27 Ekim 2012, Cumartesi 14:14:16

TÜRKİYE İHA'LARI İADE EDİYOR

Türkiye 8 aydır uçamayan Aerostar marka 3 insansız hava aracını (İHA) İsrail’e iade etme kararı aldı. Sözleşmenin feshi için işlemler başlatıldı...
  • baykar makinanın yapmış olduğu iha tüm ihtiyaçlara cevap verebilir, tusaş daha geride, baykar makinaya fırsat verilmeli, adamlar her turlu engellemeyle mucadele ediyorlar
  • Baykar makina yaptı. Tüm zarfları da sağlıyor. Ama nerde bizimkilerde bir bakalım demek!..
  • 15 milyonu tusasa yatirsalar simdiye dek cok daha fazla yol kat edilmis olurnurdu. cope atilan paranin geri gelecegine inaniyormusunuz? ati alan uskudari gecmis. bu vakitten sonra elindeki uc tane ise yaramaz zimbirtiyi geri yollasan ne olur yollamasan ne olur. adamlar vazelinsiz dalmislar cikmislar..
  • HAKLISIN AMA BU MALI BIZ ALMANLARDAN ALMIS OLSAYIK BU SORUNLARI HIC BIR ZAMAN YASAMAZDIK ONLARIN BIZE ORNEK OLARAK BU DURMUDAKI GIBI DESTEK VERMEME LUKSU YOKTUR DIYE DUSUNUYORUM

Terörle mücadelede büyük önem taşıyan insansız hava araçlarındaki kriz çözülemedi. 15 milyon dolar ödenmesine rağmen 3 İHA, 8 aydır uçamıyor. Bu araçların İsrail'e geri gönderilmesine karar verildi. Sözleşmenin feshedilmesi ve zararın tazmini için de düğmeye basıldı.

Terörle mücadelede askerin elini güçlendiren insansız hava araçlarının (İHA) 3'ünde kriz yaşanıyor. Teröristlerin sınır geçişlerini, karakol baskınlarını birliklere görüntülü ileten İsrail yapımı Aerostar markalı 3 İHA, 8 aydır uçmuyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, para ödenmesine rağmen uçamayan 3 İHA'nın sözleşmesini feshetmek için düğmeye bastı. Bayramsonrası uçamayan 3 İHA, İsrail'e geri gönderilecek. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin emrindeki insansız hava aracı sayısı 10'a düşecek. Bunların hepsi de Heron.

BİRİ DAHA ÖNCE DÜŞMÜŞTÜ

Terörle mücadelede hayati önemtaşıyan insansız hava araçlarında (İHA) Türkiye'nin yüzü bir türlü gülmüyor. Heron'lardan istediği verimi alamayan ve ANKA projesinde yaşanan gecikme nedeniyle zor duruma düşen Ankara, bu kez de İsrail'den 2008 yılında alınan 3 Aerostar'ı geri gönderme kararı aldı. İsrail'in yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle, 3 İHA'nın sözleşmesi feshedilecek. Aerostar'lardan biri daha önce düşmüş ve kullanılamaz hale gelmişti. Diğer ikisi ise teknik sorunlardan dolayı terörle mücadelede etkin biçimde kullanılamıyor.

15 MİLYON DOLAR ÖDENDİ

Türkiye, Heronları almadan önce 2008 yılında İsrail'den 'taktik' kategorisinde üç adet insansız hava aracı istedi. Bu araçlara 15milyon dolar ödendi. Terörlemücadele için Batman'da konuşlandırılan Aerostar adlı bu araçlar, 18 bin feet (5400metre) irtifada görev yapıyor, saatte 100 kilometre hıza ulaşabiliyordu.

TEKNİK DESTEK GELMEDİ

Aerostar, üzerindeki kamera ve data link aracılığıyla 200 kilometre uzaklıktaki komuta kontrolmerkezine anında görüntü aktarabiliyordu. Fakat bu araçlardan hem uçuş hem de görüntü aktarımı konusunda verimalınamıyor. İsrail'den de yeterli teknik desteğin gelmediği belirtiliyor. Sözleşmenin feshedilmesi ve İHA'ların İsrail'e geri gönderilmesinin ardından ödenecek cezalarla ilgili henüz net bir bilgi yok.

10 Heron’dan 3’ü aynı anda uçabiliyor

İç Güvenlik Harekât Bölgesi'nde şu anda terör örgütüne yönelik operasyonlarda istihbarat toplamak için Heron, Aerostar ve Türk yapımı mini İHA'lar kullanılıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından üretilen ANKA projesinde ise seri üretimin tamamlanmasının 2 yılı bulacağı kaydediliyor.

Fakat TUSAŞ'ın elindeki prototiplerin acil ihtiyaç nedeniyle, deneme uçuşlarını Batman'da yaparak operasyonlara katılabileceği ifade ediliyor. Türkiye'nin elinde yalnızca bir yer kontrol istasyonu bulunduğu için İsrail'den alınan 10 adet Heron'dan yalnızca 3'ü aynı anda uçabiliyor. İsrail'den yenileri talep edildi ancak 2010 yılında yaşanan Mavi Marmara krizinin ardından gerilen ilişkiler nedeniyle Türkiye talebini askıya aldı.

TÜRK iHA’SI GECiKTi

Terör örgütüne yönelik operasyonlarda istihbarat toplamak için Heron, Aerostar ve Türk yapımı mini İHA'lar kullanılıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından üretilen ANKA projesinde ise seri üretimin tamamlanmasının 2 yılı bulacağı kaydediliyor. Türk İHA'sı konusunda yaşanan gecikme Ankara'nın planlarını zora soktu. (Bugün)

TÜRKİYE İHA'LARI İADE EDİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

yerli ~ 6 yıl önce
baykar makinanın yapmış olduğu iha tüm ihtiyaçlara cevap verebilir, tusaş daha geride, baykar makinaya fırsat verilmeli, adamlar her turlu engellemeyle mucadele ediyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mehmet ~ 6 yıl önce
Baykar makina yaptı. Tüm zarfları da sağlıyor. Ama nerde bizimkilerde bir bakalım demek!..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
15 milyonu tusasa yatirsalar simdiye dek cok daha fazla yol kat edilmis olurnurdu. cope atilan paranin geri gelecegine inaniyormusunuz? ati alan uskudari gecmis. bu vakitten sonra elindeki uc tane ise yaramaz zimbirtiyi geri yollasan ne olur yollamasan ne olur. adamlar vazelinsiz dalmislar cikmislar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SİNAN ARKADAS ~ 6 yıl önce
HAKLISIN AMA BU MALI BIZ ALMANLARDAN ALMIS OLSAYIK BU SORUNLARI HIC BIR ZAMAN YASAMAZDIK ONLARIN BIZE ORNEK OLARAK BU DURMUDAKI GIBI DESTEK VERMEME LUKSU YOKTUR DIYE DUSUNUYORUM

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000