20 Nisan 2012, Cuma 13:55:18

İLK UÇAK TESLİM EDİLDİ...

55 uçağın modernizasyonunun yapılacağı T38M Aviyonik Modernizasyonu (ARI) projesi kapsamında, modernizasyonu tamamlanan ilk uçak Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi...
  • ARI projesi bize kendi jet eğitim uçağımızı yapabilmemiz için yol gösterdi ve cesaret verdi,TAI nin bunu başarabilecek olgunluğa ulaştığını anlıyoruz,emeği geçen herkese şükran ve sevgilerimizle...
  • Teknisyen veya teknik bilgisi olmayanlar yorum yapınca böyle oluyor işte,,,Bu arada bir şey sormak istiyorum yorum yapan bazı arkadaşlar EFlS d veya PFD diye birşey duymuşlarmı hayatlarında, Gerek aselsanın analogtan dijitale uyarladığı uçuş aletleri, kamerası,gerek havelsanın yazılım ları , bu sisteler tai de tsk la beraber başka ülkelerin f 16larına ve c-130 ve aynı sistemler eskişehir hava ikmalde f4 modernizasyonlarında uygulanıyor. bu arı projesi yapısal ve avionik, motor olarak 5 yıllık bir proje o kadarda basit değil üzerinde çalışan mühendislere saygı gösterin biraz bu saydığım sistemler ancak gelişmiş ülkelerde üretiliyor......
  • Korgeneral Nejat ile ASELYAN yönetim kurulu başkanını tanımak isterdim.
  • Ne diyorsun arkadas F104 ler jilet oldu. Türk hava kuvvetlerinde 1963 den 1995 e kadar kullanildi sen herhalde F4 Fantom demek istiyorsun.
ARI projesi çerçevesinde, 55 tane T38M Uçağı'nın ilki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından aviyonik modernizasyonu tamamlanarak düzenlenen törenle Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi. Törene Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Hava Lojistik Komutanı Korgeneral Nejat, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Korgeneral Hayrettin Uzun, TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaya, ASELYAN Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Memişoğlu katıldı. 

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, yaptığı konuşmada, "T38M Uçağı'nın modernizasyonu projesinin Türkiye'nin teknoloji alanında önder ismi TUSAŞ tarafından gerçekleştirilmiş olması, ülkemizin savunması, güvenliği ve menfaatleriyle ilişkili, havacılık alanındaki diğer ihtiyaçların da belli imkanlar ile karşılandığının göstergesidir" dedi. 
 
Günümüzde Türkiye'nin havacılık sanayisinin ARI ve diğer projelerle geliştiğini ve dünya savunma pazarlarında söz sahibi olduğunu belirten Yardımcı, "Bu projeler, hava sahamızın ve sınırlarımızın emniyette olduğunu bize göstermekte diğer taraftan da ticari ve ekonomik açılardan Türkiye'nin artan ekonomik gücüne işaret etmektedir" şeklinde konuştu. 
 
Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ise modernize edilmiş T38M Uçağı'nın milli gücün bir araya getirildiği bir projenin ürünü olduğunu kaydetti. 
 
"TAMAMI TÜRKİYE'DE, TÜRK UÇUŞ EKİBİ TARAFINDAN MODERNİZE EDİLDİ" 
 
TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaya da, T-38 Uçakları Aviyonik Modernizasyon Programına yönelik Sözleşme Haziran 2007 ayında imzalandığını hatırlatarak, programın tamamının Türkiye'de, Türk uçuş ekibi, mühendisler ve teknisyenler tarafından askeri havacılık standartlarına uygun olarak gerçekleştirildiğini söyledi. Kaya, TUSAŞ sorumluluğunda yapılan ilk jet uçağı aviyonik modernizasyonunun başarıyla tamamlanmasının, Türk Savunma Sanayinin geldiği noktanın gösterimi açısında da ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade etti. Kaya, "Programın ilgili sözleşmeleri kapsamında; ASELSAN, HAVELSAN, SAVRONİK, SDT ve yerli sanayi firmaları TUSAŞ Ana Yükleniciliğinde uyum ve koordinasyon içinde, üzerlerine aldığı sorumluluğun bilincinde, görevlerini yerine getirmeye çalışmışlar ve gelinen durum itibariyle de kendilerine olan güveni hak ettiklerini göstermişlerdir.

Projenin başarıyla tamamlanmasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kesintisiz olarak sağlanan uçuş desteği, bilgi ve tecrübe paylaşımının önemini de ayrıca vurgulamak isterim. 21. yüzyılın hava, uzay ve bilgi gücü olan ve savunma gücümüzün caydırıcılığını pekiştiren Türk Hava Kuvvetleri'ne ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na TUSAŞ'a ve Türk sanayisine olan güvenlerinden dolayı şükranlarımı sunarım." 
İLK UÇAK TESLİM EDİLDİ...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 6 yıl önce
ARI projesi bize kendi jet eğitim uçağımızı yapabilmemiz için yol gösterdi ve cesaret verdi,TAI nin bunu başarabilecek olgunluğa ulaştığını anlıyoruz,emeği geçen herkese şükran ve sevgilerimizle...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Teknisyen veya teknik bilgisi olmayanlar yorum yapınca böyle oluyor işte,,,Bu arada bir şey sormak istiyorum yorum yapan bazı arkadaşlar EFlS d veya PFD diye birşey duymuşlarmı hayatlarında, Gerek aselsanın analogtan dijitale uyarladığı uçuş aletleri, kamerası,gerek havelsanın yazılım ları , bu sisteler tai de tsk la beraber başka ülkelerin f 16larına ve c-130 ve aynı sistemler eskişehir hava ikmalde f4 modernizasyonlarında uygulanıyor. bu arı projesi yapısal ve avionik, motor olarak 5 yıllık bir proje o kadarda basit değil üzerinde çalışan mühendislere saygı gösterin biraz bu saydığım sistemler ancak gelişmiş ülkelerde üretiliyor......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Korgeneral Nejat ile ASELYAN yönetim kurulu başkanını tanımak isterdim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Ne diyorsun arkadas F104 ler jilet oldu. Türk hava kuvvetlerinde 1963 den 1995 e kadar kullanildi sen herhalde F4 Fantom demek istiyorsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000