05 Temmuz 2013, Cuma 11:23:52

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA YEPYENİ DÖNEM!

Atatürk Havalimanı’nda parmak izi ve göz taramasıyla pasaport kontrol işlemlerinin yapılması için hazırlıklara başlandı. Sistem nasıl işleyecek?
  • bu sistemi ben cok kullandim, yorgun olunca goz tarayicisi nedense iyi calismiyor, tekrar tekrar turnikeye girip cikmak zorunda kaliyorduk.
  • Normal vatandaş için fazla sorun olmazda, ülkeyi karıştırmak isteyen ajanlar için iyi bir tedbir olur.
  • parmak izi ve göz taraması; akbil 4-5 saniye süren bir işlem olsaydı durum ne olurdu sabah veya akşam saatlerinde siz düşünün...3 saniyenin altında olmaz ise toplamda bu iş olmaz ;)
  • Antalya'da yaşanan kepazeliğin (ufacık bebenin pasaportunun yerine oyuncak pasaport'a damga vurulması) ardından çözüm arayışı olarak düşünüyorum :) Şaka bir yana, hoş bir uygulama değil. Zaten yoğun günlerde pasaport kuyruklarının ucu görünmüyor, artık 2 saat değil 5 saat önceden geçiş yapmamız gerekir :(

Atatürk Havalimanı, ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde kullanılan güvenlik uygulamasını başlatmaya hazırlanıyor. Biyometrik kontrol adı verilen sistemle, yolcular pasaport noktalarında parmak izi ve göz kontrolünden geçirilecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Atatürk Havalimanı işletmecisi TAV’a bağlı güvenlik birimleri projenin hayata geçirilmesi için görüşmelere başladı. Bugün Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ile proje hakkında bir toplantı gerçekleştirecek olan TAV, sistemle ilgili görüş alışverişinde bulunacak.

Atatürk Havalimanı’ndaki 20 pasaport kontrol noktasına konulacak parmak izi alıcılar ve göz kontrolü sağlayan kameralarla yolcular, güvenli şekilde uçağa geçebilecek. Yeni projeye göre yolcuların pasaport işlemleri yapılırken tıpkı ABD’de olduğu gibi parmak izleri alınacak. Daha sonra kamera yardımıyla göz taraması yapılarak irisin fotoğrafı alınacak. Biometrik kontrol adı verilen bu sistemde elde edilen bilgiler bilgisayar ortamına aktarılacak. Bilgilerin örtüşmesi halinde yolcunun pasaport geçişine izin verilecek. Parmak izi ve iris her insanda farklı olduğu için sistem sayesinde, yüzde 100 güvenli olarak uçağa yolcu alınması sağlanacak.

Görüşmeler sonunda Emniyet Genel Müdürlüğü ve projenin bir an önce hayata geçmesini isteyen TAV, projenin uygulanmasına karar verirse sistem en kısa sürede  Atatürk Havalimanı’na entegre edilecek.  Süreç içerisinde parmak izi ve göz kontrolü sağlayan kameralar diğer havalimanlarına da yerleştirilecek.

©AirportHaber Özel

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA YEPYENİ DÖNEM!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

hmmm ~ 5 yıl önce
bu sistemi ben cok kullandim, yorgun olunca goz tarayicisi nedense iyi calismiyor, tekrar tekrar turnikeye girip cikmak zorunda kaliyorduk.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
lf ~ 5 yıl önce
Normal vatandaş için fazla sorun olmazda, ülkeyi karıştırmak isteyen ajanlar için iyi bir tedbir olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uykusuz ~ 5 yıl önce
parmak izi ve göz taraması; akbil 4-5 saniye süren bir işlem olsaydı durum ne olurdu sabah veya akşam saatlerinde siz düşünün...3 saniyenin altında olmaz ise toplamda bu iş olmaz ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Antalya etkisi ~ 5 yıl önce
Antalya'da yaşanan kepazeliğin (ufacık bebenin pasaportunun yerine oyuncak pasaport'a damga vurulması) ardından çözüm arayışı olarak düşünüyorum :) Şaka bir yana, hoş bir uygulama değil. Zaten yoğun günlerde pasaport kuyruklarının ucu görünmüyor, artık 2 saat değil 5 saat önceden geçiş yapmamız gerekir :(

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000