08 Ağustos 2008, Cuma 08:02:55

Gündem: Yangın Söndürme Uçakları

Sabah Gazetesi yazarlarından Muharrem Sarıkaya, Antalya'da meydana gelen son orman yangınının ardından gündeme gelen yangın söndürme uçaklarını köşesine taşımış. İşte Sarıkaya'nın o yazısı...
  • Bugüne kadar bu tip alımlar hiç alakası olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilmiş dolayısı ile kısa bir zaman sonra işe yaramaz durumda kalmıştır ne olur yalvarıyorum esas kulanıcılarının seslerine kulak verilsin 30 milyon deniliyor 1 milyon dolarda uçak seçimi içn para harcansın maksat doğru karar vermek.
  • ALINACAK UÇAKLAR ARTIK TURBUPROP OLMALI JET A1 YAKITLA ÇALIŞAN PERVANELİ UÇAKLAR BUNLAR BİLMEYENLER İÇİN.100 OKTANLI YAKITI BULMAK ÇOK GÜÇ HER MEYDANDA OLMUYOR VE ÇOK PAHALI. TURBO PROP MOTOR AYNI DİZEL MOTOR ARABA GİBİ ÇALIŞIYOR MANTIK OLARAK HEM UCUZ HEM EKONOMİK.AYNI DİZEL ARABA GİBİ İLK ALIMDA PAHALI AMA ÖMÜRLÜK.ŞİMDİ 2 ADET DENİZE İNEN UÇAK VAR CL-215 VE CL415. 215 LER PİSTON MOTORLU ALIMI UCUZ AMA SAATTE YAKTIĞI YAKIT VE YAĞ İNANNILMAZ MALİYET VE ZARAR. 415 LER ALIMI PAHALI AMA EKONOMİK VE YAKITI HER YERDE BULUNUYOR. YAĞ SU İSTEMİYOR. LÜTFEN BU SEFER DOĞRU BİR KARAR DOĞRU BİR UÇAK SEÇİN
  • Tanesi 30 milyon dolar olan uçak ne yapımı? Ben okuyamadım. Bana uçağın tipini öğrenin lütfen, bir öğrenmek isterim gerçek fiyatı neymiş...

Muharrem SarıkayaDuman Serik'in sırtını dayadığı yeşil tepelerin üzerinden yükselmeye başladı. Etekleri siyah, üstü beyaz bulut kısa sürede şişmanlayıp göğe uzadı.
Bir anda tüm alanı kapladı.
Üç gün durmadı; gök kubbeyi siyaha boyadı.
Güneş, ancak öğleden sonra, tam karşıdaki Tahtalı Dağı'nın zirvesinden batmak üzereyken ışıklarını gösterebildi.
Denizden deposunu dolduran yangın uçağı önümüzden havalanırken, gökyüzünden gün boyu kül yağdı.
Tepelerden yükselen dumanla uçağın hareketini izlerken aklımızdan geçen, dilimizden döküldü:
"Uçak sayısı keşke çok olsaydı, daha çabuk sönerdi..."
Gelişmeleri birlikte izlediğimiz Maliye Müsteşarı Hasan Basri Aktan sözümüzü kesti:
"Bundan sonra olacak; hem de çok olacak. Kabiliyeti yüksek 12 küçük; 12 de büyük, 24 uçaklık filo kuruyoruz..."

Dünya yanıyor

Aktan, uçakların Türk Hava Kurumu (THK) tarafından alınıp, Orman Genel Müdürlüğü'ne (OGM) kiralanacağını belirtti.
Halihazırda THK'nın elinde 12 uçak bulunduğunu belirtip, akademisyen üslubu içinde sakin, sabır ve bilgi dolu sözleri sıraladı:
"Cumhurbaşkanı'nın onayından çıkan Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'nda yapılan bir değişiklikle kamuda kiralama sürelerini 7 yıla çıkardık. Süre uzayınca kredi bulma ve satın alma kolaylaştı."
Sonra detayını aktardı.
Küresel ısınmayla birlikte orman yangınları artınca dünyada yangın söndürme uçağı sıkıntısı başlamış.
Kapanmak üzere olan bir uçak fabrikası yeniden faaliyete geçmiş; 2015'e kadar siparişleri dolmuş.
Bu gelişmeler üzerine, Türkiye'nin toplam 12 yangın uçağının tek sahibi THK ile OGM yönetimi bir araya getirilmiş.
Kamuda kiralama süresini 7 yıla çıkaran ek düzenlemeye de burada karar verilmiş.
Hafta başında Cumhurbaşkanı'nın imzasından çıkan düzenlemeye göre THK, OGM'den aldığı uzun vadeli kiralama garantisiyle, 6 ton kapasiteli ilk parti 3 uçağın siparişi verilmiş.

Tanesi 30 milyon dolar

THK Başkanı Yusuf Güngör 3 uçağın 2009 sonunda teslim edileceğini söyledi.
Aktardığına göre tanesi 30 milyon dolar civarında olan uçaklar yangın söndürme yanında, denizde arama-kurtarma faaliyeti gibi yüksek özelliklere de sahip olacak.
Başkan Güngör, istendiği anda uçak teslim edecek fabrika olmadığını belirterek, en geç 10 yıl içinde 24 yeni uçak sayısına ulaşacaklarını söyledi.
Güngör, bu aşamada her kurban bayramında yaşanan soruna dikkat çekip ekledi:
"Herkes THK'ya verilen kurban derisine göz dikiyor. Geçen bayram 12 milyon YTL'lik kurban derisi toplamışız. Bunun % 60'ı olan 4 milyonu yasa gereği pay alan Kızılay, Çocuk Esirgeme ve Diyanet'e gitmiş. 3.5 milyonu deriyi toplayan birimlere verilmiş. Bize 500 bin YTL kaldı. Bu parayla uçak alınabilir miydi?"
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da dün sorumuz üzerine yangın söndürme helikopterlerinin Milli Savunma Bakanlığı'nın bütçesinden ihtiyaç halinde kullanımlarına verileceğini söyledi.
THK'nın daha fazla uçak siparişi vermesini desteklediklerini bildirdi.
Dileriz bu destek yaklaşan Kurban Bayramı'nda gösterilir.
Bir kurban derisinin, asırlık bin ağacın kurtarılması demek olduğu anımsanır...

Muharrem SARIKAYA
SABAH

Gündem: Yangın Söndürme Uçakları

Facebook Yorum

Yorumlar

vatandaş ~ 10 yıl önce
Bugüne kadar bu tip alımlar hiç alakası olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilmiş dolayısı ile kısa bir zaman sonra işe yaramaz durumda kalmıştır ne olur yalvarıyorum esas kulanıcılarının seslerine kulak verilsin 30 milyon deniliyor 1 milyon dolarda uçak seçimi içn para harcansın maksat doğru karar vermek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
VATANDAŞ ~ 10 yıl önce
ALINACAK UÇAKLAR ARTIK TURBUPROP OLMALI JET A1 YAKITLA ÇALIŞAN PERVANELİ UÇAKLAR BUNLAR BİLMEYENLER İÇİN.100 OKTANLI YAKITI BULMAK ÇOK GÜÇ HER MEYDANDA OLMUYOR VE ÇOK PAHALI. TURBO PROP MOTOR AYNI DİZEL MOTOR ARABA GİBİ ÇALIŞIYOR MANTIK OLARAK HEM UCUZ HEM EKONOMİK.AYNI DİZEL ARABA GİBİ İLK ALIMDA PAHALI AMA ÖMÜRLÜK.ŞİMDİ 2 ADET DENİZE İNEN UÇAK VAR CL-215 VE CL415. 215 LER PİSTON MOTORLU ALIMI UCUZ AMA SAATTE YAKTIĞI YAKIT VE YAĞ İNANNILMAZ MALİYET VE ZARAR. 415 LER ALIMI PAHALI AMA EKONOMİK VE YAKITI HER YERDE BULUNUYOR. YAĞ SU İSTEMİYOR. LÜTFEN BU SEFER DOĞRU BİR KARAR DOĞRU BİR UÇAK SEÇİN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cenap ~ 10 yıl önce
Tanesi 30 milyon dolar olan uçak ne yapımı? Ben okuyamadım. Bana uçağın tipini öğrenin lütfen, bir öğrenmek isterim gerçek fiyatı neymiş...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000