüzde 50 indirimle 10 bin TL'nin altına çekildi. Üniversitenin, 2 yıl içinde tamamen ücretsiz olması kararı alındı.

Dışişleri Bakanlığı'yla ilk kez bir üniversite protokol yaptı. Türkiye'dekilerin yanısıra 192 ülke çocuklarının da ücretsiz eğitimden yararlanabilmesi için harekete geçildi. 192 ülkedeki elçiliklere mektup yazıldı. Ülkelerden 1'er öğrenci istendi. 35 ülke hemen olumlu yanıt verdi. Üniversiteye,192 ülkeden gelecek olan öğrenciler hariç bu yıl lisans programlarına 635 öğrenci alınacak.

THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, "Gerçek vakıf üniversitesi nedir onu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz" diyerek, 2-3 yıl içinde ücretsiz eğitime kaymayan vakıf üniversitelerinin çok ciddi zarar edeceğine dikkat çekti. Vakıf üniversitelerinin doluluk oranlarının çok düşük olduğunu ve artık eskisi gibi talep görmediğini anlatan Rektör Ban, "THK bu milletin bir kurumu ve milletten aldığını da millete vermiş olacak. Toplumumuzdaki vakıf mantığında, tarihimiz boyunca bu anlayış var olmuştur" dedi.

Türkiye'deki 172 üniversiteden 7'si meslek yüksek okulu ve 62'si üniversite olmak üzere tam 69'u yıllık öğrenim ücreti 7 bin 500 TL ile 35 bin TL'yi aşan vakıf üniversitelerinden oluşuyor. Vakıf Üniversiteleri Birliği verilerine göre; Dünyada 2023 yılında 500 milyar dolarlık bir finans devine dönüşmesi öngörülen ücretli üniversite eğitiminin, Türkiye'deki payı 12 milyar TL'ye ulaştı. Vakıf üniversitelerinde yıllık 750 milyon TL'ye ulaşan bir rakamla halen yüzde 30 oranında öğrenci burslu okuyor.

Türkiye'deki 172 üniversiteden 7'si meslek yüksek okulu ve 62'si üniversite olmak üzere tam 69'u yıllık öğrenim ücreti 7 bin 500 TL ile 35 bin TL'yi aşan vakıf üniversitelerinden oluşuyor. Vakıf Üniversiteleri Birliği verilerine göre; Dünyada 2023 yılında 500 milyar dolarlık bir finans devine dönüşmesi öngörülen ücretli üniversite eğitiminin, Türkiye'deki payı 12 milyar TL'ye ulaştı. Vakıf üniversitelerinde yıllık 750 milyon TL'ye ulaşan bir rakamla halen yüzde 30 oranında öğrenci burslu okutulurken, Türkiye'deki vakıf üniversitesi sistemini silbaştan değiştirecek olan uygulama Türk Hava Kurumu'nun geçtiğimiz yıl kurduğu THK Üniversitesi'nden geldi.

İşletmiyorlar bedava yaptılar
Türkiye'nin havacılık ve uzay alanında ilk ihtisas üniversitesi olma özelliği taşıyan THK Üniversitesi'nin Osman Yıldırım başkanlığında toplanan Mütevelli Heyeti, bu yıl 60 öğrenci alacağı İşletme Fakültesi'ni tamamen ücretsiz yaptı.Öğrenci lehine 850 bin TL'lik kaynaktan vazgeçen Mütevelli Heyet, neredeyse tüm vakıf üniversitelerinin 2012-2013 akademik yılı zam oranlarını belirlemek için toplanmaya başladığı bir dönemde bununla da yetinmedi.

Zam yok yüzde 50 indirim var
Üniversitenin ilk yılında 19 bin TL olan Bilgisayar Mühendisliği, Elektirik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Mekatronik Mühendisliği dahil tüm mühendislik bölümleri ücretlerini de yüzde 50 indirdi. Mühendislik ücretleri 10 bin TL'nin altına indi. 2013-2014 Akademik Yılı'na ise 5 fakülte, 3 enstititü ve 2 MYO'na alınacak olan tüm lisans öğrencilerinin tamamen ücretsiz okutulması için de karar alındı.

Üniversiteler ücretsiz olmak zorunda
Türkiye'de yüksek öğrenim ücretleriyle dikkat çeken vakıf üniversitelerin aslında 'vakfetmediğinden' yani bağışlamadığı gerçeğinden yola çıkan THK Üniversitesi'nin aldığı kararı Rektör Prof.Dr. Ünsal Ban Habertürk'e anlattı."Gerçek vakıf üniversitesi nedir? onu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. THK, bu milletin bir kurumu ve milletten aldığını da millete vermiş olacak. Toplumumuzdaki vakıf mantığında, tarihimiz boyunca bu anlayış var olmuştur" diyen Türkiye'nin önde gelen ekonomistlerinden Rektör Ünsal Ban, piyasa koşullarında vakıf üniversitelerinin en geç 2-3 yıl içinde mecburen ücretsiz eğitime kaymak zorunda kalacağına dikkat çekti.

Üniversiteler üretimden kazansın
Vakıf üniversitelerinin doluluk oranlarının çok düşük olduğunu ve artık eskisi gibi talep görmediğini anlatan Rektör Ban, "Üniversitelerin ayakta kalabilmesi için kontenjanlarını mecburen doldurmak zorundalar. Yüzde 75'in altında bir doluluk oranıyla çalışıldığında, vakıf üniversitelerinde finansal dengeyi kurmak mümkün olmaz. Üniversite çok ciddi zarar eder. Vakıf üniversiteleri, sadece eğitim ücreti odaklı olmaktansa başka finansal kaynaklara da bakmalıdır. Bir üniversitenin finansal kaynağı sadece eğitim ücretlerinden oluşmak yerine projelerden, patentlerden, buluşlardan gerekiyorsa üretimden oluşmalıdır. Üniversitemizin yaptığı İnsansız Hava Aracı gibi biz projelerimizle, patentlerimizle hatta üretimle var olmayı hedefliyoruz" dedi.

Anaokulundan ucuz mühendislik
Türkiye'de 80'e yakın uçağı ve jeti olan tek üniversite olduklarını anlatan Rektör Ünsal Ban, "Üniversitelerin kazandığı tüm ekonomik değerlerini, götürüp lisans öğrencilerine yatırması gerekiyor. Şu anda gelinen noktada, bütün vakıf üniversiteleri o noktaya itilecek. Önümüzdeki yıldan itibaren çoğu bölümümüzü tamamen ücrretsiz yapacağız. İlk etapta İşletme Bölümü'müzü ücretsiz hale getirdik. 60 öğrenciyi ücretsiz okutacağız. Biz 850 bin TL'lik gelirden hemen vazgeçtik. Mühendislik fakültelerimizin tamamını da bu yıl yüzde 50 indirimli hale getirdik. 19 bin TL olan mühendislik ücretini 10 bin TL'nin altına düşürerek, anaokulu öğrenim ücretlerinin altına çektik. Hedefimiz önümüzdeki yıldan itibaren tüm bölümlerimizi ücretsiz hale getireceğiz" diye kaydetti.

Davutoğlu'ndan Ücretsiz Üniversite Açılımına Destek

TÜRKİYE 192 ÜLKEDEN ÖĞRENCİ OKUTACAK
Şehit çocuklarını, üstün zekalı çocukları, TİKA ve Yurtdışı Türkler Birliği'nin Türk dünyasından gönderdiği çocukları ücretsiz okutan üniversite, Dışişleri Bakanlığı'nın da desteğiyle bu yıl dünya çocuklarını ücretsiz okutmak için harekete geçti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da desteğini alan 'Her ülkeden bir öğrenci' projesini Rektör Ban şöyle anlattı: "Dışişleri Bakanlığı'yla ortak bir proje yürütüyoruz. Bakanlığın 192 ülkede temsilciliği var. 'Her ülkeden 1 çocuğu bize gönderin, ücretsiz okutalım' dedik. Büyükelçilere, konsoloslara, ateşelere, temsilcilere mektup yazıldı. Çocuklar belirleniyor. 192 ülkeden gelen bu çocuklar 192 ülkedeki elçimiz gibi olacak.Biz şu anda bu teklifi götüren ilk ülkeyiz. İlk etapta 35 ülkeden cevap geldi.Haziran-Temmuz gibi bu çocuklar gelecek. Bu Türkiye için bir itibar meselesidir. Önümüzdeki yıl eğitim başlıyor"...

(Habertürk)
THK ÜNİVERSİTESİ ÜCRETSİZ Mİ OLACAK?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 6 yıl önce
aferim sana çok iyi yapmışsın ...sen üye olmaya devam et...buraya üye olupta bu arpalıktan kimlerin nemalandığını hala öğrenemediysen gözlüklerini çıkartta bak sana tavsiyem...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Sözümde ısrar ediyorum. 87 yıllık kurumun 37 yıllık üyesiyim. Sadece, 1965 senesinde küçük bir uçakla küçük bir tur attırıldım, 1976 da paraşütle atladım. Yaşadığım bu hazzı, keyfi, kazandığım özgüveni tüm gençler de yaşayabilsin diye 37 yıldır üyeliğim devam ediyor. "1500 TL'ye benzinle fırçala ekibi" varsa imkansızlıklar nedeniyle vardır. Arpada gözümüz olmadığı için kimin arpalığı olduğunu da bilmiyorum. Arpada gözü olanlar açıklarsa bizler de bilgi sahibi oluruz. Bir partinin propaganda aracı yapmaya çalışanları, derileri kurum yerine vakıflara verenleri biliyorum. Ben istersen onları yazayım, sen de arpacıları açıkla kardeşim benim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
bravo!bir ülkede havacılık nasıl baltalanır amacınıza ulaştınız.THSF da yavaştan sıkıştırmaya başladı sizi.her taraftan patlıyorsunuz.hala içi boş kelimelerle savunmaya çalışıyorsunuz.aynı çabayı havacılığın gelişimi için harcasanız şu an dost-düşman herkesin saygısını kazanırdınız!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
THK'a sahıp cıkıldıgını soyluyorsun oyle degılmı ?NEden ıcındekı ınsanlar magdur pozısyonda kac kısı var mutlu mesut ayrılan oradan neden ?Sızın gıbı vızyonsuz ınsanların basarısızlıgından sıvıle adapte olamayısından gelecegı gorememenızden artı kaptan cocuklarına oncelık tanıyıp dıger cocukları hor gordugunuzden verdıgınız sozlerı tutamadıgınızdan egıtım mudurunuz farklı baskanınız farklı hocanız farklı nasıl bır yanar donerlık bu anlasılır gıbı degıl kalkmıs bır de dıyorsun THK'a sahıp cıkar nerede ?PEkı sen bılıyormusun ne skandallar var o kurumun ıcerısınde ?tabıkı cevap veremezsın cunku neden sak sakcı takımındansın gerceklerın uzerını kapatın aman....!yerın kulagı var derlerdı ya duyuldu artık olmus ınsana bıle suc yukleyen var yuh.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000