15 Mayıs 2009, Cuma 14:24:10

İLK F-16 EMEKLİ OLDU

İlk F-16 savaş uçağı emekli oldu. Türkiye’de üretilen uçak, kullanım ömrünü tamamlayınca sergilenmesi için Yeşilköy Askeri Havacılık Müzesi’ne getirildi.
  • Bu uçak uçtuğum, çılgınca zevk aldığım bir uçaktı. F-16 erken müzelik oldu :)
  • Arkadaşalar yer çekimi kuvvetini fizik dersinden biliyorsunuzdur size en basit haliylen söylemiş oldum bu tip kırıma uğrayan uçaklar özellikle hasar gövdede ise büyük tehlike oluşturur bu tip hasarlar 4 F16 fiyatında onarılıyor hatta dahada fazla olabilir.Uzun lafın kısası bu uçağı onarmak hava kuvvetlerimizin bütcesini sarsmakla beraber pilotlarımızın hayatını riske atıyor.Uçış anında bu tip hasarlı uçaklan keskin dönüş yapan bir pilot uçağa fazla g kuvveti bindirip gövdeyi hasar yüzünden parçalatabilir ilk denemedede olmasa bile bu tip kırımlardan onarılan uçkların uçuş ömrü oldukca kısalır ve israftan ve tehlikeden başka bişey olmaz.Yani siz burdan tutup hava kuvvetlerini yönetmeye kalkmayın bu sizin bilgisizliğinizi ve budalalığınızdır
  • Arkadasimizin dedigi gibi tabii ki biz de biliyoruz Hv.k.k.ligi oldugunu hergün HVKK nin sitesine gidiyoruz resimlere bakmak için. fakat daha kolay oldugu için THK yaziyoruz üç tane nokta ve 8 harf hiç de pratik degil. Zaten biz F16dan bahsediyoruz Türk Hava Kurumu hiç F16 kullanmadi ve kullanmaz. Aydinlatma için tesekkürler.
  • Arkadaşlarımızın dikkatine THK kısaltması Hava Kuvvetleri Komutanığını değil Türk Hava Kurumunu simgeler. Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının Türkçedeki kısaltması Hv.K.K.lığı; İngilizce kısaltması ise TuAF'dır. Aydınlatırız........

12 Kasım 1990 tarihinde Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edilen ve 141. filoda sayısız göreve çıkan F-16C tipi uçak emekli oldu. Uçak, Türk Hava Kuvvetleri’nden emekli edilen ilk F-16 uçağı ünvanını da aldı.

Montaj üretimi Peace Onyx 1 kapsamında TAI tesislerinde yapılan 40 blok üretimi F-16 uçağının erken emekli edilmesinde etken olarak Ankara’da yaşadığı bir kırım gösteriliyor. F-16 tipi uçaklar ortalama 30-35 yıl kullanılırken bu uçak 18 yılda emekli edildi.

Bir süre önce Beylikdüzü TÜYAP’ta düzenlenen İDEF Savunma Sanayi fuarında sergilenen uçak geçtiğimiz günlerde parçalar halinde Yeşilköy’deki Askeri Havacılık Müzesi’ne getirildi. Parçaları burada monte edilen uçak müzedeki yerini aldı. Uçak, Askeri müzedeki ilk F-16 olma özelliğini de kazandı.

F-16

F-16


F-16

©AirportHaber.com

İLK F-16 EMEKLİ OLDU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Misafir ~ 8 yıl önce
Bu uçak uçtuğum, çılgınca zevk aldığım bir uçaktı. F-16 erken müzelik oldu :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Arkadaşalar yer çekimi kuvvetini fizik dersinden biliyorsunuzdur size en basit haliylen söylemiş oldum bu tip kırıma uğrayan uçaklar özellikle hasar gövdede ise büyük tehlike oluşturur bu tip hasarlar 4 F16 fiyatında onarılıyor hatta dahada fazla olabilir.Uzun lafın kısası bu uçağı onarmak hava kuvvetlerimizin bütcesini sarsmakla beraber pilotlarımızın hayatını riske atıyor.Uçış anında bu tip hasarlı uçaklan keskin dönüş yapan bir pilot uçağa fazla g kuvveti bindirip gövdeyi hasar yüzünden parçalatabilir ilk denemedede olmasa bile bu tip kırımlardan onarılan uçkların uçuş ömrü oldukca kısalır ve israftan ve tehlikeden başka bişey olmaz.Yani siz burdan tutup hava kuvvetlerini yönetmeye kalkmayın bu sizin bilgisizliğinizi ve budalalığınızdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Arkadasimizin dedigi gibi tabii ki biz de biliyoruz Hv.k.k.ligi oldugunu hergün HVKK nin sitesine gidiyoruz resimlere bakmak için. fakat daha kolay oldugu için THK yaziyoruz üç tane nokta ve 8 harf hiç de pratik degil. Zaten biz F16dan bahsediyoruz Türk Hava Kurumu hiç F16 kullanmadi ve kullanmaz. Aydinlatma için tesekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Arkadaşlarımızın dikkatine THK kısaltması Hava Kuvvetleri Komutanığını değil Türk Hava Kurumunu simgeler. Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının Türkçedeki kısaltması Hv.K.K.lığı; İngilizce kısaltması ise TuAF'dır. Aydınlatırız........

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000