10 Haziran 2014, Salı 11:50:34

MİLLETİN GÖZÜNÜ BOYAMA PROJESİ Mİ?

Otomobil fiyatına yerli uçak yapıp satma vaadinde bulunan Türk Hava Kurumu, henüz sözünü ettiği uçağa ilişkin somut bir açıklama yapmadı ancak akıllarda şimdiden onlarca soru oluştu. İşte THK’nın üreteceği uçağa ilişkin akıllardaki soru işaretleri...
  • Bir yerden başlamak lazım
  • bu kadar güzel yorumların üstüne başka yorum yapılması doğru olmaz. İŞTE ŞİMDİ MİKROFON OSMAN YILDIRIMDA BÜTÜN BU SORULARA CEVAP VERMEK ZORUNDA. UÇAK FABRİKASININ AÇILIŞINA SAYIN BAŞBAKANIMIZINDA KATILACAĞINI HER YERDE SÖYLEMEKTEN ÇEKİNMEDİKLERİNE GÖRE BÜTÜN BU SORULARIN CEVAPLARINI SAYIN BAŞBAKANIMIZDA MERAK EDİYORDUR VE EN İNCE DETAYINA KADAR CEVAP VERMİŞLERDİR. bu cevapları birde kamuoyu ile paylaşsınlar da vatandaş da merakını gidersin.
  • Ne THK yı ne de başkanını tanırım ama o kadar negatifsinizki, biraz da pozitif olun , yazı tarzınızdan öyle bir anlaşılıyorki THK uçak üretemezse mutlu olacaksınız ya da üretirse üzüleceksiniz, biraz insanlara destek olun, uçak üretmek kolay değildir sanırım hele ki ülkemizde ama bir yerden başlamak lazım . Hem bugüne kadar siz ne ürettiniz ya da üretmeye çalıştınız diye adama sorarlar
  • Bu sorulara bu millet cevap bekliyor. Tesekkurler airport haber. Bence irdelendikce coook daha fazla seyler cikacak. Bir cok kisinin cani yanabilecek bir durum bu. Eger son zamanlarda cikan tum bu haberlerin asli varsa cok yazik cok.

Türk Hava Kurumu, Ankara’daki hangarda uçak üretme vaadini bir türlü hayata geçiremedi.   Son yıllarda basında sürekli yerli uçak üretimine ilişkin açıklamalar yapılmasına karşın henüz ortada somut hiçbir gelişme olmaması uçağın üretilmesi noktasında kuşkulara neden olurken Airporthaber, THK’nın üreteceğini söylediği uçağa ilişkin birçok soru işaretine dikkat çekiyor.

THK Genel Başkanı Osman Yıldırım’ın, teknisyenleri, “ Uçağı yapalım, satalım çok para kazanalım. Sizler de prim alın” şeklinde vaadler sunarak motive etmeye çalıştığı öğrenilirken ortada henüz ne bir uçak ne de bir çalışma bulunuyor.

THK’nın ‘yerli üretim uçak’ olarak lanse ettiği uçağın henüz ne parça üretimi ne de sertifikasyonu konusunda en küçük bir adım atılmazken uçağın hangi sınıfta ve özellikte olacağı ise belirsizliğini koruyor. Bilinen tek gerçek ise THK’nın İtalyan uçak üreticisi Technam’dan alacağı hazır parçaları Ankara’da monte edip yerli uçak olarak piyasaya sürme düşüncesi olarak karşımıza çıkıyor.

AirportHaber, her fırsatta ‘yerli uçak üreteceğiz’ diyerek hayal satan THK’dan bu sorulara cevap vermesini bekliyor.

İşte sözde yerli uçak üretimi konusunda akıllarda kalan sorular:

1)   Bu uçağın tip sertifikası var mıdır? Varsa nedir? Experimental ( Deneysel ), LSA ( Light Sportive Aircraft ), VLA ( Very Light Aircraft ) ? Bu sertifikasyonun uluslararası onayı mevcut mudur?

2)    Bu uçağı yapacağını iddia eden THK’nın Part-21 (Design Organization Approval) – Tasarım  Organizasyon Onayı Var mıdır ? SHGM, THK’ya gizli onay desteği mi vermektedir ?

3)   Bu uçağın tasarımının ya da tamamlanmış olarak prototipinin Türk sivil havacılığından onayı bulunmakta mıdır ? Bu sene satılmaya başlanacağını iddia ettiğiniz bu uçağı alacak kişiler için prototip uçurulmuş ve emniyet onayları alınmış mıdır ?

4)   Üretileceği iddia edilen uçağın yerli üretim katkı payı yüzde kaçtır ? Bu uçak yüzde kaç TÜRK MALI olacaktır ? Uçak Monocoque tasarım mıdır yoksa komposit mi ? Bu tasarım üretimleri için sertifikasyon ve onay alınmış mıdır ?

5)   Yoksa bu uçak dünyanın genel havacılığı gelişmiş ülkelerinde son 90 senedir üretilip, satılmakta olan, kredi kartı ile bile internetten kolayca hemen şimdi satın alabileceğiniz herhangi bir KIT PLANE ya da HOME BUILT denilen kutu içerisinde gelip de sizin monte ediverdiğiniz deneysel hava taşıtlarından birisi midir?

6)   Böyle olsa bile, bu uçağın Türk Sivil Havacılığının DENEYSEL HAVA TAŞITLARI TALİMATI’na uygunluğu onaylanmış mıdır ? Ya da uçak sadece EASA’nın ‘’Commission Regulation (EU) 748/2012’’ talimatı gereği sadece PERMIT TO FLY ile uçurulması mı planlanmaktadır ?

7)   Yoksa bu tasarım Avrupa ve/veya ABD’de daha önce çizimleri onaylanmış ve bir şekilde tip sertifikası almış, ancak hayata geçirilmemiş bir modeli midir? (TECNAM’ın hayata geçemeyen prototipleri gibi). Bu çizimin, %51’i Türkiye’de üretilmesi durumunda TÜRK SİVİL HAVACILIK tesciline girebilecek olması, SHGM’nin bu konuda güncel bir yönergesi olmamasından dolayı ne olursa olsun uçabilecek bir tip, ultralightin bir altı, uçurtmanın bir üzeri bir model midir bu uçak ?

8)   Operasyon açısından, THK’nın ULTRALIGHT pilotluk eğitimi yetkisi olmadığı bilinmektedir. SHGM talimatları gereği, PPL lisansı sahibi bir pilot da direk olarak bu tip bir uçağı uçuramaz. Üretilecek uçağın Part-23 ve/veya, Normal, Utility kategori tip sertifikalı ve SEP pilot lisansı yetkisi dahiline GİRMEYECEK bir uçak olacağı kesindir. Bu durumda, dünyada 20-30 bin dolara satılıp, sizin 200.000TL’ye ( yaklaşık 100.000 US$ ) satmayı planladığınız bu uçağın EXPERIMENTAL (Deneysel) ve/veya LSA sınıfına gireceği kesindir. Bu durumda, hem THK’nın ultralight pilotu yetiştirebilecek kapasitesi ve imkanı yok iken ve de PPL pilotları da bu uçurtmaları uçuramayacağına göre pilotaj sorununu nasıl çözmeyi planlamaktasınız?

9)   Bu tip uçakların yurtdışına uçması durumunda ihtiyaç olacak TİP SERTİFİKASI ve UÇUŞA ELVERİŞLİLİK BELGELERİ konusunu ( Türkiye artık EASA sistemi dışında olmasından mütevellit ) nasıl çözeceksiniz ?

10)  Bu tip uçaklar Avrupa ve ABD’de sadece Class-G denilen ve sadece bu tip uçaklar ile Genel Havacılık camiası uçaklarına ayrılmış bölgelerde uçuş müsaadesi olması ( P2F ve LSA sertifikalı uçaklar EASA ve FAA kurallarına göre sadece kendilerine ayrılmış, Genel Havacılık hava sahalarında ve bölgelerinde uçabilirler) durumu var iken bu uçakların tüm Türkiye’de uçabileceğini nasıl iddia edebiliyorsunuz ?

11)  Üreteceğinizi iddia ettiğiniz uçağın temel avionic standardı ne olacaktır ? NAV-II denilen standart, analog pito-static ve gyroscopic sistemli klasik kokpit mi ? Yoksa NAV-III Standardında GLASS COCKPIT mi ? Glass cockipitten kasıt G1000 gibi gerçek bir glass kokpit midir yoksa G500-600 gibi sadece PFD/MFD monitörler midir ? ( Zira ülkemizde G500 ve G600 sistemlerde adeta glass kokpitmiş gibi lanse edilmektedir)

12)  Bu uçaklarda Mode-S transponder ve 406 ELT olsa dahi, yan rüzgar limitlerinin 10 knot’da aşağı olmasından mütevellit satacağınızı iddia ettiğiniz uçağın Türkiye Coğrafik Şartlarında HER YERDE uçurulabilmesi mümkün değildir. Bu durumda bu uçağın sadece nerelerde uçurulmasını ön görüyorsunuz ? Örneğin, uçağı satın almış bir vatandaş bu uçak ile İstanbul’dan kalkıp, Ankara TMA içerisinden sorunsuz şekilde Adana’ya gidebilecek midir ?

13- Uçak üretimi yapacağız diye, Sanayi Bakanlığı’ndan ya da Avrupa Birliği’nden TEŞVİK FONU-VERGI MUAFIYETI alınmış mıdır ?
 

MİLLETİN GÖZÜNÜ BOYAMA PROJESİ Mİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bir yerden başlamak lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yorumcu vatandaş ~ 4 yıl önce
bu kadar güzel yorumların üstüne başka yorum yapılması doğru olmaz. İŞTE ŞİMDİ MİKROFON OSMAN YILDIRIMDA BÜTÜN BU SORULARA CEVAP VERMEK ZORUNDA. UÇAK FABRİKASININ AÇILIŞINA SAYIN BAŞBAKANIMIZINDA KATILACAĞINI HER YERDE SÖYLEMEKTEN ÇEKİNMEDİKLERİNE GÖRE BÜTÜN BU SORULARIN CEVAPLARINI SAYIN BAŞBAKANIMIZDA MERAK EDİYORDUR VE EN İNCE DETAYINA KADAR CEVAP VERMİŞLERDİR. bu cevapları birde kamuoyu ile paylaşsınlar da vatandaş da merakını gidersin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ne THK yı ne de başkanını tanırım ama o kadar negatifsinizki, biraz da pozitif olun , yazı tarzınızdan öyle bir anlaşılıyorki THK uçak üretemezse mutlu olacaksınız ya da üretirse üzüleceksiniz, biraz insanlara destek olun, uçak üretmek kolay değildir sanırım hele ki ülkemizde ama bir yerden başlamak lazım . Hem bugüne kadar siz ne ürettiniz ya da üretmeye çalıştınız diye adama sorarlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sorun bu zaten ~ 4 yıl önce
Dostum THK ya muhalefet olan bizler sadece bu kotu yönetime muhalefetiz. Yoksa kurum milletin kurumudur asla düşmanlık olamaz. Ancak TANIMADIGINI ifade ettiğin bu başkan, sülalesi ve ekibi THK ya keneler gibi yapıştılar durum fevkalade kötü ve bu başkan günü yalanlarla riyalarla ve korkutmalarla kurtarmaya çalışıyor. Kurumun her şeyi detayı ile bilenlerde buna ellerinden geldiğince karşı çıkmaya çalışıyor. Yoksa kurumun iyi yaptığı şeylere de helal olsun diyecek cesaret, medeniyet ve yürekte var bizlerde inan.
Vatandas ~ 4 yıl önce
Bu sorulara bu millet cevap bekliyor. Tesekkurler airport haber. Bence irdelendikce coook daha fazla seyler cikacak. Bir cok kisinin cani yanabilecek bir durum bu. Eger son zamanlarda cikan tum bu haberlerin asli varsa cok yazik cok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000