27 Haziran 2012, Çarşamba 14:24:46

BAŞBAKAN ERDOĞAN KOKPİTTE

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ve Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden Vecihi Hürkuş'un adını taşıyan, Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı (Hürkuş), düzenlenen törenle hangardan çıkarıldı. Hangara çıkarılan Hürkuş'a ilk olarak Başbakan Erdoğan bindi. Erdoğan'a bir pilot da eşlik etti
  • sen uzaydamı yaşıyorsun? daha otomobil motoru yapamayan bir ülkede nasıl olurda uçak motoru imal edilir sen bize anlatta bizde öğrenelim...allah bilir sen hala TAİ nin uçak ürettiğini zannediyorsundur...kardeş motoru,elektronik malzemelrini yutdışından alıyorlar sonrada kaportasını burada imal edip senin gibilere uçak yaptık diye yutturuyorlar...ee hadi at gözlüklerini çıkarda birde öyle bak
  • Türk hava kurumuda yerli uçak yapacaktı ne oldu ortalıkta reklam yapıp duruyorlardı boş binayla. 150 milyon dolar lık projeymiş. THK nın kasasında 150 bin dolar varmı acaba. Ortalıkta bık bık konuşuyorlar.
  • Yüzün kızardı herhalde.Bu hükümet nasıl başarıyor diye.Gözünü aç biraz etrafına bak.Daha neler başarmış Sayın BAŞBAKANIMIZ.ALLAH BAŞBAKANIMIZIN YARDIMCISI OLSUN ,Sizin gibi nankörlere karşı.
  • Adam kandırmasınlar kim demiş yerli diye, aşağıdaki link ten bakarsanız nerden alındığını görürsünüz, utanmadan koskoca devlet büyüklerini de kandırıyorlar ya, yazıkk http://www.koreaaero.com/english/business/kt1_01.asp

Uçağı test eden Erdoğan, ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.  Erdoğan "Türkiye kendi özgün tasarımıyla uçağını üretmenin heyecanı içinde. İnsansız hava aracı Anka'yı yine bugün izledik. Burada da Atak helikopterimiz var, seri üretime başlamış durumda. Türkiye savunma sanayinde projelerini hayata geçiriyor.Denizaltı fırkateyn yapılmıştır. Karada da tank üretimleri devam ediyor. Bizim için çokçok anlamlı bir gün oldu.Ve bunlar Türkiye'nin nereden nereye geldiğini anlamak açısında önemli. Ben tüm mühendis arkadaşlarımıza teknisyenlerimize işçilerimize çok teşekkür ediyorum" dedi.

ÖNCEDEN PLANLANMIŞ BİR TÖRENDİ
Bir gazetecinin törenin zamanlamasını hatırlatması üzerine Erdoğan "Planlanmış bir törendi. Tesadüf oldu. Aylar öncesinden planlandı." dedi.

TAMAMI YERLİ ÜRETİM
Bugün hangardan çıkarılan Hürkuş ilk uçuşun 2013 yılında gerçekleştirecek. Şu ana kadar proje için 150 milyon dolar harcandı ve 4 tane uçak yapıldı. Uçakların bazı küçük parçaları dışında tamamı yerli üretim. Hürkuş'un malzemeleri dışında yazılımı da tamamen Türk mühendisleri tarafından yapıldı. İki kişilik eğitim uçağı Hürkuş'un maksimum hızı ise saatte 574 kilometre.

VECİHİ HÜRKUŞ KİMDİR?
6 Ocak 1896 tarihinde İstanbul'da doğan Vecihi Hürkuş, askeri eğitiminin ardından katıldığı 1. Dünya Savaşı'nda uçak düşüren ilk Türk pilotu oldu. 1918 yılı yaz başında Yeşilköy'de konuşlanmış 9. Harp Tayyare Bölüğü'nde görev alan Hürkuş, bu bölükte görevliyken bir av uçağı tasarımı yaptı. Hürkuş'un bu projesi Mondros Ateşkes Anlaşması'nın imzalanmasıyla yarım kaldı. Vecihi Hürkuş'un uçtuğu ilk uçak da tören alanında Kurtuluş Savaşı'na katılan Vecihi Hürkuş, özellikle İnönü ve Sakarya savaşlarında başarılı keşif ve destek uçuşları yaptı. Bir Yunan uçağını düşüren Hürkuş, Kurtuluş Savaşı'nın ilk ve son uçuşlarını yapan pilot olma özelliği de taşıyor. İstiklal Madalyası bulunan Hürkuş, TBMM tarafından üç kez takdirnameye layık görüldü. Savaştan sonra İzmir'de yeni pilotları eğitmeye başlayan Hürkuş, 1930'da Kadıköy'de bir keresteci dükkanını kiralayarak, 3 ay içinde ilk Türk sivil uçağını inşa etti. 1930'lu yıllarda ilk Türk Sivil Havacılık Okulu'nu (Vecihi Sivil Tayyare Mektebi 1932) açan Hürkuş, okulda ilk Türk kadın pilotu Bedriye Gökmen ile birlikte 12 pilot yetiştirdi. 1954 yılında Türkiye'nin ilk sivil havayolu şirketi Hürkuş Havayollarını kuran Vecihi Hürkuş, 16 Temmuz 1969'da Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi'nde vefat etti.

BAŞBAKAN ERDOĞAN KOKPİTTE

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

TOPLAMA DİYENE ..cevap ~ 6 yıl önce
sen uzaydamı yaşıyorsun? daha otomobil motoru yapamayan bir ülkede nasıl olurda uçak motoru imal edilir sen bize anlatta bizde öğrenelim...allah bilir sen hala TAİ nin uçak ürettiğini zannediyorsundur...kardeş motoru,elektronik malzemelrini yutdışından alıyorlar sonrada kaportasını burada imal edip senin gibilere uçak yaptık diye yutturuyorlar...ee hadi at gözlüklerini çıkarda birde öyle bak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THK ne zaman uçuracak ~ 6 yıl önce
Türk hava kurumuda yerli uçak yapacaktı ne oldu ortalıkta reklam yapıp duruyorlardı boş binayla. 150 milyon dolar lık projeymiş. THK nın kasasında 150 bin dolar varmı acaba. Ortalıkta bık bık konuşuyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TOPLAMA DİYENE ~ 6 yıl önce
Yüzün kızardı herhalde.Bu hükümet nasıl başarıyor diye.Gözünü aç biraz etrafına bak.Daha neler başarmış Sayın BAŞBAKANIMIZ.ALLAH BAŞBAKANIMIZIN YARDIMCISI OLSUN ,Sizin gibi nankörlere karşı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kim demiş yerli diye ~ 6 yıl önce
Adam kandırmasınlar kim demiş yerli diye, aşağıdaki link ten bakarsanız nerden alındığını görürsünüz, utanmadan koskoca devlet büyüklerini de kandırıyorlar ya, yazıkk http://www.koreaaero.com/english/business/kt1_01.asp

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000