15 Temmuz 2014, Salı 13:05:42

HAVACILIK FUARINA ATAK VE ANKA DAMGASI

İngiltere'nin Farnborough kentinde düzenlenenen uluslararası havacılık fuarında, Türk mühendislerinin hazırladığı yerli yapım taarruz ve taktik keşif helikopteri ATAK ile insanız hava aracı ANKA MALE tanıtıldı.
  • Çatlayanlar acaba hangi milletten cok merak ettim şimdi bak :) tanklar , obusler , helıkopterler , uydular ,fuzeler ve yakında ucaklar :) bunların tamamı TURK YAPIMI olacak . Biraz daha catlayacaksınız , en iyisi mi siz bırakın bu işleri :)))yoksa catlarsınız filan aman ha dikkat :)
  • ARtık biz yapalım bu işleri... demesinler Siz bize bırakın biz geliştirip size satarız siz yorulmayın diye ! Başarılar inşallah .
  • Umarim yazdiklarim dogru yere ulasir ama gercekten ingiltere'de ilginc bir fuar yasiyoruz - verilen siparisler gercekten ilginc. Malesef bunlari burda gormemek beni uzdu. Gecen yillarda gercekten burda gorebildigimden daha hizli sitenizden takip edebiliyordum. Umarim kalan gunlerde bu durum degisir
  • Boş konuşmayın siz hiç Türkiye de bir ilke imza attınız mı da konusuyorsunuz bu helikopter Türkiye için bir başlangıç sınıfının en iyisi hiç helikopter yapmadıgınız için buradan boş boş konusup eleştirebiliyorsunuz eleştiri yapana kadar siz çalışında daha iyisini yapın.

Türk Havacılık ve Uzak Sanayi (TUSAŞ)'nin katıldığı fuarda bu yıl, T129 ATAK taarruz ve taktik keşif helikopteri ve ANKA insansız hava aracı (İHA) sistemi ile birlikte diğer hava araçlarının sergilendiği statik alanda görücüye çıktı. Fuarda ATAK bir de uçuş gösterisi gerçekleştirdi.

Avrupa'da ilk, dünyada ise ikinci kez uçuş gösterisinin gerçekleştirildiği ATAK helikopteri sergi alanında oldukça ilgi topladı.

Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı'nda stand açan TUSAŞ, hava araçlarının tanıtımının yanısıra  Martin Baker firmaları arasında "Fırlatma Koltuğu Alt Sözleşme İmza Töreni ve ardından bir resepsiyon düzenledi.

Dünyanın en etkin taarruz helikopteri olma ünvanını elinde bulunduran T129 ATAK helikopteri, taarruz ve taktik keşif görevleri için çok amaçlı olarak Türk mühendisleri taradından tasarlanarak tamamlandı.

Orta irtifa uzun havada kalışlı, insanız hava aracı ANKA ise gece ve gündüz, her türlü hava koşulunda, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis ve gerçek zamanlı görüntülü istihbarat görevleri ve bir çok uçuş yeneteneği ile donatıldı.

TÜRK MÜHENDİSLERİ HAZIRLADI

Fuara katılan TUSAŞ Grup Başkanı Bekir Ata Yılmaz, DHA muhabirine yaptığı açıklamada, TUSAŞ'ın her yıl bu fuara katılmasına karşın bu yıl diğerlerinden farklılık gösterdiğini belirterek ilk kez kendi üretim ve tasarımları ile tamamlanan ürünleri sergilediklerini kaydetti. Yılmaz; ''İlk kez Türk mühendislerinin tasarladığı ürünler dünya fuarında görücüye çıktı. O bakımdan mutluyuz. Bundan sonra da özgün Türk çözümleri görülmeye devam edecek. Biz sadece Türkiye'nin ihtiyaçlarına çözüm üretmekle yetinmiyoruz. Aynı zamanda dünyanın önde gelen havacılık firmalarına da çok ciddi tasarım artı üretim ortağı olma vizyonumuzu da muhafaza ediyoruz diye konuştu. Yılmaz, büyük havacılık firmaları ile ilişkileri geliştirme hem de milli çözümler açısından TUSAŞ bugün önemli bir noktayı yaşadığını ifade etti.

ATAK helikopterinin test uçuşu pilotları Arif  Ateş ve Gökhan Korkmaztürk de uçuş gösterisinin ardından hava araçlarının sergilendiği alanda DHA'nın sorularını yanıtladı.

Helikopterin ilk test uçuşlarını gerçekleştirdiklerini ve şu anda aracın kullanıma hazır olduğunu belirten test pilotu Gökhan Korkmaztürk, helikopter hazır olduğu için artık yurt dışında da tüm fuarlara katılabildiklerini belirterek hali hazırda ilk üç adetinin Türk Silahlı Kuvvetleri'ne verildiğini ifade etti.

''TUSAŞ ve Türkiye olarak havacılık sektöründe varız demek istiyoruz'' diye konuşan test pilotu Arif Ateş ise, Avrupa'da ilk dünyada ise ikinci kez gösteri uçuşunu gerçekleştirdiklerini belirterek bu uçuşta helikopterin manevra kabiliyetini kısıtlı olarak gösterdiklerini ancak helikopterin gerçekte çok yüksek manevra kalibiyetine sahip olduğunu kaydetti.

Dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda hava ve savunma sanayi firmalarının katıldığı fuar, 20 Temmuz'a kadar devam edecek. (Hürriyet)

HAVACILIK FUARINA ATAK VE ANKA DAMGASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Çatlayanlar acaba hangi milletten cok merak ettim şimdi bak :) tanklar , obusler , helıkopterler , uydular ,fuzeler ve yakında ucaklar :) bunların tamamı TURK YAPIMI olacak . Biraz daha catlayacaksınız , en iyisi mi siz bırakın bu işleri :)))yoksa catlarsınız filan aman ha dikkat :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LÜTFEN ~ 4 yıl önce
ARtık biz yapalım bu işleri... demesinler Siz bize bırakın biz geliştirip size satarız siz yorulmayın diye ! Başarılar inşallah .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
NOTTS ~ 4 yıl önce
Umarim yazdiklarim dogru yere ulasir ama gercekten ingiltere'de ilginc bir fuar yasiyoruz - verilen siparisler gercekten ilginc. Malesef bunlari burda gormemek beni uzdu. Gecen yillarda gercekten burda gorebildigimden daha hizli sitenizden takip edebiliyordum. Umarim kalan gunlerde bu durum degisir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
t129 ~ 4 yıl önce
Boş konuşmayın siz hiç Türkiye de bir ilke imza attınız mı da konusuyorsunuz bu helikopter Türkiye için bir başlangıç sınıfının en iyisi hiç helikopter yapmadıgınız için buradan boş boş konusup eleştirebiliyorsunuz eleştiri yapana kadar siz çalışında daha iyisini yapın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000