18 Kasım 2011, Cuma 13:45:25

"YUVAYA DÖN" ÇAĞRISI

Yerli uçak projesi için gurbetteki süper beyinlere "yuvaya dön" çağrısı
  • ya arkadaslar donmem diye bagiracaginiza donmeyin.evet turkiyede yanlislar var ve oldukca fazla ,ama duzeltmek icin savasmamak korkakliktir
  • 20 yildir Amerika'dayim.. Turkiye'de universiteyi 1. likle bitirdim, ister inanin ister inanmayin THY o zaman ise almadi.. Sonra burada daha da okuyup hem master yaptim, hem de pilotaj egitimi aldim.. THY ye basvurdum adam salak bir soru sordu anlamadim deyince de 'Sen bunu bilmiyorsan senin pilotlugundan suphe ederim ' dedi.. 5000 saat ucus saati, 90 dan beri ucan, 2000 den bu yana ogretmenlik yapan birisiyim. Zamaninda lisans imzasi icin 20 gun SHGM de surundurduler.. Kokpit ortami dersen, ayagini ayak dayama yerine koydugunda ya da kravatini gevsettiginde bagiran yok sana.. Kimse Obamanin yandasi olup olmamana gore adam alip almamazlik yapmiyor burada.. Sikiyorsa gir THY ye CHP li oldugunu aciklayarak .. DOOONN MEMMM!!
  • Amerikaya geldiğimde borç batağındaydım kredilerimi ödeyemedim evime ve arabama haciz geldi bende amerikaya geldim iş bulamdık kimse yeni mezunsun diye işe almadı uçak mühendisiyim bu arada amerikan vatandaşı oldum yerleştim ailem ve çocuklarım amerikalı neden geleyimki macera içinmi birakiniz bunları boeingde çalışıyorum 15 senedir artık çok geç sizlere tavsiyem elinizdeki genç neslin kıymetini bilmiyorsunuz malesef hazır eleman almak işinize geliyor ama yanliş yapiyorsunuz,dünyayı geziyorum vizesiz süper işim var pasaporu gösterdimmi iş biter gelecek korkum yok yetmezmi benim vatan bura oldu artik
  • iyi de niye sadece muhendis cagiriyorlar?
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), yurt dışındaki seçkin Türk mühendislerinin, Türkiye'ye dönerek milli imkanlarla üretilecek savaş uçağı, helikopter ve uydu projelerinde görev almaları amacıyla, 'Tersine Beyin Göçü Projesi'ni başlattı.

100'Ü AŞKIN MÜHENDİS BAŞVURDU
Özellikle havacılık sektörlerinde çalışmış veya çalışan kalifiye mühendislere web sitesi aracılığıyla çağrıda bulunan TUSAŞ'a, 1 ay içinde başta ABD olmak üzere Almanya, İngiltere, Kanada ve Fransa'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda ülkeden 100'ü aşkın mühendis başvuru yaptı. Bunların içinden uygun nitelikte olan 20 mühendis ile görüşmelere başlandı.

Büyük bir atılım içinde olan Türk havacılık sanayi, 2023 yılına kadar yerli savaş uçağı, helikopter ve uydu gibi dev projeleri hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürürken, TUSAŞ da bu projelerde ihtiyaç duyulan kalifiye Türk mühendislerini yurt dışından Türkiye'ye getirmek için harekete geçti.

TÜRK MALI JET
TUSAŞ yetkilileri, milli imkanlarla geliştirilecek Jet Eğitim ve Jet Muharip Uçağı (TX/FX), Hafif Sınıf Özgün Helikopter ve Uydu Montaj, Test ve Entegrasyon Tesisi gibi Türkiye tarihinin gelmiş geçmiş en önemli projelerinin hayata geçirilmesi için çalışmalar yapıldığını anımsatarak, bu projelerde nitelikli ve deneyimli mühendislere ihtiyaç duyulduğunu belirttiler.

İNTERNET SİTESİNDEN ÇAĞRI
Bu projelerle birlikte beyin göçünün olumsuz etkilerinin daha yoğun hissedilmeye başlandığını ifade eden yetkililer, şunları kaydettiler:

''Başka ülkelerdeki fırsatları değerlendirmek amacıyla ülkemizden ayrılmak durumunda kalan yetkin mühendislerimize çağrı yapılması için yoğun bir çalışma başlatıldı. TUSAŞ web sitesi (www.tai.com.tr) aracılığıyla yurt dışında bulunan mühendislerimize çağrıda bulunduk. Yaklaşık 1 ay içinde başta ABD olmak üzere Almanya, İngiltere, Kanada ve Fransa'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda ülkeden 100'ü aşkın mühendis başvuru yaptı. Bunların içinden uygun nitelikte olan 20 mühendis ile gerekli temas sağlandı ve görüşmeler yapılmaya başlandı.

TUSAŞ'ın özgün projelerinde yer almak isteyen tüm mühendislerimize kapılarımızı açıyoruz. Bu heyecanı bizimle paylaşmak isteyenlerin web sayfamızda bulunan 'Tersine Beyin Göçü' programına iş başvurusu bırakmaları yeterli''

Yetkililer, proje kapsamında istihdam edilecek mühendis sayısının görüşmeler sonucunda ortaya çıkacağını kaydettiler.

1512 MÜHENDİS ÇALIŞIYOR
TUSAŞ'ta toplam 1512 mühendis görev yapıyor ve bunların 876'sı Ar-Ge birimlerinde görev alıyor. TUSAŞ bünyesinde görev alan mühendislere piyasa şartlarının üzerinde ücret ödeniyor ve yılda 4 kez ikramiye veriliyor. Ayrıca özel sigorta uygulamaları, sosyal ödemeler ve görevin kritikliği ile ilişkili olarak mühendislere çeşitli olanaklar da sunuluyor.

Uçak, uydu sistemleri ve insansız hava araçları gibi entegre havacılık ve uzay sistemlerinin tasarım, geliştirme, modernizasyon ve üretim süreçlerinde Türkiye'nin teknoloji merkezi konumunda olan TUSAŞ, son yıllarda yapılan stratejik yatırımlar sayesinde küresel pazarda da saygınlığını artırdı.

F-35'İN DE ÜRETİM ORTAĞI
TUSAŞ, savunma ve havacılık sanayinde dünyanın en büyük projelerinden birisi olarak gösterilen ve Türkiye'nin de ortak ülkeler arasında yer aldığı F-35 Müşterek Saldırı Uçağı (JSF), geleceğin nakliye uçağı olarak da bilinen ve Türkiye'nin de üretim ortağı olduğu A400M, yeni nesil ticari yolcu uçağı Airbus A350 XWB, uzun mesafe uçağı B787 gibi uluslar arası havacılık projelerinde de önemli roller üstleniyor.

TUSAŞ'ın ürün ve faaliyet yelpazesi içerisinde özgün olarak geliştirilen insansız hava aracı 'Anka', başlangıç ve temel eğitim uçağı 'Hürkuş', özgün hedef uçak sistemi Turna'nın yanı sıra, F-16 ve C-130 uçaklarının modernizasyonu, ortak geliştirilen T129 taarruz ve taktik keşif helikopteri, A400M askeri nakliye ulaştırma uçağı, keşif gözetleme uyduları; F-35 Müşterek Taarruz Uçağı (JSF), Airbus ve Boeing'in yolcu uçaklarının bazı parçalarının tasarım ve üretimleri yer alıyor.

Türkiye tarihinin gelmiş geçmiş en önemli projelerinden biri olarak nitelendirilen Jet Eğitim ve Jet Muharip Uçağı (TX/FX) projesi ile Türkiye kendi özgün savaş uçağına kavuşacak. 2023 yılına kadar geliştirilecek olan söz konusu projeyle Türkiye, küresel bir güç olma yolunda önemli bir adım atmış olacak.

TUSAŞ'ta Hafif Sınıf Özgün Helikopter Projesi ile Göktürk-2 projesi çalışmaları da başarıyla yürütülüyor.

Önümüzdeki dönemde kurulacak olan Uydu Montaj, Test ve Entegrasyon Tesisinin faaliyete geçmesi ile birlikte de gelecekteki tüm askeri ve sivil uydu projeleri TUSAŞ bünyesinde gerçekleştirilebilecek.

(Habertürk)
"YUVAYA DÖN" ÇAĞRISI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Misafir ~ 7 yıl önce
ya arkadaslar donmem diye bagiracaginiza donmeyin.evet turkiyede yanlislar var ve oldukca fazla ,ama duzeltmek icin savasmamak korkakliktir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
20 yildir Amerika'dayim.. Turkiye'de universiteyi 1. likle bitirdim, ister inanin ister inanmayin THY o zaman ise almadi.. Sonra burada daha da okuyup hem master yaptim, hem de pilotaj egitimi aldim.. THY ye basvurdum adam salak bir soru sordu anlamadim deyince de 'Sen bunu bilmiyorsan senin pilotlugundan suphe ederim ' dedi.. 5000 saat ucus saati, 90 dan beri ucan, 2000 den bu yana ogretmenlik yapan birisiyim. Zamaninda lisans imzasi icin 20 gun SHGM de surundurduler.. Kokpit ortami dersen, ayagini ayak dayama yerine koydugunda ya da kravatini gevsettiginde bagiran yok sana.. Kimse Obamanin yandasi olup olmamana gore adam alip almamazlik yapmiyor burada.. Sikiyorsa gir THY ye CHP li oldugunu aciklayarak .. DOOONN MEMMM!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Amerikaya geldiğimde borç batağındaydım kredilerimi ödeyemedim evime ve arabama haciz geldi bende amerikaya geldim iş bulamdık kimse yeni mezunsun diye işe almadı uçak mühendisiyim bu arada amerikan vatandaşı oldum yerleştim ailem ve çocuklarım amerikalı neden geleyimki macera içinmi birakiniz bunları boeingde çalışıyorum 15 senedir artık çok geç sizlere tavsiyem elinizdeki genç neslin kıymetini bilmiyorsunuz malesef hazır eleman almak işinize geliyor ama yanliş yapiyorsunuz,dünyayı geziyorum vizesiz süper işim var pasaporu gösterdimmi iş biter gelecek korkum yok yetmezmi benim vatan bura oldu artik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
iyi de niye sadece muhendis cagiriyorlar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000