13 Ocak 2015, Salı 22:05:45

HÜRKUŞ YÜZDE 170 KUVVETE DİRENDİ

Türkiye'nin yerli eğitim uçağı Hürkuş, bugün son testinden de geçti. Ankara'da gerçekleştirilen testte yüzde 170'lik kuvvete dayanan Hürkuş, SHGM tarafından gerekli görülen yüzde 150'nin de üzerine çıkmış oldu.
  • Hur kusa. Jet motor. Yapin. Pervane motor bize yakisirmi.?
  • Tasarımı Alıntı diyen arkadaş ( sana arkadaş deme dilim varmıyor ama yine de dedim sen) istersen RUS uçakları ile bazı boeingleri ve son çıkan sukoi ile airbus ve Bombardier i karşılaştır istersen....
  • Kesin tıraşı, sen şimdi trink para ile 40 tane üretebiliyormusun bundan? Haa? Neee? Elinde motor mu yok? Nee motorun tanesi kaç milyonmuş?? Vah vah.. Teneke bükmeye boyamaya devam o halde. Anka n'oldu? Afrika pazarından talep yok galiba? Birara rüzgar gülü pali üretiyordunuz çok böyyük bir iş başarmıştınız. Fos tıs fıs ama reklama devam. Bari Vecihi'nin adını kullanmasaydınız yazık oldu.
  • Ya hala başka tasarım alıntılanmış diyorsunuz. Yahu uçak bu iki kanat , burunda veya kanatların altında üstünde hiç olmadı kuyrukta motor , tandem, tek kişilik veya yanyana konfigurasyonda tekeri olan uçan birşey işte . Tabi ki hepsi birbirine benzeyecek, tabi ki başka tasarımlar incelenecek ? Napalım tohumdan bebekler yetiştirip dış dünyadan izole edip uçağı keşfedebilecek mi edemeyecek mi olayına mı girelim ?

Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı Geliştirme Programı kapsamında, 2006 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ arasında imzalanan anlaşma ile yapımına başlanan Hürkuş'un, bugün nihai yapısal testi gerçekleştirildi.

2013 Haziran ayında ilk uçuşunu gerçekleştiren Hürkuş, başkent Ankara'daki TUSAŞ tesislerinde son testine girdi.

Yapılan testte Hürkuş'un kanatlarına uygulanan yük ile kırılma oranı tespit edildi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkililerinin de hazır bulunduğu testi, sertifikasyon için gerekli olan yüzde 150'lik kuvvetin üzerine çıkılarak yüzde 170 güç ile test başarı ile tamamladı.

HÜRKUŞ YÜZDE 170 KUVVETE DİRENDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Hur kusa. Jet motor. Yapin. Pervane motor bize yakisirmi.?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Tasarımı Alıntı diyen arkadaş ( sana arkadaş deme dilim varmıyor ama yine de dedim sen) istersen RUS uçakları ile bazı boeingleri ve son çıkan sukoi ile airbus ve Bombardier i karşılaştır istersen....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tıraaşş ~ 3 yıl önce
Kesin tıraşı, sen şimdi trink para ile 40 tane üretebiliyormusun bundan? Haa? Neee? Elinde motor mu yok? Nee motorun tanesi kaç milyonmuş?? Vah vah.. Teneke bükmeye boyamaya devam o halde. Anka n'oldu? Afrika pazarından talep yok galiba? Birara rüzgar gülü pali üretiyordunuz çok böyyük bir iş başarmıştınız. Fos tıs fıs ama reklama devam. Bari Vecihi'nin adını kullanmasaydınız yazık oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Ya hala başka tasarım alıntılanmış diyorsunuz. Yahu uçak bu iki kanat , burunda veya kanatların altında üstünde hiç olmadı kuyrukta motor , tandem, tek kişilik veya yanyana konfigurasyonda tekeri olan uçan birşey işte . Tabi ki hepsi birbirine benzeyecek, tabi ki başka tasarımlar incelenecek ? Napalım tohumdan bebekler yetiştirip dış dünyadan izole edip uçağı keşfedebilecek mi edemeyecek mi olayına mı girelim ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000