16 Temmuz 2012, Pazartesi 13:10:35

EĞİTİM UÇAĞI BİLMECESİ

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu adına ihale ile alınan 2 adet Evektor Sport Star RTC eğitim uçağının tip sertifikasyonunun yeterli olmadığı, ciddi teknik eksiklikleri (MEL) olduğu ve şartnameye aykırı teslim edilmek istendiği iddia edildi. İhalenin iptali için dava geliyor.
  • İranlı çuvalladı şimdi kutuyu kurtarma derdinde :)))))))))))))
  • İranlı cevap vermektek kaçıyorsa ben cevap vereyim o zaman; LSA larda (crosswind) yan rüzgar limiti 10knot tır. OMU yetkilileri Engiz pistinde genellikle 15-25 knot olan hakim yan rüzgarlarda bu LSA larla nasıl eğitim yapmayı hesaplamış yada bunu dikkate almışlar mı acaba????? Hiç sanmıyorum!!! Zeynel
  • İranlı Hamid Reza bu uçakla 2010 yılında Samsun Engiz meydanında OMU ekibine yaptığı demo uçuşunda uzun palyeden sonra duramayıp pistin sonundaki dereye düşüp ciddi kırım geçirmiş ve sonuç tam bir fiyasko olmuştu bu ne çabuk unutuldu!!! Engiz meydan pisti denize paralel olup tamamen (20~35knot) yan rüzgar hakimdir, OMU SHYO bu LSA lar ile orada vereceği eğitimle adam öldürmeye namzet adaydır. ALLAH KORUSUN
  • TCK Edimin ifasına fesat karıştırma Madde 236 - (1) Kamu kurum veya kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, bunların iştirakiyle kurulmuş şirketler, bunların bünyesinde faaliyet icra eden vakıflar, kamu yararına çalışan dernekler ya da kooperatiflere karşı taahhüt altına girilen edimin ifasına fesat karıştıran kişi, üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (2) Aşağıdaki fiillerin hileli olarak yapılması hâlinde, edimin ifasına fesat karıştırılmış sayılır: a) İhale kararında veya sözleşmede evsafı belirtilen maldan başka bir malın teslim veya kabul edilmesi. b) İhale kararında veya sözleşmede belirtilen miktardan eksik malın teslim veya kabul edilmesi. c) Edimin ihale kararında veya sözleşmede belirtilen sürede ifa edilmemesine rağmen, süresinde ifa edilmiş gibi kabul edilmesi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Sivil Havacılık Yüksekokulu’ndaki öğrencilere pilotluk eğitimi vermek için iki adet temel eğitim uçağı almak için 2011 yılında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden yardım istedi. Hangi uçak tipinde eğitim verileceği konusunda SHGM’den beklediği cevabı alamayan üniversite, bir teknik şartname hazırlayarak iki uçak için ihaleye gitti.

İhalede üç firma farklı uçak teklifleri sundu. THK Gökçen Havacılık “Tecnam P2002-JF” modeli EASA CS-VLA (mtow 750kg) tip sertifikasyonuna sahip uçakla ihaleye katılırken, Samsun Hava Taşımacılığı “AERO AT-3 R100” modeli EASA CS-VLA (mtow 750kg) tip sertifikasyonuna sahip onaylı eğitim uçağıyla ihaleye katıldı. Bir diğer firma Sofincom/Umtaş ortak girişimi de henüz prototip aşamasında ve geçerli tip sertifikasına sahip olmayan Evektor Sportstar RTC modeli (CS-LSA RTC, mtow 600kg) hafif sportif uçakla ihaleye katıldı.

İhale sonucu binde 4 daha düşük fiyat teklifi veren Sofincom-Umtaş, iki uçaklık ihaleyi Sportstar RTC isimli prototiple kıl payı kazandı. Bu uçaklar Kısıtlı Tip Sertifikasını (Restricted Type Certificate) 24 Mayıs 2012’de  EASA’dan alabildi ve geçtiğimiz günlerde OMU’ye teslim edilmek üzere Samsun Çarşamba Havalimanı’na getirildi. Ancak uçaklar gelir gelmez ortalık karıştı. İddiaya göre teslim edilmek istenen uçaklar yeterliğe sahip değildi. Onaylı olması gereken motor, pervane ve aviyoniklerinin geçerli sertifikasyonunun olmadığı, asgari teçhizat donanımına (MEL) sahip olmadığı, uçakta sadece experimental ve LSA larda kullanılan sertifikasız 2 adet 7 inç Dynon D100 monitor olduğu bunun şartnameye tamamen aykırı olduğu, uçakların tip sertifikasında sadece VFR-Day şartlarında işletme izninin olduğu, oysa şartnameye göre VFR-Night ve IFR eğitim verilebilmesinin arandığı gerekçesiyle Samsun Hava Taşımacılığı şirketinin sahibi Ziya Şahinkaya, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne itirazlarını iletti.

Şahinkaya, ihaleyi kazanan uçak tipinin dünyada yaygın olarak sadece hobi amaçlı kullanıldığını ve sadece LSA ve Ultralayt uçuş eğitimlerinde kullanılabileceğini iddia ederek, “ Bu uçaklar LSA ( Light Sportif Aircraft) ve Kısıtlı Tip Sertifikasına (Restricted Type Certificate) sahip. JAR FCL temel uçuş eğitiminde (VFR-Day/VFR-Night/IFR) kullanılması mümkün değil. İhale, Kamu İhale Kanunu’na göre yapıldı ancak şartnamedeki bir açıktan yararlanarak bir prototiple ihale kazanıldı, sözleşme aşamasında bu uçakla ilgili itirazlarımızı bildirmiş ancak dikkate alınmamıştı, şimdi şartnamedeki gereklilikleri tam olarak sağlayamayan bu iki hafif sportif uçak (LSA) OMU’ye teslim edilmek ve ihaleye fesat karıştırılmak isteniyor. İhalenin iptal edilmesi için yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız” dedi.

İŞTE İHALEYE KATILAN DİĞER İKİ UÇAK TİPLERİ:

EĞİTİM UÇAĞI BİLMECESİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Kutu ~ 6 yıl önce
İranlı çuvalladı şimdi kutuyu kurtarma derdinde :)))))))))))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LSA yan rüzgar limiti 10kt!!! ~ 6 yıl önce
İranlı cevap vermektek kaçıyorsa ben cevap vereyim o zaman; LSA larda (crosswind) yan rüzgar limiti 10knot tır. OMU yetkilileri Engiz pistinde genellikle 15-25 knot olan hakim yan rüzgarlarda bu LSA larla nasıl eğitim yapmayı hesaplamış yada bunu dikkate almışlar mı acaba????? Hiç sanmıyorum!!! Zeynel

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Evektörün Samsun demo fiyaskosu hk hatırlatma ~ 6 yıl önce
İranlı Hamid Reza bu uçakla 2010 yılında Samsun Engiz meydanında OMU ekibine yaptığı demo uçuşunda uzun palyeden sonra duramayıp pistin sonundaki dereye düşüp ciddi kırım geçirmiş ve sonuç tam bir fiyasko olmuştu bu ne çabuk unutuldu!!! Engiz meydan pisti denize paralel olup tamamen (20~35knot) yan rüzgar hakimdir, OMU SHYO bu LSA lar ile orada vereceği eğitimle adam öldürmeye namzet adaydır. ALLAH KORUSUN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TCK md.236 ~ 6 yıl önce
TCK Edimin ifasına fesat karıştırma Madde 236 - (1) Kamu kurum veya kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, bunların iştirakiyle kurulmuş şirketler, bunların bünyesinde faaliyet icra eden vakıflar, kamu yararına çalışan dernekler ya da kooperatiflere karşı taahhüt altına girilen edimin ifasına fesat karıştıran kişi, üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (2) Aşağıdaki fiillerin hileli olarak yapılması hâlinde, edimin ifasına fesat karıştırılmış sayılır: a) İhale kararında veya sözleşmede evsafı belirtilen maldan başka bir malın teslim veya kabul edilmesi. b) İhale kararında veya sözleşmede belirtilen miktardan eksik malın teslim veya kabul edilmesi. c) Edimin ihale kararında veya sözleşmede belirtilen sürede ifa edilmemesine rağmen, süresinde ifa edilmiş gibi kabul edilmesi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000